'Politie blijft zichtbaar na sluiten van bureaus' DeStem X Havenoverslag groeit met 5 procent BN DeStem 30 ZEELAND NIEUWE GEMEENTEKAART 66 De Zeeuwse gemeenten zijn verantwoordelijk voor hun eigen toekomst en eigen bestuurskracht. Daar ga ik niks over zeggen 66 Dit is een goede poging om op basis van feitelijk voorzieningengebruik een nieuwe indeling te maken. Een heel nuttige bijdrage 66 Als dit plan doorgaat, dan beslissen de steden over de dorpen. En dat is een slechte zaak. Hopelijk waait dit snel over Zeeland zou het best functioneren met 3 gemeenten, volgens De Nieuwe Gemeentekaart. BREDA - Het sluiten van een groot aantal bureaus gaat niet ten koste van de zichtbaarheid van de poli tie. Integendeel zelf, zei politiechef Hans Vissers van de eenheid Zee land/West-Brabant gisteren bij de presentatie van de jaarcijfers. „We vergroten juist de zichtbaarheid en bereikbaarheid." De politie gaat de komende tijd een groot aantal bureaus afstoten. In Zeeland blijven drie 'teambu reaus' over, per basisteam één: in Terneuzen (Zeeuws-Vlaanderen), Goes (Oosterscheldebekken) en in Vlissingen of Middelburg (Wal cheren). De bureaus in Zierikzee, Serooskerke (W), Heinkenszand, Kruiningen, Oostburg, Hulst en Tholen gaan dicht, bevestigde Vis sers gisteren. In plaats daarvan komen steun punten, met meerdere werkplek ken, van waaruit politiemensen hun werk doen. Nieuwe steun punten zijn voorzien in Zierik zee, Middelburg of Vlissingen (af hankelijk van wat de locatie van het teambureau wordt), Oost burg, Hulst, Kruiningen, Hein kenszand en Tholen. Dat zal zo veel mogelijk in de gemeentehui zen zijn. De bestaande steunpun ten in Renesse (zomerperiode), Wissenkerke en Kapelle worden gehandhaafd. De politiemensen blijven tijdens hun dienst in het gebied en rij den niet meer op en neer naar hun teambureau, aldus Vissers. Door de combinatie met gemeen tehuizen zijn ze ook zichtbaarder. Ze zijn bovendien minder aan hun bureau gebonden en dus va ker op pad. Vissers: „We verklei nen de zichtbaarheid niet, maar vergroten die juist." Volgens de politiechef kan er nog wel tien jaar overheen gaan voor dat de huisvestingsoperatie is vol tooid. „We verlaten een bureau pas als er een koper is. We laten geen bureaus leeg achter." Vissers keek gisteren met voldoe ning terug op het bijna afgelopen jaar. De criminaliteitscijfers voor Zeeland/West-Brabant vertoon den de afgelopen maanden op nieuw een aanzienlijke daling, vooral als het gaat om het aantal woninginbraken (20 procent min der), overvallen (32 procent) en straatroven (19 procent). Op vrijwel alle terreinen daalde het aantal geregistreerde delicten. Opvallende uitzonderingen zijn de diefstallen van auto's en fiet sen. Die stegen behoorlijk, met respectievelijk 14 en 18 procent. De politie maakt geen cijfers voor specifiek Zeeland bekend. Vol gens Vissers wijkt de provincie niet wezenlijk af van het totale beeld. Wel zijn de cijfers over het algemeen nog gunstiger. „Zee land heeft een heel goed jaar ach ter de rug." Politiemensen blijven tij dens hun dienst in het ge bied en rijden niet meer op en neer naar hun bureau. Advertenties Verkoopteam Zeeland tel. 0118-434 070, fax 0118-434 079 traffic.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties: tel. 055-5 388 000, COLOFON WGGGNGR Media Cebiedsgedeputeerde George van Heukelom Politicoloog Herman Lelieveldt van University College Roosevelt Historicus Jan Zwemer uit Seroosker ke (W) VLISSINGEN - De Kop van Schou wen wordt aan de gemeente Mid delburg toegevoegd. De gemeente Goes krijgt Noord-Beveland en een deel van Schouwen-Duive- land erbij. En Tholen en Sint-Phi- lipsland horen straks bij de ge meente Bergen op Zoom. Dat is volgens de Atlas voor Ge meenten de beste manier om Zee land bestuurlijk in te delen. De provincie zou uit drie grote ge meenten bestaan: Goes, Middel burg en Terneuzen. Elke Zeeuwse gemeente heeft meer dan 100.000 inwoners. De onderzoekers van de Atlas be dachten naar eigen zeggen een methode om de optimale schaal van lokaal bestuur te bepalen. Ze keken naar voorzieningen: waar werken mensen, waar gaan ze winkelen, waar gaan ze naar school, waar gaan ze naar het zie kenhuis en waar bezoeken ze het theater, bioscoop of concerten? Op basis daarvan is Nederland verdeeld in 57 gemeenten. Deze zijn voor de vijf functies werk, zorg, onderwijs, cultuur en win kels zelfvoorzienend. Elke ge meente heeft een centrumstad. „Je zou denken dat Schou- wen-Duiveland een aparte ge meente moet zijn, maar