Twintig jaar geleden trad de Terneuzense Sandra Roelofs in het huwelijk met de Georgiër Mikheil Saakasjvili. Tien jaar later werd haar man president en trouwde ze ook met Georgië. De liefdevolle jaren leid den in beide gevallen tot noodgedwongen 'scheidingen'. Al zijn die - zo verwacht de voormalige 'first lady' - beide maar tijdelijk. SPECTRUM 5 interview Ze straalt sereniteit uit, zit tend op de bank in het ap partement van haar ouders aan de Westerschel- dedijk in Terneuzen. Haar zachte stem klinkt - beïn vloed door twintig jaar Ge- orgie - een beetje zangerig, de klemtoon van woorden ligt soms op een andere plek dan waar ze die vroeger legde. Het klinkt charmant. Sandra Roelofs is iemand bij wie je je snel op je gemak voelt. Dat bete kent niet dat ze niet heel duidelijk voor haar mening uitkomt. Want daar deinst Roelofs bepaald niet voor terug. In Georgië werd ze, als vrouw van presi dent Mikheil Saakasjvili, de afgelopen tien jaar een bekendheid. In Nederland was ze de laatste weken in het nieuws omdat tij dens het Internationaal Documentaire Fes tival Amsterdam (IDFA) de film 'Stand by your President' in première ging. Die gaat over haar laatste jaar als 'first lady' van Ge orgië. Die documentaire - die in maart in de Ne derlandse bioscopen draait - geeft een bij zonder inkijkje in het leven van de presi dentsvrouw: ze switcht probleemloos tus sen haar rol als liefdevolle moeder naar be langrijkste vrouw van het land, en is het ene moment op bezoek bij de Engelse ko ningin en het volgende met haar ouders in een vakantiehuisje in Cadzand-Bad. Regis seur Ineke Smits legt ook de diepere tegen stellingen bloot: de Sandra Roelofs die de politieke ambities van haar man wil steu nen, maar ook haar familie bij elkaar wil houden. En de Sandra Roelofs die beseft dat ze haar functie kan gebruiken om in Georgië dingen te veranderen, maar die te gelijkertijd weinig moet hebben van poli tieke spelletjes. In de documentaire is Roelofs opvallend open - en daarmee kritisch - over haar man, en over haar relatie met hem. In de woonkamer van de Terneuzense flat neemt ze net zo min een blad voor de mond. „Politiek verandert alles", verzucht ze tijdens het gesprek minstens drie keer. De politiek veranderde bijvoorbeeld de mens Mikheil Saakasjvili. Terwijl Roelofs hem zo graag gehouden had zoals hij pak weg twaalf jaar geleden was, als idealisti sche oppositieleider. „Maar dat kon niet. Vanaf het moment dat hij president werd, heb ik me er bij neergelegd dat hij een deel van zijn vaderschap zou besteden aan Geor gië." Daar kwam bij dat het idealisme van haar man door de jaren heen langzaam ver anderde in hang naar macht. Zeker in de laatste jaren van zijn presidentschap, waar in de populariteit van Saakasjvili afkalfde, moest Roelofs met lede ogen toezien hoe haar man constant andere keuzes maakte dan zij voor ogen had. Toch maakte ze haar eigen keuzes, soms tot woede van haar man. „'Wie denk je wel dat je bent', zei hij hij wel eens tegen me als ik in het open baar geen blad voor de mond nam. Maar ik zei het dan toch. Ik wil mezelf niet verloo chenen." De Georgiërs hadden waarschijnlijk niet anders verwacht van de Europese presi dentsvrouw. Haar buitenlandse afkomst was in politiek opzicht zowel een voordeel als een nadeel, merkte Roelofs door de ja ren heen. „De regering was pro-Europees, en kon mij natuurlijk goed gebruiken als uithangbord van het open, vrije Westen. Maar juist daardoor had mijn invloed ook z'n grenzen. Ik bleef uiteindelijk toch een buitenstaander en dat peperde mijn man me wel eens in. Op die momenten had het wel geholpen als ik een Georgische was ge weest. Ik zou willen dat hij vaker naar me geluisterd had. Ik praatte immers met de gewone mensen. Hij deed dat veel min der." Het presidentschap van haar man had niet alleen gevolgen voor zijn persoonlijkheid; het had ook invloed op de opvoeding van hun kinderen. In de documentaire consta teert oudste zoon Eduard dat zijn vader het niet accepteert dat zijn zoon er soms een andere mening op na houdt. „Daardoor ben ik blijkbaar minder interessant voor hem." Best hard, erkent Roelofs, die met haar kinderen overigens Nederlands praat. „Maar vergeet niet dat Eduard ook dingen heeft kunnen doen die voor andere kinde ren onbereikbaar zijn. Reizen, bijzondere en interessante mensen ontmoeten, opge voed worden in twee talen." Voor jongste zoon Nikoesja, geboren toen zijn vader al president was, is alles anders. „Hij was het lievelingetje van de hele natie. Toen hij geboren was, moesten we via de kelder het ziekenhuis verlaten om de enor me groep journalisten te ontlopen. Maar voor hem is zijn vader altijd president ge weest, zoals een anders vader timmerman is. Nu is zijn vader geen president meer, en we wonen ineens in een ander land, waar hij geacht wordt voor zichzelf op te komen, met tegenwind naar school te fietsen. Dat is moeilijk voor een kind van net ne gen." Roelofs valt even stil. „Hij heeft veel trots in zich. Hij lijkt op z'n vader, weet je." Roelofs