Drie weken onder de kerstboom? Echt niet Water Natuurlijk wil aanpak medicijnresten Hackers Kerstreces 22 ZEELAND KERSTDRUKTE De Zeeuwse Zetel Bij horeca-groothandel Sligro is het al kerst. Vierentwintig uur per dag. Zeemanshoop haalt zieke Griek van Ipg-tanker maandag - Dat was even schrik ken. Dinsdag bleek ineens mijn Face- bookpagina te zijn gehackt. Ik kreeg ongewild een video toegestuurd die ik niet kon verwijderen en toen ik er op klikte bleek ik hem onbe doeld zelf te verspreiden. Ik weet niet waarover het filmpje ging, maar wel van wie ik het kreeg toegestuurd. Van de Noord-Koreanen. Even daar voor had ik namelijk de trailer bekeken van de speelfilm The In terview, een kerstkomedie waar in dictator Kim Jong-un wordt vermoord. Het schijnt - die scène zit niet in de trailer - dat zijn hoofd explodeert, zodat we met een kalkoen in onze volle maag hadden kunnen genieten van beelden van brandend haar, stukken schedel en een wegsmeltend gezicht. Amerikaanse humor. Maar dat gaat niet door. Produ cent Sony besloot woensdag de film niet uit te brengen, nadat het bedrijf net als ik slachtoffer werd van een cyberaanval. Hackers maakten onder meer e-mails openbaar waarin de ba zen van Sony hun steractrice Angelina Jolie uitmaakten voor een 'minimaal getalenteerd ver wend nest' en ter voorberei ding van een ontbijt met presi dent Obama foute grappen maakten over Django unchained en Twelve years a slave, films over zwarte slaven. Die Noord-Koreaanse hackers zijn een stuk grappiger dan die Amerikaanse filmmakers, zou ik zeggen, ware het niet dat ze ook dreigden met een terroris tische aanval. En als ze al mijn vertrouwelijke e-mail op straat hadden gegooid, had ik natuur lijk ook wel anders gepiept Toch blijft het een vermakelij ke kwestie. „Wij willen geen maatschappij waarin een bui tenlandse dictator ons censuur oplegt", zei Obama tijdens een persconferentie. Dat doet hij lie ver zelf. Vraag maar aan de ge vluchte Edward Snowden, de man van Wikileaks. En dat dan Noord-Korea, waar ze nog bake liettelefoons met draaischijven hebben, een van 's werelds grootste mediabedrijven weet te hacken. Dat belooft nog wat als straks de Engelsen te kak ken worden gezet in de speel film over Michiel de Ruyter. Dit is een wekelijkse rubriek over wat voor en achter de schermen speelt in politiek Den Haag. Veel tijd om over het kerstdiner na te denken, hebben Albert de Vries en André Bosman niet ge had. Zeker niet door al het gedoe rond de gesneuvelde zorgwet. Maar dat is opgelost en het kerst reces is dan toch begonnen. Gaan de Zeeuwse Kamerleden nu drie weken onderuit? Nou, nee. Natuurlijk zitten ze de ze week onder de kerstboom en draait alles om hun familie. Al- bert kookt zelf het kerstdiner, maar weet nog niet wat. Zijn fa milie mag er over meepraten. Dat is hij eigenlijk ook wel een beetje aan ze verplicht. Want het is juist De Vries die wil dat men sen meer te zeggen krijgen. Hij baalt als een stier dat inwoners vaak pas achteraf mogen reageren op plannetjes voor nieuwe hui zen, bedrijven of wegen. Door de nieuwe Omgevingswet moet dat gaan veranderen. Wethouders moeten hun plannetjes dan voor af al bespreken met bewoners. Maar de Middelburgse PvdA'er is er nog niet gerust op dat het zo ook gaat gebeuren. Dus gebruikt hij het kerstreces om de debatten daarover voor te Chef-kok Robert de Jonge van hotel-res taurant 't Streefkerk- se Huis in Zoutelan- de loopt met zijn ar men vol kaasjes terug naar zijn kar, in de Sligro in Vlissingen. „Even wat dingetjes bijhalen", zegt De Jonge met een brede grijns. Geitenkaas heb je nooit genoeg en een stukje licht pikante Wijn- endale is ook niet weg. Op de kar van De Jonge staan onder meer drie dozen cress - de kiemblaad- jes van heel jonge groenten en kruiden, zoals bernagie en shiso. bereiden. „Zo akker ik het advies van de Raad van State door om te zien of het kabinet de adviezen heeft opgevolgd. Als dat niet zo is moet ik kijken of ik nog een wets wijziging indien. Het is veel werk en vooral een complex dossier." Ook stadsgenoot André Bosman viert de kerst in huiselijke kring. Maar veel tijd om bij te komen van alle heisa heeft de VVD'er niet. Want op 2 januari al vliegt hij naar de Antillen voor een werkbezoek. „Op het strand lig gen is er niet bij", verzekert hij. Al zou hij willen, de politici op Curasao, Aruba en Bonaire zul len hem die kans ook niet geven. Want ze zijn ze nogal boos over hoe Nederland met de eilanden omgaat. En dus willen de Antillia- nen de Kamerleden eens even haarfijn uitleggen wat ze ervan vinden. Woorden zeggen niet al les, dus slepen ze de delegatie Ka merleden overal mee naar toe. „Curasao laat bijvoorbeeld zien dat ze er wel degelijk veel