Overdag al vuurwerk afsteken hoort erbij Kaarting bij De Hoeve Antilliaanse organisaties worden nu erg gemist 28 ZEEUWS-VLAANDEREN SERIOUS REQUEST Zwin College in Oostburg en Scalda in Terneuzen leveren bijdrage aan Serious Request. Open deurdag in atelier van Leo de Jong Het Schoolplein I Levi Eén ding is zeker: Jason de Corte steekt op oudjaars dag gewoon overdag al vuurwerk af! Daar veran dert de nieuwe 'aanvangstijd' van 18.00 uur helemaal niets aan. Jason kan zich niet vinden in de beperkende maatregelen, en zijn medescholieren Robert Hovanis- sian en Levi Kusters óók niet. Dat vuurwerk alleen tijdens Oud en Nieuw toegestaan is, vinden ze wel logisch. „Maar waarom pas vanaf zes uur?", vraagt Robert zich af „Vuurwerk afsteken hoort toch bij Oudjaarsdag!?" Daar is Jason het helemaal mee eens. „Het is een traditie. Sinterklaas schaf je toch ook niet af?" Dat wil niet zeggen dat er geen re gels moeten zijn, vinden de leerlin gen van het Zwin College in Oost burg. „Vuurwerk moet wel veilig zijn", meent Levi. Dat is belangrij ker dan het weren van 'harde knal lers', vindt het drietal. Nu is er in de regelgeving sprake van wille keur, zegt Jason. „Neem nou Bel gisch vuurwerk. Dat is hier verbo den. Maar ik vind het een stuk vei liger dan veel legaal vuurwerk. Er zitten lange lonten aan, en het gaat bijna altijd af, zodat niemand in de verleiding komt het nóg eens aan te steken." Dat gemeenten 'vuurwerkvrije zo nes' instellen, begrijpen de scholie ren dan weer wel. „Op plekken waar veel mensen komen, zoals winkelstraten, is dat best logisch", vindt Robert. Al moet je, reageert Jason, ook gewoon zelf je gezond verstand gebruiken. „Ik ga zeker vuurwerk afsteken, maar dat doe ik niet tussen de mensen. Ik ga wel naar het voetbalveld of zo." Bang voor controles is Jason niet. „Ze hebben toch niet genoeg con troleurs. En als ze een knal horen, kunnen ze nooit bepalen wie daar precies voor verantwoordelijk is.' Er mag best gecontroleerd wor den, vinden ze alle drie, maar dan vooral op vandalisme. „Het kapot- schieten van vuilnisbakken, dat soort dingen." Jason denkt straks voor zo'n 200 euro de lucht in te schieten en te knallen. Levi steekt ook af, maar 'wel veel minder'. Robert was vroe ger fanatiek, maar nu wat minder. „Ik vind het weggegooid geld, dus ik minder een beetje." Overigens gaan Robert en zijn familie twee keer aan de slag. „Ik kom uit Arme nië. Daar is het om 9 uur Neder landse tijd nieuwjaar. Dus dan ste ken we al wat vuurwerk af En om twaalf uur doen we dat nog een keertje over!" TERNEUZEN - Buurthuis De Hoeve houdt zaterdag een kaarting bie den en jokeren. Er zijn vleesprij- zen te winnen en ook is er een lo- TERNEUZEN - De drie dj's van 3FM werden gisteravond opgesloten in het glazen huis in Haarlem. Op Scalda in Terneuzen lieten vier studentes zich om acht uur 's och tends door burgemeester Lonink opsluiten in hun eigen glazen huis: de portiersloge in de aula. De zestienjarige studentes Manon Meulenberg, Lynsey Scherbeijn, Demi Rodriquez en Vera Meyer hebben er zin in. Ze volgen alle maal de opleiding Helpende Zorg en Welzijn. „Het is wel span nend", vindt Demi. „Ik ben om- roepster en ik heb dat nog nooit eerder gedaan." Manon is tot vier uur 's nachts nog bezig geweest om de lijst met muziek samen te stellen. „En vanochtend was ik hier weer om half zeven", vertelt ze. Eten mogen ze vandaag wel ge woon. Een verzoeknummer aan- terij. Iedereen is van harte wel kom. De locatie is Edvard Grieg- hof 113 in Terneuzen en aanvang is 14.00 uur. vragen kost een euro en er is een loterij. De rest van de klas ver koopt onder meer soep, blader deeghapjes en chocomelk. „Ze hebben vandaag geen les, maar de kookles die ze hadden, compense ren ze met het eten dat ze klaar maken en verkopen", vertelt do cente Inger Ouwerkerk. „En ze le ren goed samenwerken en organi seren." De meiden draaien plaat jes van acht tot vijf, en als ze mo gen nog langer. „Ik ben zo trots op ze, ze hebben zelf het initiatief genomen en dit binnen twee we ken geregeld. Volgend jaar doen we het weer en dan maken we het evenement nog groter", zegt ze. „Met een open podium erbij en wie weet zelfs 24 uur lang." Burgemeester Lonink is er on danks het