'Beatrix onderhield haar paleis slecht' Oppositie en experts gruwen van 'truc' Achtvoudige kindermoord schokt Australië IN HET NIEUWS 3 Het was de perfecte bliksemaflei der die PvdA-staatssecretaris Mar tin van Rijn donderdag uit de ho ge hoed toverde. In het nachtelij ke Kamerdebat wond zelfs SP-lei- der Emile Roemer zich vooral op over de 'staatsrechtelijke truken- doos' die het kabinet had openge trokken; terwijl hij net zo goed had kunnen benadrukken dat de door de SP verfoeide zorgwet van minister Schippers met wat lichte aanpassingen intact blijft. Ook ge- doogtrio SGP, Christenunie en D66 reageerde des duivels over de vondst van de coalitie. Als het nauwelijks aangepaste wetsvoorstel opnieuw sneuvelt in de Eerste Kamer, wil het kabinet het plan gewoon doorzetten, maar dan zonder tussenkomst van het parlement. De zorgverze- keringswet uit 1995, geschreven door - toen nog ambtenaar - Van Rijn, laat hiervoor ruimte, aldus de coalitie. Ook de landsadvocaat zegt dat. Artikel 126 luidt name lijk: „Voor de uitvoering van deze wet kunnen bij algemene maatre gel van bestuur nadere regels wor den gesteld." Zo'n AMvB hoeft niet langs het parlement, waar door de Eerste Kamer buiten spel staat. Volgens de Leidse staats rechtgeleerde Wim Voermans 'kan deze U-bocht echt niet' en is hij in strijd met zowel het staats recht als de democratie. ChristenUnie-leider Arie Slob laat het er niet bij zitten. Hij meldt dat zijn fractie niet zal in stemmen met een wet zo lang de sluiproute via de algemene maat regel van bestuur op tafel ligt. De omroep publiceerde de stuk ken gisteren. Huis ten Bosch, ge bouwd in de t7e eeuw, wordt de komende jaren gerenoveerd. Dat kost de Staat 35 miljoen euro. Ook paleis Noordeinde wordt opge knapt. Meerdere politieke partijen vonden die kosten erg hoog, maar premier Rutte verdedigde het be drag. De NOS vroeg de documenten op om te bekijken hoe de renovatie- kosten zijn berekend. Volgens de omroep is het bedrag echter niet na te gaan. De overheid weigerde namelijk de meeste documenten openbaar te maken, vanwege de veiligheid van de Staat en de pri vacy van de koning. Uit de documenten die wel open baar zijn gemaakt, blijkt dat Huis ten Bosch onder meer kampt met waterschade en houtrot, aldus de NOS. Stopcontacten zouden niet geaard zijn en de waterleidingen zouden nog van lood zijn. Als de renovatie in 2027 klaar is, gaat koning Willem-Alexander met zijn gezin in Huis ten Bosch wonen. Prinses Beatrix is begin dit jaar verhuisd naar slot Draken- steyn. Ze heeft vanaf 1981 in Huis ten Bosch gewoond. De Oranjes lieten Huis ten Bosch halverwege de 17e eeuw bouwen. Het moest een zomerhuis worden voor prins Frederik Hendrik, een zoon van Willem van Oranje. In de Franse tijd woonde koning Lo- dewijk Napoleon er. Na het ver trek van de Fransen werd het weer een zomerverblijf van de Oranjes. Behalve de dode kinderen trof hij ook de zwaargewonde moeder van de kinderen aan. Zij is met steekwonden in de borst en nek naar het ziekenhuis gebracht. Haar toestand is stabiel. In het ziekenhuis is de moeder aangehouden. Zij wordt van moord beschuldigd, heeft de poli tie volgens de Australische zen der ABC laten weten. Het jongste slachtoffer was acht tien maanden oud, het oudste vijf tien jaar. De kinderen kwamen door messteken en verstikking om het leven. De agenten die op de melding afkwamen reageerden volgens buurtbewoners ontzet. Hun geschreeuw om ambulances was op straat te horen. Voor het huis is een tentenkamp opgezet en alleen forensisch ex perts mogen onder het politielint door. Het onderzoek duurt naar verwachting nog enkele dagen. De buurt heeft geschokt gerea geerd op de familiemoord. Het ge zin stond goed bekend in de wijk. „Ik ben er echt ondersteboven van", zegt buurvrouw Bessie Ma- reko. Ze had de vrouw 's nachts om twee uur nog gezien toen die het vuilnis buitenzette. Jade, een schoolvriendin van een van de gedode kinderen, legt bloe men nabij het huis waar de licha men zijn gevonden. „Ik kwam re gelmatig thuis bij mijn vriendin. Ik vond het een leuk, gelukkig ge- zin. Ik kan niet geloven wat er ge beurd is." Onder de toeschouwers staat ook familielid Lisa Thaiday. Ze hoorde op het nieuws van de moorden en kwam naar het huis om de tra gedie met eigen ogen te zien. Heel Australië reageert geschokt op de moorden. Het is de tweede keer in een week tijd dat het land wordt getroffen door een meer voudige moord. Eerder deze week kwamen drie mensen om het le ven bij een gijzeling in Sydney. Minister-president Tony Abbott sprak in een reactie van een hart verscheurende gebeurtenis en stel de dat het land een moeizame pe riode doormaakt. ZATERDAG 20 DECEMBER 2014 door Laurens Kok DEN HAAG - Het kabinet wil de Eer ste Kamer desnoods buiten spel zetten als het zijn zin niet krijgt. Maar oppositie en staatsrechtge leerden gruwen van de truc die de coalitie heeft bedacht. DEN HAAG - Prinses Beatrix liet als koningin weinig doen aan het on derhoud van haar woonpaleis, Huis ten Bosch in Den Haag. „Hare Ma jesteit de Koningin is al jaren zeer terughoudend als het gaat om on derhoud of aanpassingen", staat in een overheidsdocument uit 2012, dat de NOS heeft opgevraagd. De renovatie van Huis ten Bosch kost de staat, tot ergernis van politieke partijen, 35 miljoen euro beeld De Persdienst door onze correspondent Robert Portier CAIRNS - In Cairns, gelegen in het tropische noorden van Australië, zijn acht kinderen uit één gezin ver moord. De kinderlijkjes werden ontdekt toen een oudere broer rond lunchtijd op bezoek kwam. Het jongste slachtoffer in Cairns was achttien maanden oud, het oudste kind was vijftien jaar. 0 Cairns Darwin infographic JD/DPd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 102