doen aan drugsbestrijding." Ze krijgen aan Bosman nog een taaie. Want hij heeft al vaker ge roepen dat de eilanden niet meer de hand moeten ophouden en zelf hun problemen moeten op lossen. De Middelburger vliegt op 10 januari terug. Drie dagen la ter begint de Tweede Kamer weer. De Jonge heeft de grote kerstbood schappen voor 't Streefkerkse Huis al gedaan - acht kilo coquil les, twaalf kreeften, 22 flessen champagne, tien kilo hertenhaas en zo nog wat verrukkelijke za ken. Maar bij de Sligro weten ze dat de meeste klanten pas op het laatste moment komen inkopen. Vrijdag is het begonnen, zaterdag en in de dagen voor Kerstmis zal het topdruk zijn, voorspelt vesti gingsdirecteur Piet Lampert. „We zijn dan speciaal langer open. Maandag en dinsdag tot 21 uur, woensdag nog tot 15 uur." Alleen al in Vlissingen - de grootste Zeeuwse Sligro-vestiging, en de enige met een versafdeling - lo- VLISSINGEN - Reddingboot Zee manshoop heeft zaterdagmorgen een zeeman met hartklachten van een lpg-tanker gehaald. Een ambulance heeft de man in de Sloehaven opgehaald en naar het ziekenhuis vervoerd. Zaterdag ochtend om 10.48 uur kreeg de reddingbootbemanning van Bres- kens de melding binnen dat een bemanningslid van de Griekse lpg-tanker Symi zware hartklach ten heeft en met spoed geëvacu eerd moet worden. Reddingboot Zeemanshoop heeft de man bij de Vlissingse Bootliedenwacht overgedragen aan een ambulance. De man ligt in het ziekenhuis. De partij verwijst naar recent we tenschappelijk onderzoek, waar uit blijkt dat medicijnresten ge vaarlijker zijn gedacht. Tot nu toe werden geneesmiddelen in lage concentraties als 'veilig' be schouwd. Onderzoek leert dat de ze wel degelijk de waterkwaliteit doen verslechteren en schadelijk kunnen zijn voor vissen en ande re waterorganismen. Water Natuurlijk wil daarom van het waterschapsbestuur weten wat Scheldestromen al doet om de nadelige effecten te beperken en in hoeverre de waterkwaliteit in de gaten wordt gehouden. De fractie vraagt zich ook af of zuive ringsinstallaties kunnen worden aangepast om medicijnresten uit het afvalwater te halen en wat het waterschap doet om vooral zieken huizen, verpleeghuizen en zorgin stellingen bewust te maken van hun verantwoordelijkheid. pen wekelijks zo'n drieduizend klanten in de zelfbediening rond. En dan zijn er nog zo'n 1200 hore- caklanten die wekelijks voor een aanzienlijk bedrag online bestel len. Via die site hebben de klan ten, overwegend uit de horeca, keuze uit 60.000 artikelen. In de groothandel in Vlissingen staan er zo'n 40.000 uitgestald. Als om 17 uur de zelfbediening van de groothandel sluit, komen de or derverzamelaars binnen om de be stellingen van de bezorgklanten rond te maken. Ruim negentig procent van de klanten bestelt on line. Om 22 uur treedt de nacht ploeg aan. Terwijl Zeeland op één oor ligt, komen nieuwe voorra den groenten, fruit, vis en brood binnen. Twee keer per week arri veert een levering vanuit Rungis, de enorme voedselmarkt vlakbij Parijs. Lampert geeft een voor beeld van wat er deze keer is bin nengekomen: „Een kilo of twintig gekookte gamba's, scheermessen, vongole, bijzondere groenten..." En een hele tonijn, die ligt te pronken in de vitrine van de rijk gesorteerde visafdeling. Gemid deld rijden in deze tijd tien vrachtwagens vol de provincie door om horecazaken te bevoorra den. Met bijvoorbeeld - zeer in trek - de eigen Sligro-creaties van zachte kaasjes, gevuld met onder meer mascarpone. Vijgen-, abriko zen en dadel-broden van vijf kilo het stuk vliegen over de toon bank: „Een week geleden hadden we nog twintig abrikozenbroden, nu zijn er nog maar zes", zegt Wil- co Jobse van de kaasafdeling. Ook de geschenkverpakking Juan Lu- na Serranoham, compleet met mes en standaard, is een topper tje. Halfproducten als afbakbrood jes zijn niet aan te slepen. Bij de vleesafdeling gaan vooral de tour- nedos hard. Steeds meer restau ranthouders kiezen voor 'oor spronkelijk' vlees. „De traceerbaar heid van producten is een duide- Ernst Jan Rozendaal Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Jeffrey Kutterink Topdrukte bij groothandel door Ondine van der Vleuten door Rolf Bosboom vlissingen - Waterschap Schelde- stromen moet alles in het werk stellen om ervoor te zorgen dat er zo min mogelijk medicijnresten in het oppervlaktewater belanden. Dat stelt de fractie van Water Na tuurlijk, die daarover vragen heeft gesteld aan het algemeen bestuur. li ntriU X lx CXn ^Piitapiigru Welkom in onze Internationale versmarkt 1 Piet Lampert, Sligro Vlissingen: „Vandaag en morgen verwachten we de grootste drukte. En daarna komen de inkopen voor de jaarwisseling nog.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 59