V u SPECTRUM 7 t l ft graag in Oranje willen spelen." Haar oudere broer Sander en zus Ylse voetballen ook. Vader Gert-Jan is coör dinator van het meisjesvoetbal van OJC. De club telt inmiddels vier da mesteams en dertien meisjesteams. Zeven speelsters zijn geselecteerd voor regionale en nationale selecties in diverse leeftijdscategorieën. OJC staat model voor de ongeveer 1.500 amateurverenigingen in Neder land die het vrouwenvoetbal serieus nemen en dus volwaardig hebben in gepast in hun organisatie. Onlangs schreef de club in Rosmalen het 250e meisjeslid in: Emma Lahey. „Ik ben eerst op hockey gegaan, maar daar kreeg ik altijd pijn in mijn han den en voeten van de kou", zegt Em ma. „Van voetballen krijg ik nergens pijn. Ik heb nu veel meer lol." In wat ooit een mannenbolwerk was, dansen tegenwoordig steeds meer paardenstaarten. Eén op de tien leden van de Koninklijke Nederlandse Voet balbond (KNVB) is vrouw, bij elkaar al bijna 138.000. Daarmee is voetbal de snelst groeiende sport en na hockey inmiddels ook de populairste sport voor meisjes geworden. En dan te bedenken dat voetbal tot be gin jaren zeventig verboden was voor meisjes. „Vrouwenvoetbal stond volle dig op een zijspoor", zegt voormalig topspeelster Martine Prange. „Om al lerlei drogredenen. Zo zou de sport bijvoorbeeld slecht zijn voor je baar moeder." Voordat vrouwen mochten gaan voet ballen, moesten ze veel obstakels over winnen en tegen de heersende voor delen vechten. Die fase, de acceptatie van meisjes en vrouwen op het voet balveld, is voltooid. „Die vooroordelen zijn verdwenen", stelt Prange, inmiddels universitair do cent filosofie aan de Universiteit van Leiden. Ze doet onderzoek naar de maatschappelijke impact van het mei denvoetbal, dat eind 2016 moet zijn af gerond. „Toen ik ging voetballen, vonden veel mensen dat nog raar: voetbal was een mannensport. Nu kijkt niemand er meer van op. Sterker nog: dankzij de goede resultaten van het Nederlands vrouwenelftal wordt het heel snel heel populair. Het gaat nu zo goed met Oranje, omdat de laatste tien jaar steeds meer meisjes zijn gaan voetbal len. Daardoor is de aanwas van talent groter dan in de jaren daarvoor. Top- speelsters zoals Vivianne Miedema zijn meer en meer een rolmodel voor meisjes." Daar blijft het niet bij. „Er is nog veel meer potentieel", vervolgt Prange stel lig. „Ik denk zelfs dat het op den duur net zo zal gaan als met hockey, dat ook altijd is gezien als een mannen- sport. Nu 65 procent van de leden vrouw is en de vrouwen ook veel be ter presteren dan de mannen, be schouwen steeds meer mensen hockey tegenwoordig als een vrou- wensport." Edwin van Stiphout, jarenlang trainer van mixteams bij OJC met diverse ta lenten, vertelt dat meisjes tegenwoor dig leergieriger en ambitieuzer zijn dan jongens. „Ze hebben een voor sprong op jongens en dat komt niet al leen tot uiting op school, maar ook in het voetbal." Meisjesteams spelen vaak tegen el kaar. Er zijn onderhand echter zo veel sterke ploegen, dat die tegen jongens teams moeten spelen om de wedstrijd nog een beetje spannend te houden. Voetbalbond KNVB houdt een oogje in het zeil. Die scout de meiden gere geld voor de regioteams voor speel sters onder 12,13 en 14 jaar. De talent volste voetbalsters stromen door naar de districtsteams onder 15,16 en 17 jaar. De allerbesten bereiken de natio nale selecties en worden doorgaans aangetrokken door eredivisieclubs. Volgens OJC's meisjescoördinator Gert-Jan van Meurs is pas vanaf een jaar of 12 echt te zeggen of de meiden hogerop kunnen komen. „Gemiddeld vier van de tien redden dat", weet hij uit ervaring. Senna van Deutekom en Maike van Griensven, beiden 12 jaar, behoren tot die toplaag. Ze zitten in de regioselec ties van respectievelijk onder 14 en on der 13. Senna staat wekelijks zo'n zes keer op het veld en speelt minimaal één wedstrijd. Maike, die nog op de basisschool zit, is keeper en iets min der actief. Hun doel? „Het Nederlands Elftal natuurlijk." Oranje plaatste zich onlangs voor het eerst in de geschiedenis voor het We reldkampioenschap voetbal vrouwen, volgend jaar in Canada. Dankzij die prestatie staat Nederland nu veertien de op de wereldranglijst. De top drie bestaat uit de Verenigde Staten, Duits land en Japan. Laatstgenoemde is de huidige wereldkampioen. De VS en Duitsland gelden zowel qua spelni- veau als organisatie als de grote voor beelden. Nederland wil de komende jaren aan haken bij de wereldtop. „Wij hebben grote ambities met het vrouwenvoet bal", zegt Hans Spierings, interim-di recteur amateurvoetbal van de KNVB, die in 2017 het EK vrouwenvoetbal houdt. Organisatorisch gezien valt het vrouwenvoetbal bij de bond nog on der het amateurvoetbal. Dat moet an ders, vindt Spierings. „Net als bij het mannenvoetbal zou ook hier de stren- Ik vind het saai om naar voetbal op tv te kijken. Het is leuker om het zelf te doen ge scheiding tussen het betaald voet bal en amateurvoetbal moeten ver dwijnen." Dat plan is Martine Prange uit het hart gegrepen. Zij vindt het essentieel voor de toekomst van het vrouwen voetbal dat er een goede doorstro ming naar de top mogelijk is. „Dan wordt voetbal voor meisjes nog toe gankelijker en hebben ze de kans om hun talent al jong te ontwikkelen", zegt ze. „Het is hoog tijd dat de KNVB een fulltime technisch directeur aan stelt, die de kwaliteit bewaakt. Meer vrouwelijke bestuurders, zowel bin nen de bond als bij de clubs, zijn ook nodig." Vrouwelijk toptalenten kunnen nu te recht bij het Talent Team van de KNVB. Dat is bedoeld voor speelsters van 15 tot 21 jaar die (nog) niet bij een eredivisieclub spelen. Uitgangspunt is dat ze op fietsafstand van dat team wo nen, studeren, voetballen en uiteinde lijk de stap naar de BeNe-league kun nen maken. Dat is de competitie met de beste Belgische en Nederlandse ploegen, zoals Ajax, FC Twente en PSV. „Vrouwen staan nog wel in de scha duw van de mannen", zo relativeert Martine Prange alle jubel. „De uitsla gen van de BeNe-league lees ik in geen enkele krant. Terwijl ik daar wél lees wat de mannen van AFC3 hebben gedaan. Op tv is het aandeel van alle vrouwensporten bij elkaar slechts vijf procent. Nu de NPO de uitzendrech ten voor het WK vrouwen voetbal heeft gekocht, gaat dat gelukkig veran deren. Alles wijst erop dat Nederland helemaal klaar is voor het vrouwen voetbal." .v- ZATERDAG 20 DECEMBER 2014 De meisjes van voetbalteam E1 van OJC Rosmalen nemen het op tegen FC Enge len. Ze zijn zo goed, dat de voetbalsters zijn ingedeeld in de jongenscompetitie. foto's Maikel Samuels/Hollandse Hoogte reageren? spectrum@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 34