Deze keer meer kans op veroordeling van Wilders Senator kan vooraf weinig beloven tadaaa 1 BINNENLAND 7 VRIJDAG 19 DECEMBER 2014 door Niels Klaassen DEN haag - Wat hadden de coalitie kopstukken graag een keiharde ga rantie gekregen van de drie dwarse PvdA'ers. Tevergeefs. Je hebt staatsrecht en de politiek van alledag. Soms gaan die twee soepel samen, op andere momen ten lijken het verschillende uni- versums. Staatsrechtelijk hebben de PvdA-dissidenten Adri Duives- teijn, Guusje ter Horst en Marijke Linthorst een punt als ze zeggen dat het kabinet niet voorafkan re kenen op hun steun. Maar poli tiek maakt het de zaak wel inge wikkeld. Ongebonden aan (regeerakkoor den kijken Eerste Kamerleden on afhankelijker naar kabinetsplan nen dan hun Tweede Kamer-colle ga's. Senatoren stemmen vaak hetzelf de als hun partijgenoten in de Tweede Kamer, maar een 'ja' van bijvoorbeeld de PvdA in de Twee de Kamer, betekent niet automa tisch dat de PvdA in de senaat ook instemt. Staatsrechtpuristen verbazen zich over de akkoorden die de regering met oppositiepartijen in de Twee de Kamer sluit, louter met een meerderheid in de senaat als doel. De leiders van het vijfpartijenver- bond meldden na iedere deal dan ook dat ze geen garanties konden geven over het stemgedrag van hun partijgenoten. Maar achter de schermen wisten ze zich vrijwel zeker verzekerd van steun. Bij de PvdA liep dat nu anders. Pas laat werd duidelijk hoezeer de senatoren tegen waren. Toen een crisis afgewend moest worden, kwam het staatsrecht even op het tweede plan. In allerijl werd ge sleuteld aan een uitweg. Konden de senatoren beloven in te stem men? Nee, meldden ze: je mag geen ga ranties eisen over een plan waar je de tekst niet van kent, doceerde Ter Horst. Wel gesuggereerden ze het plan te steunen als het kabi net tegemoetkomt aan hun voor waarden. Dat was blijkbaar vol doende. door Sandra Donker DEN HAAG - Geert Wilders zal zich voor de rechter moeten verant woorden voor zijn 'minder, min- def-uitspraken over Marokkanen. Strafrechtdeskundigen denken dat het Openbaar Ministerie een goe de kans maakt hem veroordeeld te krijgen. Het OM ziet 'voldoende reden' om de PVV-leider te vervolgen wegens groepsbelediging, discri minatie en aanzetten tot haat, zo is gisteren bekendgemaakt. Deskundigen denken dat het OM deze keer betere kaarten heeft dan in 2011, toen Wilders zich ook voor de rechter moest verant woorden. „Het wegzetten van een groep vanwege hun afkomst en vervol gens zeggen: 'dat gaan we rege len', riekt heel sterk naar het op ruien van mensen en dus naar haatzaaien", zei emeritus-hoogle raar strafrecht Theo de Roos (Uni versiteit Tilburg) eerder tegen de ze krant. Strafrechtgeleerden zien zich in hun mening gesterkt door een re cent besluit van de Hoge Raad. Die vernietigde de vrijspraak van een Amsterdamse lokale politicus die zei dat homo's bestreden moe ten worden. Volgens het hoogste rechtscollege moet een politicus Geert Wilders. foto HH kunnen kwetsen en choqueren, maar mogen uitlatingen niet in strijd zijn met de wet. Wilders noemt het besluit van het OM om hem te vervolgen een 'got spe'. Hij vermoedt een politiek complot. „De PW is de grootste in de peilingen en dat bevalt de eli te blijkbaar niet", laat hij weten. Het Openbaar Ministerie vervolgt Geert Wilders voor groepsbelediging, discrimi natie en aanzetten tot haat De PW-leider noemt vervol ging een 'gotspe' en ver moedt een complot in aan loop naar de verkiezingen „Voor de tweede keer wil men blijkbaar afrekenen met iemand die de waarheid spreekt." Ruim 6.400 mensen deden aangif te tegen Wilders. Minderhedenor ganisaties reageren verheugd: „De ze stap laat zien dat iedereen gelijk is en dat ook de heer Wilders niet boven de wet staat", zegt Moham med Rabbae van het Landelijk Be raad Marokkanen. In 2011 werd Wilders vrijgespro ken van belediging. De rechtbank noemde Wilders' uitspraken over een 'tsunami' van islamisering toen 'grof en denigrerend', maar dat was volgens de rechtbank geen reden om hem te straffen. Andere uitlatingen zaten op de rand van het toelaatbare. De rechtbank woog mee dat Wilders zijn uitspra ken deed 'in de context van maat schappelijk debat'. Vol trots presenteren wij u ons nieuwe logo. Een frisse nieuwe look maar nog steeds de vertrouwde razend scherpe prijzen! Ook in 2015 bieden wij u altijd de beste vakantiedeals. corendon.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 8