I 66 Mijn lesbisch zijn heeft me in staat gesteld veel talenten te ontplooien OM houdt bijeenkomst over aanhoudingen bij rellen Veen 6 BINNENLAND IRENE HEMELAAR „Je moet kunnen liefhebben wie je wilt", is de boodschap die Irene Hemelaar uitdraagt. Ook straks bij de Verenigde Naties. r?SV jvrj. ~\4 e is groot, donker en lacht graag. En ze moet wel over een heleboel energie be schikken, want de lijst van alles wat Irene Hemelaar doet, is lang. Daar komt een nieuwe (parttime)baan bij. Per januari is ze de nieuwe vrouwenverte genwoordiger van Nederland bij de Vere nigde Naties. Dat ze naar voren is geschoven als opvolger van Margriet van der Linden is een enorm statement van de Vrouwen Raad, zegt He melaar zelf. De geboren en getogen Amster damse is net als Van der Linden lesbisch. Maar anders dan de vroegere hoofdredac teur van Opzij, maakt zij er een punt van aandacht te vragen voor gelijke rechten voor lesbische en biseksuele vrouwen, voor transgendervrouwen en voor vrouwen met een zogenoemde intersekseconditie (gebo ren met de kenmerken van een jongetje én een meisje). Hemelaar zal dat ook doen in de toespraak die ze in oktober 2015 gaat houden voor de regeringsleiders en staats hoofden in de VN. Waar dat vandaan komt? „Ik vind het heel belangrijk dat je kunt houden van wie je wilt", vertelt ze. „Iedereen mag en moet kunnen experimenteren, zolang het weder zijds is, zolang je eerlijk bent naar elkaar. Als ik iets wil met een meneer, is het be langrijk dat ik erbij zeg dat het een experi ment is, dat het niet mijn standaard is. „Veel lesbiennes hebben een argwaan naar biseksuele vrouwen, vanuit de angst 'ze is hier alleen om seks te hebben en dan gaat ze weer, want ze is eigenlijk van de heren'. Maar als je allebei van het begin af aan weet hoe de situatie in elkaar steekt, kun je een keuze maken of je dat wilt of niet." Dat ze voor haar boodschap de barricaden opgaat, is zo gegroeid. Ze heeft niet be paald een moeilijke jeugd gehad. „Ik heb als kind gedweept met leraressen, werd daarna verliefd op een vrouw en toen daar seksuele gevoelens bijkwamen, dacht ik: 'ik ben dus lesbisch, dan moet ik dat vertel len'." Haar ouders hadden er geen pro bleem mee. Sterker nog, haar moeder gaf aan dat ze in een andere tijd misschien haar eigen geaardheid zou hebben be vraagd. Hemelaar wilde toneelspelen en ging bij een lesbische theatergroep. Schrijven deed ze voor jongerenblad Expreszo. „Eigenlijk heeft mijn lesbisch zijn me in staat gesteld heel veel talenten te ontplooien." Haar activisme is aangewakkerd doordat ze ging werken voor FNV-vakbondsbestuur- der Mieke Verhagen. „Zij kon zich vreselijk druk maken over vrouwen die de eigen vrouwengeschiedenis niet kennen en niet op de barricaden stonden." Ze werkt intussen allang niet meer bij de FNV, maar heeft als zangeres en entertai ner haar eigen bedrijf, Heavenly Creature Producties. Ze is lid van Vrouwen van Nu, de vroegere plattelandsvrouwen, maar ook een van de directeuren van de Gay Pride, bekend van de jaarlijkse boottocht door de Amsterdamse grachten, die onderdeel is van negen dagen van activiteiten. „Het was een echt homomannenfeest. Als er al een vrouwenboot meevoer, was dat met een segment, niet een weerspiegeling van het hele palet aan vrouwen", zegt He melaar. Dus is ze precies dat met een groep vrouwen gaan organiseren. In 2009 vond de eerste LesBian Pride plaats. In 2014 is de Trans Pride erbij gekomen en als het aan Hemelaar ligt, maakt dit jaar ook de Inter- sekse Pride deel uit van de Amsterdam Gay Pride. De groep met een intersekseconditie gaan haar aan het hart. „Zeker één op de twee duizend mensen wordt ermee geboren. Wat doe je als medicus als je een baby ziet met schaamlippen en een piemeltje? Ook in Nederland gebeurt het dat die de keuze voor het kind maakt en erin wordt gesne den, zonder af te wachten welke kant het opgaat. Dat is aantasting van de integriteit van het lichaam." Als het in de VN over vrouwen gaat, is dat meestal over geweld tegen vrouwen, of on gelijkwaardigheid. „Heel goed dat dit be sproken wordt, maar binnen dit brede spec trum is mijn onderwerp nog nooit aange stipt", zegt Hemelaar. „Terwijl daar wel re geringsleiders zitten van landen voor wie seksuele diversiteit echt een brug te ver is. Daarom ben ik zo trots dat de Vrouwen Raad voor mij heeft gekozen. Nu is het aan mij om eerst hier in Nederland zo veel mo gelijk vrouwen te spreken, allerlei vrou wen." VROUWENVERTECENWOORDICER 2^f .