Aantal Zeeuwen met WW-uitkering loopt op 66 We begrijpen de frustratie, maar dividend uitkeren moet financieel wel kunnen 32 ZEELAND FILM: RAMP OP DE SNELWEG Ondanks mooi winstcijfer keert Delta mogelijk geen dividend uit over 2014. De provincie pikt dat vooralsnog niet. De 16e september 2014 was een ramp op de A58. In Eén seconde wordt de ontreddering voelbaar. - MIDDELBURG - Energiebedrijf Del ta verwacht over dit jaar 60 mil joen euro winst te maken. Dat liet financieel directeur Frank Verhagen van Delta gisteren we ten tijdens de algemene aandeel houdersvergadering. „Met een po sitieve kasstroom van 75 miljoen euro staat Delta er financieel hele maal niet zo slecht voor op dit moment." De verbeterde kas stroom is door een aantal rede nen ontstaan, onder meer door scherp op de kosten te letten, in vesteringen terug te schroeven en slim op de markt in te spelen. Ook de schuld is teruggebracht van 632 naar 570 miljoen euro. Volgend jaar wordt een winst van 15 miljoen euro verwacht, al voor spelt het bedrijf rode cijfers in 2016 en 2017. Ook de kasstroom duikt in 2016 volgens de progno ses ver naar beneden: -70 miljoen euro. Rekening wordt gehouden met lichte verliezen in 2016 en 2017, in de orde van 10 tot 20 mil joen euro. Juist die dip, die over ruim een jaar begint en de kredietwaardig heid, die nu al onder druk staat, nog verder verlaagt, zijn redenen om meer vlees op de botten te kweken. De Delta-top heeft er na het stranden van fusiegesprekken met het grotere Eneco voor geko zen de magere jaren zelfstandig door te komen. Volgens algemeen directeur Arnoud Kamerbeek is dat mogelijk als Delta zijn schul den drastisch vermindert. Om dat te bereiken, wil het energiebedrijf zijn afvaldochter Indaver (op brengst minimaal 400 miljoen) en windpark Kreekrak verkopen (opbrengst 55 tot 70 miljoen). Ka merbeek: „Er is veel belangstel ling voor Indaver. Dat verkooppro- ces verloopt goed." In het 'zelf standig door'-scenario staan de aandeelhouders drie jaar droog. Delta gaf zijn aandeelhouders on langs een waarschuwing: zolang de energiemarkt zwaar verliesge vend blijft, wordt het zeer moei lijk dividend uit te keren over 2024, 2025 en 2or6. Dat dividendschot voor de boeg is bij veel aandeelhouders - de pro vincie en gemeenten - niet goed gevallen. Sommige dichten im mers hun begrotingen met het di vidend van Delta. De provincie niet, maar die financiert wel gro tendeels haar economisch stimule ringsbeleid met de revenuen uit het aandeelhouderschap van Del ta. Jarenlang kregen de aandeel houders 50 miljoen euro, later 40 miljoen en in 2013 ging het met 20 miljoen euro al bergafwaarts. Gisteren maakte de provincie, met 50 procent de grootste aan deelhouder, bij monde van gede puteerde Kees van Beveren nog maals duidelijk dat ze zich niet neerlegt bij de dividendwaarschu wing. „Delta kan niet eenzijdig het dividendbeleid veranderen. Daar moet je over praten. Dat ge beurt nu niet en dat is niet goed voor de verhoudingen." Finan cieel directeur Verhagen: „In april krijgt u een dividendvoorstel. We gaan goed na wat er mogelijk is. We begrijpen de frustratie, maar dividend uitkeren moet finan cieel wel kunnen." Gisteren bleek andermaal dat de relatie tussen de Delta-top en de provincie behoorlijk schuurt. Dit jaar stapte president-commissaris Daan van Doorn onder druk van Provinciale Staten op. De Staten, die afgelopen jaar vaker klaagden over de communicatie met het energiebedrijf, hielden vorige week de verkoop van windpark Kreekrak tegen. Ze wilden meer (geheime) informatie dan Delta op dat moment kon/wilde geven. Zo wensten de Staten te verne men wie de koper is en welke prijs hij wil betalen. Een geprikkelde Van Beveren maakte gisteren ook duidelijk dat het financieel plan van Delta geen rekening houdt met de aandeel houdersstrategie, waarover later die dag achter gesloten deuren werd vergaderd. De wethouders Frank van Hulle (Terneuzen) en Ad Schenk (Borse- le) zijn het gebakkelei