vroege uur ook. „Ik heb heel wat korte nachten gehad door de ongeregeldheden in Ter neuzen", vertelt hij, doelend op de schietpartij in de Iepenlaan. „Maar het is geweldig wat jullie doen, het is mooi dat Terneuzen ook positief in het nieuws komt." De dj's nemen plaats in hun gla zen huis en het eerste nummer dat wordt aangevraagd, is van het College van Bestuur van Scalda. Gertjan van der Brugge heeft van daag zijn laatste werkdag en is blij deze op zo'n manier te mogen be ginnen. „Het nummer dat ik wil horen komt uit 1967. De tijd dat de burgemeester en ik ongeveer zo oud als jullie waren", zegt hij. Het is All You Need Is Love van The Beatles. „Het begint met de woorden 'There's nothing you can do, that can't be done', en dat slaat precies op wat jullie hier doen vandaag." terneuzen - Decennialang zetten de Stichting Aster en de Stichting Antilliaans en Arubaans Beraad Ter neuzen (SAABT) zich in voor de be langen van met name de Antilliaan se gemeenschap in Terneuzen. Maar nu die belangenbehartiging na de recente schietpartijen meer dan ooit nodig is, zijn die organisa ties verdwenen. Een woordvoerder van Aster: „Wij hebben ons ruim 35 jaar in gezet voor de Antillianen, maar ook voor de Surinamers en ande re groepen. Aanvankelijk gebeur de dat met Rijkssubsidie, maar toen die wegviel, heeft de ge meente Terneuzen die steun niet echt over genomen. Terwijl wij er van overtuigd waren dat we een belangrijke taak hadden en nu nóg zouden kunnen hebben." De woordvoerder (anoniem, want hij heeft afstand gedaan) weet ze ker dat Aster en SAABT destijds vooral Antilliaanse jongens, die dreigden af te glijden, hebben ge red. „Ze hebben nu eenmaal een eigen honk nodig en activiteiten, die hen bezighouden. Tja, de man nen van nu waren toen de kinde ren, die deelnamen aan allerlei dingen." Hij herinnert zich dat er weieens botsingen waren, 'maar nooit zo heftig als nu'. Oud-politiechef Henk Siersema herkent de problematiek uit de tijd dat hij actief was in Terneu zen. „Al eind jaren tachtig en be gin jaren negentig schuurde het tussen enkele families. Dat waren sociaal verklaarbare ontwikkelin gen. Ik zit er nu natuurlijk niet meer zo in, maar zie wel dat het allemaal steeds gewelddadiger wordt. Het is een spiraal, die moet worden omgebogen." Als hij daarbij zou kunnen helpen, is Siersema daartoe zeker bereid. Volgens hem is er alleen kans op resultaat als beide groepen bereid Oorsprong van vete ligt mo gelijk op Antillen en kan ook verband houden met so ciale verschillen families zijn gezamenlijk te praten over een oplossing. „In het gunstigste geval kun je bereiken dat ze be sluiten elkaar met rust te laten. Ze kennen elkaar over en weer na tuurlijk allemaal. Het zijn alle maal mannetjes die zich willen bewijzen tegenover elkaar." Wethouder Cees Liefting is wijk wethouder van Triniteit, waar dinsdag de tweede schietpartij in Terneuzen in drie weken plaats vond. Ooit zat hij er ook in het buurthuiswerk. „Dit kan invloed hebben op hoe mensen in de wijk zich voelen, een gevoel van onvei ligheid. Het kan doorwerken in de scholen en ook het wijkcen trum. Als de mensen en organisa ties hiernaar gaan handelen is dat de dood in de pot." AXEL - Kunstenaar Leo de Jong houdt zondag in zijn galerie in de Walstraat in Axel een open deur dag. De Jong (83) werd geboren in Rotterdam en verhuisde jaren ge leden naar Axel. Hij maakt schil derijen en tekeningen, die op vei lingen worden aangeboden. De open deurdag gaat gepaard met een 'decemberactie'. Groot en klein werk wordt aangeboden tegen aanzienlijke kortingen. De Jong maakt zondagmiddag ook gratis schetsen van bezoekers. „Zonder garantie dat het echt mooi wordt", zegt hij. De open deurdag wordt gehouden van 14.00 tot 18.00 uur. door Martijn de Koning In de rubriek Schoolplein leggen we actuele kwesties voor aan leerlin gen van de vier middelbare scholen in Zeeuws-Vlaanderen. Vandaag: re gelgeving over vuurwerk. I Robert I Jason Glazen huizen steeds meer een begrip door Sophie Stockman I Burgemeester Lonink opent het glazen huis van Scalda waarin studentes platen draaien op verzoek, foto Peter Nicolai door Raymond de Frel en Wout Bareman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 77