■'Vt v ar y- Y <i> Skelet T. rex komt naar Naturalis Het Leidse museum Naturalis krijgt het skelet van een Tyran nosaurus rex, de dinosaurus die beroemd werd door de film Jurassic Park. Middels spon sors en crowdfunding is het ge lukt 5 miljoen euro bijeen te brengen om het skelet naar Lei den te halen. De botten van de vleesetende dino werden in 2013 in de VS opgegraven door medewerkers van Naturalis. Het gaat om 'een dame op leef tijd waarvan haar ruige levens loop terug te zien is in het ske let?, aldus het museum. Zo ver tonen de botten breuken en an dere beschadigingen. Koenders bezoekt Irak voor missie tegen IS Minister Bert Koenders van Bui tenlandse Zaken is in Noord-Irak om de missie tegen Islamitische Staat (IS) te bespreken. De eerste Nederlandse militairen die de missie voorbereiden zijn gisteren in Arbil aangekomen. Nederlandse militairen gaan sa men met Duitse collega's Koerdi sche peshmerga's trainen. Verder gaan Nederlandse special forces bij de hoofdstad Bagdad Iraakse commando's opleiden. De verwachting is dat de trainingen begin volgend jaar kunnen star ten. Uiteindelijk gaan ongeveer 130 Nederlandse trainers in Irak aan de slag. De jongeren die een jaar geleden massaal werden opgepakt tijdens rellen in het Brabantse dorpje Veen zijn uitgenodigd voor een bijeenkomst met het Openbaar Ministerie (OM). De bijeenkomst vanavond gaat over de laatste en aanstaande jaarwisseling. Ingewij den zeggen dat het OM een schik king wil treffen met ongeveer 95 ex-verdachten die onterecht hebben vastgezeten. Het OM in Breda wil niets kwijt over de bijeenkomst. Maar sport hal d'Alburcht in Wijk en Aalburg is gereserveerd door het OM, be vestigt de beheerder. De gemeen te weet over de bijeenkomst maar is niet betrokken, aldus een woordvoerder. Het is een traditie in Veen om rond de jaarwisseling autowrakken in brand te steken. Op oudjaarsdag vorig jaar keerde een menigte zich tegen de politie toen een autowrak in brand was gestoken. Agenten werden beko geld met lege flessen en zwaar vuurwerk. De daders vluchtten een café in en alle honderd aanwe zigen werden gearresteerd. Alle verdachten zaten tijdens oud en nieuw vast Acrobaat gewond Een acrobaat van het Groot Kerstcircus Den Haag heeft za terdag zijn arm gebroken door dat hij tijdens zijn act naar be neden viel, zo meldt het circus. Het ongeluk gebeurde voor de ogen van het publiek, met daar in veel kinderen. Explosiefin woonwijk In de Rotterdamse woonwijk Hillegersberg is zaterdagnacht een aanhanger met diverse va ten met gevaarlijke stoffen ont dekt. De stoffen zijn als ze met elkaar in aanraking komen ex plosief. Ze zijn onder politiebe geleiding afgevoerd. Vrouw met een missie door Saskia Wassenaar foto Rink Hof/HH Irene Hemelaar Een vrouwenvertegenwoor diger maakt altijd deel uit van de Nederlandse delega tie naar de jaarlijkse algeme ne vergadering van de VN in New York. De vrouwen vertegenwoordiger mag die vergadering toespreken. De vrouwenvertegenwoor diger woont de eveneens meerdaagse Commission on the status of women bij, die aan het begin van het jaar in New York bijeenkomt. De Vrouwen Raad selec teert de vrouwenvertegen woordiger, het ministerie van Buitenlandse Zaken be noemt. De Vrouwen Raad begeleidt en ondersteunt de vrouwenvertegenwoordi ger bij haar activiteiten. Door het jaar heen spreekt de vrouwenvertegenwoordi ger zo veel mogelijk vrou wen en vrouwenorganisa ties in Nederland. .i V - h-*/. ?- x» /j54 -i\K- !-■; ARBIL WIJK EN AALBURG LEIDEN DEN HAAG ROTTERDAM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 6