T©@S paul kusters column Wintersport begint groen, maar krijgt waarschijnlijk een wit einde Hoewel minder intensief dan eerst helpt Slachtofferhulp nog steeds MH17-nahestaanden. Maak iemand abonnee! 2 IN HET NIEUWS VLIEGRAMP MH17 DeStem TRENW HET SEPERSONIFICEERbE KERSTPAKKET JACQUES HENDRIKS Thiebaut van den Bergh, marke tingmanager van het Oostenrijks Verkeersbureau in Nederland, houdt de moed er in. „Mensen hoeven zich geen zorgen te ma ken", verzekert hij. „Wellicht zijn niet alle pistes en liften open, maar in alle wintersportplaatsen kan geskied worden." Van den Bergh benadrukt dat de Oosten rijkse winterinfrastructuur is voorbereid op warme winters.Al le skigebieden zijn voorzien van sneeuwkanonnen, die de pistes el ke dag bedekken met een verse laag sneeuw." Weerman Michiel Severin van meteorologisch instituut Weerpla- za is voorzichtiger. De komende dagen blijft het behelpen, oor deelt hij. Kou en warmte zullen el kaar afwisselen in de Alpen. „De kanonnen vol aan en dan maar ho pen dat ze de strijd winnen tegen de dooi", concludeert Severin. Vol gens de weerman zijn sneeuwka nonnen de afgelopen tien jaar veel beter geworden. Zelfs bij een temperatuur van plus zeven gra den kunnen ze hun werk doen. „Ideaal is het niet", zegt hij. „Met zijn allen op een kleine piste, dat doet de kwaliteit van de sneeuw geen goed. Indien mogelijk kun nen skiërs het beste uitwijken naar hoge pistes en gletsjers." Voor wie zich verheugt op een witte kerst in een pittoresk berg dorpje, heeft Severin overigens wel goed nieuws: „Dan wordt het kouder en gaat het sneeuwen in de Alpen, ook in de dalen!" Nog even en het gitzwarte 2014 is passé. Wat bracht het jaar mij, behalve verbijstering over zo veel mondiaal geweld en, dichter bij huis, de dreiging dat ik met vele directe collega's in 2015 huisman word? Boeken: de ontdekking van de fantastische IJslandse thrillerauteur Arnaldur Indridason. Boek: mijn eigen verhalenbundel uitgebracht: Gek op Nepal. Wat een toffe kick! (het boek is nog verkrijgbaar, leuk kerstcadeau). Muziek: debuut als bezoeker van Pinkpop. Dankzij The Rolling Stones was ik niet eens de oudste aanwezige! In 2015 weer? Neuh.. Meest gedraaid op spotify: A whiter shade of pale (live) - Procol Harum 8c Danish National Concert Orchestra and Choir. Een mix van Bach en sixtiespop, daar kan geen sterveling tegenop. Televisie: steeds meer gaan houden van de 'uit'-modus. Vakantie: na 37 jaar weerzien met Rome. Ti amo! Vakantie: gek op Nepal (zie Boek). Facebook: 1.043 'vrienden', maar de meeste digitale lol gehad met een zeer select gezelschap kroegmaten met een absurd grote parate kennis van triviale zaken. Twitter: shit, weer vergeten vandaag. Beste film: andermaal veel te weinig naar de bioscoop geweest. Slechtste film: The Monuments Men. Ongelooflijk hoe je met zo'n geweldige cast zo'n waardeloze film kunt maken. Shame on you, George Clooney! Sporthoogtepunt: Ik had de schurft aan Louis van Gaal en haatte de Oranje-gekte. Dankzij LvG was ik deze zomer plots pro-Oranje. Sportdieptepunt: alles rond NAC. Lach: het Engels van Louis van Gaal. Traan: MH17, Peshawar, Boko Haram, te veel om op te noemen. 2015: ik houd mijn hart vast, maar toch: prettige feestdagen! CRAVE UTRECHT - Zonder MH17, zonder die bizarre vliegtuigcrash die zijn broertje Erik en diens vriendin Lieke net als 296 andere nietsvermoedende passagiers uit het leven rukte, had Don Vleesen beek (36) zijn lunchroom in Gra ve nooit verkocht. En was hij ook niet zomaar verhuisd naar Bergen op Zoom, zoals hij nu van plan is. Zoals zo veel mensen leefde Don voor 17 juli zijn leven. Altijd druk met het runnen van zijn zaak, op anderhalf uur rijden van zijn fami lie in Bergen op Zoom. Niet bezig met de kans dat er ineens een ein de aan zou kunnen komen. „Sinds 17 juli besef ik dat ik meer een familieman ben dan ik altijd dacht. En dat ik ook dichter bij de familie wil zijn. Ik heb minder tijd met ze doorgebracht, met mijn broer, dan ik eigenlijk wilde. Dat komt nu naar boven." Don is exemplarisch voor de fase waarin veel nabestaanden van de slachtoffers van MH17 zich nu be vinden. Waar de eerste maanden na de crash vooral bestonden uit hopen op een identificatie, af scheid nemen, het bijwonen van herdenkingen en het regelen van praktische zaken, komen veel naasten van de MHi7-passagiers nu eigenlijk pas toe aan reflectie op wat er eigenlijk is gebeurd, be aamt Victor Jammers van Slachtof ferhulp Nederland. „Het is een ramp die voortdurend in de belangstelling staat en in herinnering wordt gebracht. Wat we nu merken aan de nabestaan den, is dat ze behoefte aan rust hebben. Aan even niet meer tel kens die aandacht. Het gevolg van de rust is wel dat het gemis juist extra merkbaar wordt, dat er ein delijk tijd is om stil te staan bij het verlies en alle moeilijke din gen die specifiek bij deze ramp kwamen kijken." Nu bijna alle slachtoffers geïdenti ficeerd zijn, heerst er minder on rust onder de nabestaanden, zegt Jammers. „De woede die bij som mige mensen in het begin te be speuren was, bijvoorbeeld over het niet zichtbaar genoeg zijn dat er echt hard gewerkt werd aan het terughalen van lichamelijke overschotten en spullen, die zie ik eigenlijk niet meer." Slachtofferhulp heeft nog 23 zoge heten casemanagers en meerdere JACQUES.HENDRIKS@BNDESTEM.NL Voor meer Paul Kusters zie www.bndestem.nl/paulkusters door Lotte Martini INNSBRUCK - Het is voor velen het hoogtepunt van het jaar: in de kerstvakantie de lange latten op de auto, op weg naar de sneeuw. Maar wat moeten zij als de belang rijkste vereiste voor de vakantie ontbreekt? Door warm weer zijn delen van de Alpen nog verontrus tend groen. www.bndestem.nl/abonneewerftabonnee En u als trouwe abonnee ontvangt een VVV-cadeaubon t.w.v. 50,-* De nieuwe abonnee leest de krant 24/7 digitaal nieuws 2 maanden gratis en betaalt vervolgens normaal tarief. Maak iemand abonnee op: www.bndestem.nl/abonneewerftabonnee *Voorwaarde is dat u én de nieuwe abonnee minimaal 6 maanden abonnee blijven. dringt Nu pas door Niki van der Naald OW... &US alleen in henks <ERSTPA<<ET IS bE HOUbBAARHEIbS - ÖATUM VAN &E PATÉ 12 JUNI 2008...?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 51