het ge bied mist een centrale stad", zegt onderzoeker Clemens van Woer- kens. „De inwoners van Schou- wen-Duiveland zijn voor werk, Door schaalvergroting kun nen gemeenten meer regie voeren cultuur, zorg en onderwijs ge richt op meerdere steden buiten het eiland: Goes en Middelburg en Vlissingen." Voor Tholen geldt hetzelfde. „Neem Sint-Maartens dijk: dat dorp is vooral gericht op Bergen op Zoom." Op 1 januari zijn er 393 gemeen ten in Nederland. Dat zijn er te veel, volgens de Atlas. Juist omdat gemeenten steeds meer taken krij gen, is schaalvergroting nodig. „Als je de gebieden met voorzie ningen afbakent, dan kunnen ge meenten hun doelen beter berei ken en regie voeren. Die ont breekt nu." Elke gemeente heeft de toevoeging 'en omstreken'. „De wisselwerking met de omme landen is belangrijk." Mensen van boven de 35 gaan vaak in een dorp wonen, maar maken gebruik van voorzieningen in de stad. „En mensen in de stad gaan naar de ommelanden voor de natuur." De Atlas voor Gemeenten ontwik kelde onder meer ook een krimp- kaart, een Cultuurkaart en een Na- tuurwaardekaart. nieuwdorp - De zeeoverslag van havenbedrijf Zeeland Seaports (ZSP) is dit jaar met 5 procent ge groeid tot 34,7 miljoen ton. Dat heeft algemeen directeur Jan Lagasse van Zeeland Seaports gis teren in Nieuwdorp bekendge maakt tijdens de eindejaarsbijeen- komst van het havenbedrijf. De cijfers voor de binnenvaart- overslag, tegenwoordig goed voor iets meer dan de helft van de goe derenafhandeling, zijn nog niet bekend. De zeeoverslag zit dit jaar in de lift. Over de eerste drie kwartalen van 2014 boekte ZSP al een groei van 4,5 procent. Dat betekent dat in het laatste kwartaal bovenge middeld veel goederen in Vlissin gen en Terneuzen zijn afgehan deld. Met 34,7 miljoen goederen benadert het havenbedrijf het re cordjaar 2011, toen bedrijven in de havens 35,5 miljoen ton aan met zeeschepen aangevoerde goede ren behandelen. Wel draait het havenbedrijf een verlies van 2,4 miljoen euro, maar dat komt door een eenmalige af waardering van gronden en om dat het havenbedrijf ontslagver goedingen uit het verleden nu in één keer afboekt. Anders was er 2 miljoen euro winst geboekt. Met een positieve kasstroom van 14 miljoen euro gaat het volgens alge meen directeur Lagasse financieel de goede kant op met ZSP. Vol gend jaar verwacht het havenbe drijf 6,5 miljoen euro winst te ma ken. Dat is wel na aftrek van een extra investering in het verliesge vende kassenproject WarmC02. Met een teruglopend eigen vermo gen en gemiddeld slechtere presta ties dan vergelijkbare havenbedrij ven moeten de risico's wel wor den verkleind. De aandeelhou ders, die zelf een nieuwe aandeel houdersstrategie hebben ge maakt, praten daar vandaag over. Zo zou het havenbedrijf moeten overwegen of het zijn deelnemin gen zoals WarmC02 niet moet verkopen, herfinancieren of di rect onder de aandeelhouders brengen. Ook samenwerking met andere havens moet worden on derzocht. door Rolf Bosboom COLOFON ZEEUWS-VLAANDEREN fax 055-5 388 210 E-mail: arbeidsmarkt@wegenerdagbladen.nl Informatie over adverteren: www.bndestemadverteren.nl Redactie Terneuzen Herengracht 7, 4531 CM Terneuzen redactie.terneuzen@bndestem.nl Tel. 0115-645 740 BN DeStem Trivium 76, 4873 LP Etten-Leur Postbus 488, 4870 AL Etten-Leur 076 - 5312 311 www.bndestem.nl Hoofdredactie Johan van Uffelen Henk van Ingen (adjunct) hoofdredactie@bndestem.nl Heeft u nieuwstips? redactie@bndestem.nl 076- 5312 555 Insturen lezersbrieven redactie.secretariaat@bndestem.nl Krant niet ontvangen? Onze excuses. Meld het via: bndestem.nl/geenkrant U ontvangt restitutie en u kunt de krant van vandaag lezen via E-paper. Vragen? Bel: 088 - 0139 920. Abonnementstarieven Deze vindt u op bndestem.nl/tarieven Abonneren, wijziging, vakantieservice? Informatie kunt u vinden op onze site bndestem.nl/service of bel 088 0139920. Advertentiemogelijkheden www.bndestemadverteren.nl 088-0139 994 adverteren@wegenermedia.nl Alle auteursrechten voorbehouden BN DeStem BV, c.q. de betreffende auteur. BN DeStem is een uitgave van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van BN DeStem of indien u uw toestemming voor het gebruik van uw emailadres wilt intrekken, kunt u dit kenbaar maken bij de Lezersservice. www.bndestem.nl/algemeen/voorwaarden Zeeland verdeeld in drie gemeenten door Cornelleke Blok en Marcel Modde Clemens van Woerkens Kijk voor reacties op ww.pzc.nl door Frank Balkenende

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 60