4 IN HET NIEUWS BEVOLKINGSPROGNOSE De komende 45 jaar komen er 1,2 miljoen Nederlanders bij. Een oorzaak is dat mensen langer leven. 'Bouwen voor gezinnen is volstrekt achterhaald' 'Voer zorgpakketten met 'Werknemers moeten abonnementstarief in' zich blijven bijscholen' 'Allochtonen vormen nog lang een kwetsbare groep' 1974 1984 1994 2004 2014 2024 2034 2044 2054 2060 DEN HAAG - Nederland telt in 2060 18,1 miljoen inwoners, blijkt uit de nieuwe bevolkingsprognose die het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) gisteren publi ceerde. De groei komt vooral voor rekening van ouderen en allochto nen. De vergrijzing bereikt naar verwachting in 2040 zijn hoogte punt. Er zijn dan 4,8 miljoen 65- plussers, 1,8 miljoen meer dan nu. „We blijven langer jong", zegt Jan Latten, hoofddemograaf van het CBS. „Je wordt straks boven de ze ventig pas als oudere be schouwd." De langere levensduur heeft ook een prijs. „Langer leven betekent langer doorwerken", zegt Latten. „De AOW-leeftijd komt in 2060 naar verwachting uit op 71,5 jaar." Jongens die in 2014 zijn geboren, worden gemiddeld 79,9 jaar oud en meisjes 83,3 jaar. De 'virtuele levensduur' stijgt voortdurend, onder meer door de medische vooruitgang. Over 45 jaar worden kinderen die dan ter wereld ko men, naar verwachting nog zeven jaar ouder. Het CBS verwacht twee miljoen 80-plussers in 2060, nu zijn dat er 0,7 miljoen. De Nederlandse bevolking groei de de afgelopen dertig jaar met 2,4 inwoners tot 16,9 miljoen. Driekwart van die toename be trof allochtonen. Op dit moment telt Nederland 13,2 miljoen au tochtonen en 3,7 miljoen allochto nen. In 2060 zijn naar verwach ting 5,7 miljoen inwoners van al lochtone komaf. Bij de vorige prognose in 2012 ging het CBS uit van minder ar- beids- en asielmigratie. De ver wachtingen zijn nu bijgesteld als gevolg van de komst van arbei ders uit vooral Polen en meer vluchtelingen uit conflictgebie den als Eritrea en Syrië. Het CBS verwacht dat er tot 2060 jaarlijks 186.000 immigranten bijkomen, 31.000 meer dan bij de vorige prognose. Latten: „Nederland blijft een magneetwerking hou den op immigranten. Er komen de komende decennia meer men sen bij dan dat er vertrekken." De laatste drie jaar werden steeds minder kinderen geboren, maar die trend is in 2014 gekeerd. Er kwamen dit jaar 175.000 baby's ter wereld, 3.000 meer dan in 2013. „Nu we weer opkrabbelen uit de economische crisis, kopen meer jonge stellen een huis en gaan een gezin stichten", zegt Lat ten. De komende jaren blijft het geboortecijfer naar verwachting nog stijgen. AANTAL INWONERS NEDERLAND NAAR LEEFTIJDSGROEP Er moet de komen de jaren sterk wor den ingezet op het bouwen of verbou wen van woningen voor ouderen, zegt Hans André de la Porte van de Vereni ging Eigen Huis. „Het gaat om zoge heten 'levensbesten- dige woningen', waar mensen tot op hoge leeftijd kun nen blijven wonen; met mogelijkheden voor zorg aan huis, in de buurt van voorzieningen. Je ziet al dat leegstaan de kantoren steeds vaker worden omge bouwd tot wonin gen. Daarnaast zijn er steeds meer klei ne huishoudens en krimpgebieden in het noorden en zui den van het land. In Nederland is de wo ningbouw altijd ge richt geweest op ge zinnen met gemid deld 2,3 kinderen. Dat is inmiddels vol strekt achterhaald." Om de zorg betaal baar te houden, is innovatie noodzake lijk, stelt professor Guus Schrijvers, oud-hoogleraar Pu blic Health en ge- zondheidseconoom. Bijvoorbeeld met ge bruiksvriendelijke technologie en bete re informatie-uit wisseling. „Het is niet nodig om twee keer röntgenfoto's te maken, die kun je doorsturen", zegt Schrijvers. „Zorgin- houd, ICT en finan ciering moeten tege lijkertijd worden aangepakt." Schrijvers pleit voor 'zorgpakketten' met een abonnementsta rief in plaats van fi nanciering per be handeling. „Op ba sis van patiëntenge gevens is iemands zorgbehoefte vast te stellen. Aan dat pak ket wordt dan een prijskaartje gekop peld voor de zorg verzekeraar." De beroepsbevol king telt de komen de jaren meer oude ren, minder jonge ren en meer alloch tonen. In sommige regio's ontstaan te korten aan werkne mers, in andere re gio's overschotten, zegt Rob Witjes, ma nager arbeidsmarkt informatie bij het UWV. „Om vraag en aanbod af te stemmen, is boven regionaal arbeids marktbeleid nodig." Meer mensen die studeren is mooi, maar dan wel in de juiste richting met een hoge kans op een baan, aldus Wit jes. „ICT en tech niek bieden de bes te kansen, mensen in administratieve beroepen krijgen het lastiger." Duur zame inzetbaarheid wordt het tover woord. „Werkne mers moeten zich voortdurend blijven bijscholen." In 2060 telt Neder land naar verwach ting 0,9 miljoen meer immigranten en 1,2 miljoen meer allochtonen die hier zijn geboren. Dat zorgt voor een ver deling die we nog niet eerder hebben meegemaakt, zegt demograaf Jan Lat ten van het CBS. „Nederland bestaat de komende decen nia in toenemende mate uit autochtone hoogbejaarden en een beroepsbevol king die voor een derde bestaat uit al lochtonen. De ver wachting is dat al lochtonen nog de cennia lang een kwetsbare groep vormen op de ar beidsmarkt. Er moet volop worden ingezet op integra tie. Er zijn perma nent inspanningen nodig om nieuwko mers te helpen de taal te leren en aan werk te komen." infographic DPd I foto Getty Images I bron CBS 'In 2060 is 70 pas oud' door Berrit de Lange Woningmarkt Arbeidsmarkt Integratie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 7