o to O O Koren zonder kaf in Axel Na jaar afwezigheid keert het sportgala terug in Terneuzen, maar dan in een variant voor alle Zeeuws-Vlaamse sporters Loods onwel op Westerschelde Kindje Wiegen in meerdere kerken met Kerstmis www.bndestem.nl MAANDAG 22 december 2014121 terneuzen - Zeeuws-Vlaanderen is vanaf volgend jaar een regio breed sportfestijn rijker. Na een jaar stilte keert het jaarlijkse sport gala op vrijdag 17 april terug in het Scheldetheater in Terneuzen. Niet alleen meer om de beste Ter- neuzense sporters, maar de aller beste uit de drie Zeeuws-Vlaamse gemeenten te eren. Het gala dient bovendien als kroon op een veel hoger doel: Zeeuws-Vlamingen, van jong tot oud, in beweging houden of krij gen. Eigenlijk had de Stichting Sportgala Zeeuws-Vlaanderen het idee om het gala al vanaf dit jaar te houden, maar een gebrek aan fi nanciën dwarsboomde de plan nen. Volgens voorzitter Henk Sier- sema is er nu onder meer dankzij Stichting Ouderenzorg Kanaalzo ne (Soka) wel geld beschikbaar. „Er zijn contacten met andere mo gelijke sponsoren. Daarnaast star ten we in januari een crowdfun- dingsactie onder alle Zeeuws- Vlaamse sportverenigingen. Met een donatie van 25 kleine clubs) of 50 euro (grote verenigingen) steunen zij het gala én kopen ze een stem om sporters voor te dra gen. De nominaties worden overi gens wel gedaan door een onaf hankelijke commissie." Het idee voor een Zeeuws- Vlaams sportgala komt uit de ko ker van Siersema en Jack Begijn. Toen zij nog voor het CDA in de Terneuzense gemeenteraad zaten, konden ze het niet verkroppen dat de raad het jaarlijkse Terneu zense gala wegbezuinigde. Begijn bemoeit zich er niet meer mee, omdat hij inmiddels wethouder is. De stichting hield in 2013 nog wel een Terneuzens sportgala, maar daarna bleef het stil. Siersema: „We zijn met de wethouders van sport in de drie gemeenten in overleg gegaan. Daaruit is onder meer een initiatief voor wedstrij den zaalvoetbal, volleybal, zwem men en run-bike-run tussen de vier Zeeuws-Vlaamse middelbare scholen voortgekomen. Zij gaan in de week na het gala de strijd met elkaar aan. Daarnaast haken we aan bij een initiatief van Body- line Healthcenter om veertigplus sers weer conditioneel in staat te stellen aan te haken bij een sport vereniging. Om senioren in bewe ging te krijgen, hebben we een contract met Soka afgesloten. Daarbij wordt inzet op individue le begeleiding van mensen die willen sporten door fysiothera peuten en/of ClOS-studenten." Op het sportgala komen al die fa cetten aan bod. Daarnaast is roeier Roeland Lievens uit IJzen- dijke uitgenodigd voor een presen tatie, waarin hij uitleg geeft over de weg van een amateursporter tot een Olympische atleet. BRESKENS - De KNRM-reddings- boot Zeemanshoop uit Breskens is gisterochtend uitgerukt om een onwel geworden loods op de Wes terschelde te helpen. Aan boord van chemicaliëntanker Bomar Juno was de loods in el kaar gezakt en bewusteloos ge raakt. Toen de reddingwerkers bij de tanker arriveerden, was de man weer bij kennis. Zijn medische toestand was op dat moment sta biel, zodat kon worden gewacht op een helikopter. Die bracht de loods naar het ziekenhuis van Brugge. KOEWACHT - Diverse kerken staan tijdens Kerst in het teken van Kindje Wiegen. In deze traditie wordt het kerstverhaal in beeld ge bracht voor peuters en kleuters. Vaak verlenen ook een 'echte' Jo zef, Maria en hun kindje Jezus me dewerking aan het spel. De katholieke kerk in Koewacht doet hier ook aan mee. Op woens dag 24 december om 16.00 uur is iedereen welkom om het kerstver haal te horen en te zien. Op Eer ste Kerstdag is het kindje wiegen om 10.30 uur in de basiliek in Hulst. Op Tweede Kerstdag is de kerk van Stoppeldijkveer om 10.30 uur plaats van handelen. E Zeeuws-Vlaanderen Crowdfunding voor sportgala door Raymond de Frel iA AXEL - Commissaris van de koning Han Polman (op de fo to uiterst rechts) kwam zaterdagavond niet alleen naar Axel om All I Want for Christmas op piano mee te spelen. Hij gaf tijdens het korenfestival Koren zonder Kaf in De Halle ook nog het startsein voor het grensoverschrijden de project Verenigd Korenrijk. Dirigent Bram de Waele uit Hulst wil met dit initiatief bereiken dat Zeeuwse en Vlaamse koren hun krachten bundelen om financieel moeilijke tijden te doorstaan. Alle koren behouden in de filosofie van De Waele hun identiteit, maar kunnen profi teren van een breed netwerk. Koren zonder Kaf was een opmaat tot veel meer samenwerking, foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 38