en Saakasjvili groeiden geleidelijk naar hun rol als president en 'first lady'. Saakasjvili was immers eerst onder meer parlementslid en minister. Maar het presi dentschap, in 2004, veranderde natuurlijk wel veel. Roelofs moest haar eigen rol bepa len. „Ik heb mezelf toen voorgenomen: ik ga niet alleen naast mijn man mooi zitten Ik bleef uiteindelijk een buitenstaander, en dat peperde mijn echtgenoot mij ook wel eens in wezen. Ik had gestudeerd, ik wilde me ont plooien." Roelofs was van haar tweede thuisland gaan houden, en als presidents vrouw kon ze daadwerkelijk iets verande ren. Ze koos gezondheidszorg als speer punt en richtte de stichting SOCO op. Die steunt onder meer mobiele medische teams op het platteland, en helpt kankerpa tiënten en gehandicapte kinderen. Met resultaat. De cijfers liegen niet: het aan tal abortussen in Georgië is sinds de jaren negentig met meer dan de helft afgeno men. En automobilisten dragen nu, anders dan voorheen, massaal autogordels. „Het gaat beter, maar nog steeds niet heel goed", constateert Roelofs. In die opmerking schuilt meteen het gevoel van begrip dat ze, naast teleurstelling, ook wel heeft voor de mensen die haar man tijdens de verkie zingen van vorig jaar niet langer steunden. „Mijn echtgenoot heeft voor vooruitgang gezorgd: er is de afgelopen tien jaar enorm veel gebouwd, de economie heeft een boost gehad. Maar anderzijds is er nog veel armoede, er is nog corruptie en onrecht. Wie niet meeging in die vooruitgang, is dus alleen maar bozer geworden. En dat be grijp ik wel." Het relaas van Roelofs geeft een prachtig kijkje achter de schermen. En daar passen natuurlijk ook de verhalen bij over de be kendheden die ze ontmoette. Ze schudt de anekdotes zo uit haar mouw. Zoals die ont moeting met de paus, waarop haar man vol trots vertelt over de patroonheilige van zijn land maar een bisschop zich naar haar toe buigt om te vragen of haar man 'kan stop pen met het vertellen van die onzin'. Of de enorme lijst aan protocollen bij een bezoek aan koningin Elisabeth. „Ik werd er doodze nuwachtig van." Het bezoek van George Bush aan Georgië: ook leuk. „We zaten in zijn limousine - want hij nam z'n eigen auto mee -en Bush werd meteen informeel en heel ami caal. 'Do you have kids, Mike?', vroeg hij aan mijn man. Ik was toen net zwanger van mijn tweede kind, maar dat was nog heel pril, dus bijna niemand wist dat. 'De tweede is onderweg', zei mijn man, tot mijn verbazing. Bush zag mijn schrik en riep vrolijk: 'Don't worry Sandra, I can keep a secret'. En zo werd mijn zwanger schap een staatsgeheim, haha." Hoewel ze nu in Nederland verblijft, gaat Roelofs nog regelmatig naar Georgië. „Ik kan nog gewoon naar ons huis, al is daar om politieke redenen beslag op gelegd. En de stichting werkt ook gewoon door, al is het lastiger dan voorheen: we moeten er harder voor knokken. Maar we hebben zo'n sterke basis gelegd voor een betere volksgezondheid. Die mag echt niet weg vallen." Al rest haar nu niets anders dan een pas op de plaats. „Tegen mijn man lo pen juridische procedures. Dat is natuurlijk geen basis om je kind te laten opgroeien. Een paar jaar, dan zijn we daar denk ik wel weer met zijn allen." Ook haar man ver langt daarnaar, zij het deels met een ander doel. „Hij gaf les op de universiteit in Boston, schrijft een boek en heeft een Insti tuut voor Leiderschap in Washington opge richt. Maar dat zijn maar zijsporen. Hij heeft nog steeds politieke ambities. Ik zei het al: macht is verslavend. Maar vergis je niet: zijn ambitie komt voort uit liefde voor zijn land." Punt is wel dat Roelofs het een beetje gehad heeft met de politiek. „Mijn man wil steeds maar dezelfde cd spe len. Terwijl ik zeg: steek er eens een andere in. Ik ben toe aan een nieuwe melodie." ZATERDAG 20 DECEMBER 2014 Toe aan nieuwe melodie door Martijn de Koning Sandra Elisabeth Roelofs (1968) groeit op in Terneuzen. Na haar mid delbare schooltijd studeert ze in Brus sel en Straatsburg. Daar ontmoet ze begin jaren negentig de Georgische student Mikheil Saakasjvili. Medio ja ren negentig vestigt het paar zich in Georgië. Daar wordt Saakasjvili onder meer parlementslid en minister onder president Sjevardnadze. Hij doet in 2003 met een eigen partij mee aan de parlementsverkiezingen. Sjevard nadze wint, maar hij ruimt na vreed zame protesten over fraude het veld (de Rozenrevolutie). Saakasjvili wordt de nieuwe president en blijft dat twee termijnen. In 2013 verliest hij de ver kiezingen. Roelofs en Saakasjvili hebben twee zoons: Eduard (19) en Nikoesja (9). Saakasjvili werkt in de Verenigde Sta ten, waar hij zich voorbereid op een terugkeer in Georgië. Eduard studeert in de Verenigde Staten. Roelofs woont met Nikoesja bij haar ouders in Ter neuzen. Ze doet een thuisstudie via de Universiteit van Londen, werkt voor haar stichting SOCO en is 'board member' bij Global Fund, een zorgorganisatie waarbij ze 22 Oost-Europese en Centraal-Aziatische landen vertegenwoordigt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 32