tegen files op A10 Excuses en geld OM voor jongeren Veen leeftuds-> KORTING molenaar X ^Iv i|\, hét l&letj BINNENLAND 7 De Staat is voor het eerst aangeklaagd voor verkrachting en marteling, in het voormalige Nederlands-Indië. AMSTERDAM - Twee slachtoffers hebben Nederland gisteren aange klaagd voor marteling en ver krachting door militairen van het Koninklijk Nederlandsch-Indisch Leger (KNIL) in het toenmalige Nederlands-Indië. De verontwaardiging over de mar telpraktijken van de Amerikaanse CIA was twee weken geleden groot, maar zo'n 65 jaar geleden maakte Nederland zich schuldig aan soortgelijke methoden. De nu hoogbejaarde Yaseman (86) verklaart dat hij stroomschok- ken kreeg toegediend nadat hij ge vangen was genomen door Neder landse militairen. Die dwongen hem ook om grote hoeveelheden water te drinken, waarna de solda ten op zijn buik gingen staan zo dat het water er weer uitkwam. Yaseman werd in 1947 op Java op gepakt, omdat hij ervan verdacht werd de onafhankelijkheidsbewe ging te steunen. De inmiddels 85-jarige vrouw Tre- mini heeft getuigd dat vijf militai ren van het KNIL haar thuis ver krachtten, in een dorp op Oost- Java in 1949. De Nederlandse ad vocaat Liesbeth Zegveld staat bei de slachtoffers bij. Ze eisen een schadevergoeding. De Staat krijgt vijf dagen om aansprakelijkheid te erkennen, anders stapt Zegveld naar de rechter. Het is voor het eerst dat Neder land voor martelen en verkrach ting wordt aangeklaagd. Eerder kregen Indonesische weduwen uit Rawagede en Zuid-Sulawesi Het ging niet om incidenten, maar om routinematig martelen smartengeld en excuses van de Nederlandse regering, omdat hun echtgenoten tijdens de zogenoem de 'politionele acties' standrechte lijk waren geëxecuteerd. Tussen 1945 en 1949 probeerde Neder land met militair optreden tever geefs te verhinderen dat Indië on afhankelijk zou worden. Dat militairen Indiërs hebben ge folterd in de jaren 1945-1949 is be kend. In de zogenoemde Excessen- nota uit 1969, waarin allerlei wan daden zijn verzameld, is daarvan al sprake. Later volgden individue le verklaringen van militairen. Volgens Zegveld was er geen spra ke van incidenten, maar van 'rou tinematig martelen'. De slachtoffers zijn opgespoord door het Comité Nederlandse Ereschulden, dat zich eerder ook ontfermde over de weduwen uit Rawagede en Zuid-Sulawesi. Zegveld acht de aanklachten kans rijk, ook al zijn er geen getuigen verklaringen. „De gedetailleerde verklaringen van Yaseman over de martelingen komen overeen met beschreven methoden. Dat er weinig bewijs is, komt ook voor rekening van de overheid. Die had al lang onderzoek moeten ver richten naar de wandaden." keerssystemen gekoppeld. Zo ge ven de detectielussen in het weg dek de verkeersdrukte door. Door verkeerslichten bij de oprit van snelwegen en de verkeerslichten boven de weg te laten samenwer ken op basis van informatie van de detectielussen, is de verwach ting dat fdes later beginnen, kor ter zijn en eerder oplossen. Door de informatie waarop het systeem van slimme verkeerslich ten draait, te koppelen aan de rou te-adviezen die via de app uit gaan én aan informatie over de ge kozen route die via de app terug komt, moet maximale anti-file- winst kunnen worden geboekt. Of het werkt, moet de proef in 2015 uitwijzen. Wordt het een suc ces, dan is de basis gelegd voor een systeem dat ook in andere drukke steden kan worden toege past, laat Rijkswaterstaat weten. O zie onze website/binnenland WIJK EN AALBURG - Het Openbaar Ministerie (OM) heeft spijt be tuigd aan de jongeren die massaal waren opgepakt tijdens de afgelo pen jaarwisseling in het Brabant se dorp Veen. Dat gebeurde tij dens een besloten bijeenkomst gisteravond in een sporthal in Wijk en Aalburg. Ongeveer zestig mensen bezoch ten de informatieavond. Daarin heeft het OM fouten toegegeven en 88 ex-verdachten compensatie aangeboden voor de tijd dat zij ten onrechte in voorlopige hechte nis hebben gezeten. Zij krijgen van het OM 200 euro voor elke nacht dat ze ten onrechte in de cel zaten. Het zou gaan om een to taalbedrag van 50.000 euro. De meeste gedupeerden zeiden daar mee akkoord te gaan. Op Face- book heeft een inwoner van Veen voorgesteld om het geld aan een goed doel te schenken. De jongeren werden op oudejaars dag 2013 opgepakt bij rellen. Op die dag keerde een menigte zich tegen de politie, nadat een auto wrak in brand was gestoken. Agenten werden bekogeld met flessen en vuurwerk. De daders vluchtten een café in en alle hon derd aanwezigen werden gearres teerd. Allen zaten tijdens oud en nieuw vast. Gratis thuis proberen? Bel 0800 - 27 40 400 voor een gratis demo 5,- korting oer levensjaar Gratis brochure? Bel 0800 - 27 40 400 DINSDAG 23 DECEMBER 2014 Zorreguieta zou zijn overleden. „Ik wist dat het heel goed met hem ging", zei ze en onthield zich van verder commentaar. Jorge Zorreguieta (86) is fit ge noeg om de vakantie traditiegetrouw met zijn familie in het plaatsje Villa La Angostura in de Andes door te brengen. „Dat is mijn grootste kerstcadeau", zei koningin Maxima, foto Niels Wenstedt/HH 'Leger folterde en verkrachtte' door Niek Opten Liesbeth Zegveld, advocaat Bekijk de video van de proef op de A10 Onbeperkt op pad, er lekker op uitkunnen wanneer dat wil. Behoud uw zelfstandigheid en ga bijvoorbeeld zelf een boodschapje halen of even er op uit in de natuur. Nu tijdelijk 5,- korting per levensjaar bij een vaste scootmobiel. Kijk op www.molenaar.nl voor meer informatie. y Vast en opvouwbaar v Ruime keuze v Stabiel, veilig en comfortabel v Tot 70 km rijden met een volle accu v Van 6 tot 21 km/u v Gratis pechpas bij vaste scootmobiel *Leeftijdskorting alleen geldig bij aanschaf van een vaste scootmobiel. Niet geldig i.c.m. andere acties. Ja, stuur mij de gratis brochure over scootmobielen Kom proefrijden in één van onze winkels bij u in de buurt Naam Mevr. Dhr. Adres Postcode Plaats Telefoon E-mail wk52_M2_pzc Zonder postzegel naar: Molenaar, Antw. nr. 506, 8070 VB Nunspeet Dit/m vrij van 10-18uur-za van 10-17 uur. Best Eindhovenseweg 30 Capelle a Id I Jssel Hoofdweg 4 Roosendaal Oostplein 17a Wateringen Gravenzandseweg 28

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 11