Online reconstructie van rampvlucht MH17 Opnieuw vrouwen ontvoerd in Nigeria Winterzon cruises IN HET NIEUWS 3 Nederland krijgt MH17-info VS Amerika heeft alle gegevens over de crash van vlucht MH17 overge dragen aan Nederland. De infor matie is afkomstig van onder meer een radarvliegtuig en satel lieten. „Als de Nederlanders de zaak uitrollen, zullen ze ons waar schijnlijk vragen de geheimhou ding op te heffen. Ik denk dat we op dat vlak hulp kunnen bieden", aldus de Amerikaanse ondermi nister Victoria Nuland. vrijwilligers die de nabestaanden begeleiden van 180 Nederlandse slachtoffers en 23 slachtoffers die geen Nederlander zijn maar wel hier verblijven. „De intensiteit van de contacten wordt langzaam iets minder. Waar de nabestaan den zich nu vooral mee bezig hou den, zijn schadeclaims. Wij ver wijzen hen naar deskundige advo caten en adviseren hen ook om die in de hand te nemen." Er zijn families die nu langzaam maar zeker ook bezittingen van slachtoffers terugkrijgen. „Die te ruggave wordt in principe gedaan door familierechercheurs, maar soms zijn er ook wel eens men sen van ons bij aanwezig. Het te rugkrijgen van persoonlijke spul len heeft natuurlijk ook weer im pact." De begeleiding van zoveel fami lies heeft ook een zware wissel ge trokken op medewerkers van Slachtofferhulp zelf, beaamt Jam mers. „In algemene zin zoeken we naar mogelijkheden om onze mensen daarin beter bij te staan. Bij iedereen, van de dragers van de kisten op Eindhoven Airport tot onze mensen die vanaf de eer ste minuut betrokken zijn ge weest bij de crash, heeft deze ramp z'n sporen achtergelaten." NIJMEGEN - Over de afwikkeling van de ramp met vlucht MH17 en het politieke gedoe eromheen is veel gezegd en geschreven. Maar wat weten we eigenlijk van het verloop van die dag zelf, van de le vens die door de crash vroegtijdig tot stilstand kwamen? Op de website www.digiver- haal.nl/mh17 reconstrueert deze krant in woord, beeld en geluid hoe die zomerse 17 juli zo git zwart kon eindigen. Het verhaal dat MH17 ons vertelt, is het ver haal over het noodlot dat kan toe slaan in alledaagse levens van nietsvermoedende mensen. Dat van vakantieganger Erik bijvoor beeld, die zijn vriendin Bali wilde laten zien. Of van stewardess Do- ra, die al plannen maakte voor een familietrip. Maar ook dat van dorpshoofd Vladimir: terwijl hij probeerde zijn dorp Hrabove te behoeden voor oorlog, zag hij hoe de akkers in zijn buurt bezaaid raakten met smeulende brokstuk ken en ontzielde lichamen. Een aanblik die hij nooit meer zal ver geten. Door MH17 veranderden honder den levens, in de lucht en op de grond, van koers. Deze site is een terugblik op de belangrijkste nieuwsgebeurtenis van 2014 en een eerbetoon aan gewone men sen die slachtoffer werden van een oorlog die niet de hunne was. Nog geen negen maanden na een vergelijkbare aanval op een school in het dorp Chibuk heeft de isla mitische terreurbeweging Boko Haram deze week opnieuw huis gehouden. Er zouden 32 doden zijn gevallen. De Amerikaanse nieuwszender CNN spreekt van minstens 185 gegijzelden, vooral vrouwen en meisjes. De aanval van de terreurorganisa tie vond vier dagen geleden plaats. Maar in het afgelegen ge bied hebben mobiele telefoons geen bereik en het duurt vaak da gen voordat nieuws de buitenwe reld bereikt. Wat er nog was aan telecomtorens in de regio is vaak verwoest door Boko Haram, dat sinds vijf jaar strijdt tegen het 'zondige Westerse onderwijs' aan Nigeriaanse schoolmeisjes. Vorige maand was er even hoop dat een eerste groep ontvoerde meisjes zou worden vrijgelaten na wereldwijde protesten. Onder anderen Michelle Obama, de vrouw van de Amerikaanse presi dent, maakte zich sterk voor hun vrijlating. Maar die hoop is inmid dels vervlogen, nu Boko Ha- ram-leider Abukar Shekau in een recente video heeft laten weten dat van onderhandelen over vrijla ting van de meisjes geen sprake kan zijn omdat hij ze heeft 'uitge huwelijkt' aan zijn commandan ten. Het Nigeriaanse leger startte deze week weer een offensief tegen Bo ko Haram. Dorpelingen klagen dat ze aan hun lot worden overge laten en dat het leger geen enkele veiligheid biedt om het toene mend aantal ontvoeringen door de terreurgroep een halt toe te roepen. Onlangs executeerde het Nigeriaanse leger 54 eigen solda ten omdat ze waren gedeserteerd in gevechten met Boko Haram. [ucht naar het noodlot De wereld is Kras Middellandse Zee Incl. vlucht transfers! 11 dagen al v.a. I uï u u VRIJDAG 19 DECEMBER 2014 het door Nabestaanden van de MH17-slachtoffers wonen een herdenkingsdienst bij in de RAI in Amsterdam, in november van dit jaar. foto Frank van Beek/HH Van de incheckbalie tot de ramp plek: bekijk de reconstructie van 'MH17, vlucht naar het noodlot' op www.digiverhaal.nl/mh17. door Niki van der Naald en Cyril Rosman door onze redactie buitenland kano - „Ze dreven de mensen bij elkaar, schoten er meer dan dertig dood en namen meer dan honderd vrouwen en kinderen mee in open vrachtwagens", vertelt een vrouw die vlak na de aanval familie be zocht in het getroffen dorp Gumskiri. Compleet verzorgd! Inclusief vliegreis, transfers en alle maaltijden o.b.v. het unieke concept 'Freestyle Cruising': u bepaalt zelf waar, wanneer en met wie u eet. Oostelijke Middellandse Zee Van Civitavecchia (Rome) naar Katakolon RKPRIHI (Olympia), Athene, Kusadasi, Istanbul, Napels. HbÉHMI Per Norwegian Jade****+ Volop tijd voor bruisend Istanbul! Vertrek feb. t/m april Zie: Kras.nl/37039 Westelijke Middellandse Zee Van Civitavecchia naar o.a. Monaco, Toulon, Barcelona, Valencia, Sardinië, Sicilië en Napels. Per Norwegian Jade****+ Bezoek optioneel o.a. Florence en Pompeii I Vertrek jan. t/m maart Zie: Kras.nl/37040 Spanje, Marokko, Madeira Canarische Eilanden Van Barcelona naar Casablanca, Madeira, BKPÜH!! Tenerife, Lanzarote en Malaga. HbÉHMI Per Norwegian Spirit**** Bezoek optioneel o.a. Marrakech en Granada Vertrek jan. t/m april Zie: Kras.nl/37032 lïiitnt l'1 i .■i Lt.ufciAni'Wt! -Ji dUEEMj r It i. I- - "y.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 50