DeStem fiCmi Hulp blijft in Terneuzen Vete in Terneuzen Winst van Delta escaleert keldert in 2015 Kleine krimp Zeeuwse economie Kerstmuziek 16 SPECTRUM De gemeente Terneuzen heeft extra geld van de rijksoverheid gekregen voor het opzetten van een organisatie voor het verle nen van huishoudelijke hulp. De organisatie komt onder de hoe de van welzijnsinstelling AanZ. Hiermee wil Terneuzen twee vliegen in één klap slaan. Meer mensen kunnen gebruikmaken van huishoudelijke hulp én het levert werk op voor veelal laagge schoolden, die al niet zo gemak kelijk aan de slag komen. AanZ neemt de medewerkers in dienst. Het zal met name om alphahulpen gaan die al werken in de huishoudelijke hulp, maar geen vast arbeidscontract heb ben. Zij krijgen meer zekerheid. Wie gebruik wil maken van de nieuwe dienstverlening moet daarvoor bij AanZ zijn. De voor ziening is bedoeld voor mensen die zelf hun huishouden (gedeel telijk) niet meer kunnen doen, maar die dit met hulp wel zelf kunnen regelen. Het OM probeert al lang greep te krij gen op de incidenten in Zeeland waar bij Antillianen zijn betrokken. Bij de schietpartij dinsdag in Terneuzen raak te een Antilliaan zwaargewond. Die schietpartij lijkt een direct gevolg van de schietpartij enkele weken eerder, waarbij twee mensen van Antilliaanse afkomst betrokken waren en waarbij één van hen overleed. De Antilliaanse gemeenschap in Zeeland is verdeeld in meerdere kampen. De oorsprong daar van ligt op Curasao, waar in het verre verleden onenigheid is ontstaan tussen verschillende groepen. Staking in België treft Zeeland De scheepvaart ondervond hinder van de sta king in België. Vakbonden leggen daar maan dag alles plat uit onvrede met bezuinigings plannen van de regering. De beroepsscheep vaart op de Westerschelde naar Antwerpen en van en naar Gent was stilgelegd, omdat de veiligheid niet gegarandeerd kon worden. De winst van Energiebedrijf Delta kel dert volgend jaar naar 15 miljoen euro. Dit jaar verwacht Delta nog een winst van 55 miljoen euro, maar het bedrijf denkt dat geld nodig te hebben om ma gere jaren door te komen. In de 2016 en 2017 is het maar de vraag of het energie bedrijf uit de rode cijfers kan blijven. De Delta-top gaf de aandeelhouders (provincie en gemeenten in Zeeland) dan ook recent een waarschuwing: zo lang de energiemarkt zwaar verliesge vend blijft, wordt het 'zeer moeilijk' over 2014 en de jaren erna dividend uit te keren. Zorgconflict WD en PvdA De WD en PvdA komen deze week in grote problemen doordat een belangrijk zorgplan van WD-minister Edith Schippers (Volksge zondheid) is gesneuveld in de Eerste Kamer. Dat kwam doordat drie PvdA-senatoren te genstemden. Sindsdien zoeken de partijen naarstig naar een oplossing. De Zeeuwse economie kromp vorig jaar met 0,5 procent en daarmee deed Zeeland het beter dan de andere provin cies. Ook bleef de werkloosheid met 5,8 procent de laagste van het land. Hoewel de Zeeuwse economie in 2013 bijna een half procent kleiner was dan in 2012, zijn binnen de provincie ver schillen zichtbaar. Waar Zeeuws-Vlaan- deren een groei boekte van 0,8 procent, boerde Midden- en Noord-Zeeland 1 procent achteruit. Met een bruto pro ductie van 31.000 euro per hoofd van de bevolking zit Zeeland aan de onder kant van de middenmoot van het land. Cuba en VS maken nieuwe start De buurlanden Cuba en de Verenigde Staten hebben de deuren weer voorzichtig voor el kaar opengezet. Na geheime onderhandelin gen in Canada en Vaticaanstad werd woens dag het voornemen aangekondigd de diplo matieke banden tussen de landen na ruim vijftig jaar te herstellen. Jaren geleden waren we in de Kersttijd in Praag. Het was er mistig en donker en koud en communistisch. Praag was een zwarte stad. Veel oude huizen ston den in steigers van ruwe houten balken. In winkels was weinig te krijgen. In restaurants at men zuur kool met spek en als nagerecht een spiegelei met suiker. In bier kelders was het druk en er werd voorname lijk pils gedronken. Obers liepen rond met soms wel zes of acht grote glazen pullen bier in hun handen. Overal doken opeens mannen op die geld wilden wisse len. Ze vroegen dan stiekem tussen hun tanden door: tau- schen, tauschen? Op de zwarte Karelsbrug over de donke re Moldau werd muziek gemaakt en werden kerstliederen gezongen. Er was meer muziek te horen. Praag is een stad van muziek. In de barokke Thomaskerk was het heel druk. Mensen stonden schouder aan schouder. Er klonk daar de mis van Ryba met koor en solozangers, groot or kest en orgel, de melodieën geworteld in de volksmuziek. De muziek ontroerde de mensen en zorgde voor saamho righeid, en ze dachten misschien aan een toekomst zon der dat onderdrukkende staatscommunisme. Maar ook in het operagebouw was het druk. Daar werd Don Giovanni van Mozart gebracht. Het kon niet mooier. Later bezochten we - het was al donker- het kerkhof bij het Vyshegrad waar beroemde componisten als Smetana en Dvorak begraven zijn. Ook daar was het druk. Men zet te lichtjes bij de obelisk van Smetana en kaarsen bij de ge denksteen van Dvorak. Het sneeuwde zacht. De sfeer was melancholischeven melancholisch als bepaalde passages bijvoorbeeld in Dvoraks strijkwartet nummer 12, zijn be kendste kwartet dat begint met de altviool (Dvorak was zelf altviolist). In het langzame deel heeft de altviolist ook nogal wat te doen. Dat ook Smetana vereerd werd is ook te begrijpen. Hij leg de de basis voor de nationale Tsjechische muziek met composities als: Mijn Vaderland en de Verkochte Bruid. Hij schreef ook een paar strijkkwartetten met ook elemen ten van de volksmuziek erin. Heden ten dage zijn de communisten weg uit Praag. Maar de muziek is er gebleven en blijft er nog steeds. En dat de mensen die graven bezochten en lichtjes brandden be greep ik ook wel: met kerst droomt men immers graag van vrede en vrijheid. TO IN BINNEN- EN BUITENLAND

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 98