Nieuwe MRI-scan AOA afdeling Logopedist WOUjSiKIIMi WMMK GEZOND 3 16:00 1 7:00 Volgend jaar gaat het ADRZ gebruikmaken van een nieuwe MRI-scan. Met deze scan kan er, naast de huidige protocollen en on derzoeken, bijvoorbeeld ook een beter beeld geschetst worden van het hart. Zo kun nen cardiologen veel baat hebben bij deze beelden. Er kan met deze nieuwe MRI-scan bijvoorbeeld een opname van een kloppend hart worden gemaakt. Een radioloog kan ook een groot aandeel heb ben op de Acute Opname Af deling. Patiënten kunnen maximaal 48 uur op deze afdeling ver blijven. Dit zijn de spoedge vallen voor de radioloog. De ze stelt dan binnen 24 uur een diagnose voor deze pa tiënten. Een patiënt weet ver volgens binnen 48 uur wat er met hem of haar aan de hand is. echo en daarna met een vaatonderzoek beke ken of er iets mis is met de testikels. Op het scherm is te zien dat er een spatader door de balzak loopt. „Door deze spatader weg te halen zou de patiënt zomaar weer vrucht baar kunnen worden. Zo zie je maar, op de radiologie afdeling komen alle facetten van het menselijk lichaam naar voren. Dat maakt dit werk ook zo leuk. Drie kwart van de patiënten die hier het ziekenhuis binnen lopen, krijgt op de een of andere manier te maken met de radiologische afdeling. Met behulp van medische beeldvorming kun nen enorm veel mensen geholpen worden." Na het beoordelen van vele beelden gaat Hofman even op bezoek bij zijn collega's die op de MRI kamer zitten. De MRI-scan wordt gebruikt om onder andere gewrich ten, spieren en het brein in beeld te breng en. Dit wordt gedaan door middel van een magnetisch veld, hier reageren delen uit je lichaam op waardoor er een beeld kan wor den samengesteld. Op dit moment wordt er een jonge dame van in de twintig gescand. De laborante ver telt dat het meisje last heeft van haar knie. De scan duurt een tijdje en kan voor sommi ge mensen geen fijne behandeling zijn. ]e ligt in een nauwe buis, voor mensen met claustrofobie is dat niet ideaal. Er wordt wel van alles aan gedaan om het voor de patiënt zo comfortabel mogelijk te maken. Zo krijg je bijvoorbeeld een koptelefoon op en mag je je eigen muziek kiezen die je tijdens de behandeling kan luisteren. Gelukkig heeft het meisje geen last van claustrofobie en ligt ze relaxt in de buis. Op het scherm komt langzaam de complete scan tevoorschijn. Op het beeld is al te zien dat er een scheurtje in de meniscus van het meisje zit. „Met radiologie wordt vaak dui delijk wat er met iemand aan de hand is. Of dit nu positief is of niet, een patiënt heeft eindelijk duidelijkheid. Hij of zij krijgt let terlijk een beeld van het probleem", aldus Steven. Een deur verder bevindt zich de zogenaam de 'Dexa-kamer'. Steven Hofman legt uit dat deze kamer vooral bedoeld is voor pre ventieve behandelingen. Patiënten op leef tijd die een botbreuk hebben, worden vaak naar de Dexa-kamer doorverwezen. Er wordt gekeken of de kwaliteit van de botten nog goed is. Als dit niet het geval is, wordt dit aan de arts die de patiënt behandelt doorgegeven. Deze kan de patiënt dan medi cijnen voorschrijven zodat de botten kun nen aansterken. Hiermee voorkom je in de toekomst andere botbreuken bij de patiënt. Met name breuken van de heup kunnen bij oude mensen een hoop ellende opleveren. Soms krijgen ze een longontsteking erbij of komen ze slecht uit een operatie, daarom is voorkomen beter dan genezen. De radioloog heeft een vergadering met zijn collega's en andere medisch specialis ten. Hier worden bijvoorbeeld casussen en ingewikkelde klachten van patiënten be sproken. „De radioloog werkt met vrijwel al le specialisten samen. Het is dan ook fijn om regelmatig overleg te hebben met deze specialisten. Zo blijft iedereen scherp." Om 18.00 pakt Steven zijn spullen en vertrekt hij naar zijn huis in Middelburg. Volgende week in De Praktijk, brengen we een bezoekje aan de logope dist. Aniek Perdaen werkt als logopediste in Terneuzen. Zij laat ons zien wat voor werkzaamheden de logope dist uitvoert. Heeft u een vraag aan de log opedist? Stuur een brief naar de PZC, postbus 5046,4380 KA in Vlissingen. Liever via de mail? Dat kan ook, mail dan naar gezond-pzc@wegenermail.nl onder vermelding van 'De Praktijk'. De redactie maakt een keuze uit de ingezonden vragen. Het antwoord komt in een van de volgende edities van De Praktijk te staan. DINSDAG 23 DECEMBER 2014 Radioloog Steven Hofman: We beoordelen per dag ongeveer 500 onderzoeken van het ziekenhuis.", foto Marcelle Davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 21