tussen de provincie en Delta zo langzamer hand beu. Waar de Staten soms een hand aan het stuur willen hebben, blijven de gemeentelijke aandeelhouders op de achterbank zitten. Daaruit spreekt vertrou wen in de Delta-top. Schenk riep de betrokkenen op de verhoudin gen te normaliseren. „We zijn het toch eens over de aandeelhouders- strategie? Maar onderwijl gaan we van incident naar incident. Dat is jammer." Tekenend: de Reimerswaalse wet houder Hans de Kunder was de enige die de afgetreden presi dent-commissaris Van Doorn be dankte voor zijn inzet. Gisteren was er buiten een pro test van antikernenergie-organisa- ties Stop Borssele, Laka en Wise. Ze vinden dat Delta de kerncen trale moet sluiten. We vallen zo maar binnen bij het ontbijt. Zeeuwse ge zinnen, op een doordeweekse septemberdins- dag. Bij de één worden voorberei dingen getroffen om naar het werk te gaan. De ander is een me vrouw die zeven kinderen in een busje naar school moet brengen. In een andere huiskamer verheu gen we ons mee op een dagje Efte- ling. We schieten in beeld van de ene naar de andere huiskamer. Dan gaan we op weg. Een stem van het nationale nieuws zegt iets over het weer, het kan wat neve lig zijn. Zo begint de documentaire, die Fi fi Visser en Gijs Haak maakten over de dramatische kettingbot singen in dichte mist op de Zeeuwse A58, dinsdag 16 septem ber 2014. Een twintig minuten du rende film, waarin acht mensen, die de ramp van nabij meemaak ten, vertellen. Eenmaal op weg duiken er flar den mist op. Nog niet echt veront rustend. Maar wel al dusdanig, vertelt de man die later verpleeg kundige blijkt te zijn, dat je je ver baast hoe hard je nog wordt inge haald. De wereld wordt door plot selinge dichte mist opeens veel kleiner. Jongens, rustig aan, horen we de mevrouw van het busje te gen de kinderen achterin zeggen, ze moet zich nu wel even heel goed concentreren op het rijden. Als automobilist herken je het beeld dat met enige regelmaat op duikt: een stukje zwarte weg met rechts een witte streep. Meer zie je niet. En nog wanen we ons vei lig, het is best gezellig in de auto als je je bijna blind voortbeweegt. Dan verschiet het beeld naar zwartwit. Een muur van remlich ten. Als je op tijd hebt kunnen stoppen, is het plotseling dood stil. En dan hoor je boem, en weer boem, en weer boem. Over al bloed, airbags. In een knip is al les veranderd, en realiseer je je hoe kwetsbaar je bent. Net of je in een fdm staat, dat wordt tot twee keer toe gezegd. Zo surrealis tisch. De complete machteloos- Het aantal werkloosheidsuitkerin gen steeg vorige maand naar 8247. In oktober waren het er nog 7853. Vooral in Vlissingen is sprake van een stijging. Daar hebben nu 2249 inwoners een WW-uitkering, 70 meer dan in oktober. Ook Middel burg telt een voor Zeeuwse be grippen flinke toename: van ro6r in oktober naar rt23 in november. Terneuzen scoort een plus. Daar daalde het aantal werkloosheiduit keringen van mr naar 2078. in Goes is sprake van een lichte stij ging (plus 20 naar 844). In andere gemeenten steeg het aantal WW' ers licht of bleef gelijk. Eerder dit jaar daalde het aantal WW-uitkeringen maandelijks, in september nog met r,9 procent. Nu klimt dat aantal weer. Naar verwachting zullen de komende tijd nog meer Zeeuwen in de WW belanden. Dat komt door aangekondigde ontslagen bij Zeeuwse zorgaanbieders, waar mee honderden banen verloren gaan. Winst Delta komt uit op 60 miljoen door Frank Balkenende Frank Verhagen, Delta In de mist I Filmmakers Fifi Visser en Gijs Haak maakten een documentaire over de ver- keersramp op de mistige A58. door Jan van Damme door Frank Balkenende MIDDELBURG - Het aantal WW-uit- keringen in Zeeland loopt op. Dat blijkt uit de laatste cijfers die uitke ringsinstantie UWV gisteren heeft gepubliceerd. Antkernenergie-organisaties Stop Borssele, Wise en Laka protesteren don derdag bij het hoofdkantoor van Delta in Middelburg, foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 62