ZEELAND 29 en verdere schade in de omgeving te voorko men. De politieke tegenstanders van de locatie Zuid singel zien hun kans schoon. Dat de put hoe dan ook gerepareerd moet worden en dat er volgens deskundigen daarna gewoon verder gebouwd kan worden, is voor hen geen argu ment. Net zo min als de waarschuwing dat het eenzijdig opzeggen van de bouwcontrac ten de gemeente heel veel geld zal kosten. De SGP (principieel tegen welk theater dan ook), D66, de voorgangers van de huidige LPM (PPM en MT) én coalitiepartner PvdA willen dat de bouw stopt. Met een meerderheid van één stem neemt de raad een besluit dat ver strekkende gevolgen heeft: de stekker wordt uit het project getrokken. Het zal Middelburg uiteindelijk om en nabij de 20 miljoen euro kosten aan plannenmakerij, juridische bij stand, opkopen van beschadigde woningen en schadevergoedingen aan de aannemers. Miniatuur Walcheren, gelegen in een park tegenover de oude schouw burg, wordt - na een omstreden refe rendum - aangewezen als nieuwe bouwloca tie voor het theater. Miniatuur verhuist en is een bouwsteen voor het vrijetijdspark Zep aan de rand van de stad. Het Zep wordt al snel een zorgenkindje. Zeeland Attracties, eigenaar van het tot Mini Mundi omgedoopte Minia tuur Walcheren en van het voetbalmuseum, valt in 2013 uiteen. De nieuwe theaterlocatie in het Molenwater park is vanaf dag één omstreden. Ondanks al le maatschappelijke weerstand en twijfel of de gemeente nog wel geld heeft om het theater te bouwen, gaat het college onverdroten door met de voorbereidingen voor de bouw. „Als de raad wat anders wil, dan hoor ik het wel", zegt wethouder Albert de Vries herhaaldelijk. Hij is slechts de uitvoerder van de wensen van de inmiddels door het bouwputfiasco ge traumatiseerde gemeenteraad. Die bouwput heeft De Vries aan de Walcher- se Bouw Unie, onderdeel van de Heijmans- groep, weten te slijten. Voor één euro, op voor waarde dat de WBU de put repareert en de grondkosten a 3 miljoen euro betaalt zodra de WBU nieuwbouw op die plaats heeft ver kocht. De aannemer ziet wel brood in apparte menten op deze plek. Toch een mooie locatie, in het centrum van de stad. Het architectenbureau Claus en Kaan, dat ook het ontwerp heeft gemaakt voor het A-thea ter, krijgt de opdracht een appartementencom plex te ontwerpen. Maar het Rotterdamse bu reau heeft zo'n dikke orderportefeuille dat het ontwerp vele maanden vertraging oploopt. De WBU moet op zoek naar een andere architect en dat wordt Fierloos uit Goes. De vertraging blijkt achteraf de doodsteek voor dit project. In september 2008 breekt de bankencrisis uit, vlak voordat de WBU de 78 appartementen aan de man wil brengen. Het hele project bloedt dood. De put is inmiddels door het storten van een laag beton en het plaatsen van voorzetwan den gerepareerd. De gemeente ontslaat de WBU - inmiddels als Heijmans opererend - van de verplichting om alsnog de grondprijs te betalen in een ultieme poging de prijs van Na 15 jaar tobben met het theaterdos sier is Middelburg 20 miljoen euro ar mer. Wat rest: een plan om de oude schouwburg te verbouwen nieuwbouw te drukken. Maar het mag niet ba ten. Uiteindelijk komen gemeente en Heij mans overeen de put voorlopig te vullen met zand en het terrein tijdelijk in te richten als een stadsparkje. Het bestuur van de schouwburg blijft na het schrappen van het A-theater aan de Zuidsingel gedesillusioneerd achter. Het moet nu - op eigen kosten - de oude schouwburg oplappen, zodat het ge bouw nog een jaar of tien mee kan. Jaar naar jaar moet de gemeente de schouwburgstich ting echter tonnen extra subsidie geven om een faillissement te voorkomen. Theaterexploi tant Frans Lievens uit Terneuzen wordt in 2011 door De Vries naar de overkant van de Westerschelde gelokt om de exploitatie van de schouwburg van Middelburg - en het daar mee gelieerde theater De Mythe in Goes - over te nemen. Voor Lievens is het een strategische keuze. Er dreigt immers nog altijd een theater in Mid delburg te komen dat zijn Scheldetheater zou kunnen overvleugelen in het Zeeuwse. Die dreiging verdwijnt in oktober 2012 als de wet houder Saskia Szarafinski, opvolger van de naar de Tweede Kamer vertrokken De Vries, een streep haalt door het derde theaterplan. De gemeente Middelburg moet bezuinigen en kan zich geen financiële bokkensprongen ver oorloven. De raad maakt er amper een woord aan vuil. En zo ligt er straks een grasveld van 20 mil joen aan de Zuidsingel, op de plaats waar ooit cultuurminnend Zeeland bijeen had moeten komen in het grote A-theater. Een gazon met een fundament van zes meter massief beton en drie meter zand. Een onverwoestbaar mo nument voor de Wet van Murphy. MAANDAG 22 DECEMBER 2014 Wet van Murphy Maquette van het A-theater dat aan de Zuidsingel in Middelburg zou verrijzen. Rechtsboven de situering van het theater in het Molenwaterpark.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 45