'Ik breng ze zelfweg naar de slachterij' Musea in de regio pakken uit met activiteiten tijdens kerstvakantie Vooral figuratief werk en nostalgie bij winterexpositie Blik op Kunst 30 SCHOUWEN-DUIVELAND Meerderheid raad steunt voorstel college. Amendement om niet op voorhand bebouwing toe te staan verworpen. KERKWERVE - Het zijn fotogenieke dieren, de grote beige koeien van Pieter en Harry Boot uit Kerkwer- ve. Menig fotograaf zal ze hebben vastgelegd terwijl een kalf staat te drinken bij de moeder in de Prunje en op de Slikken van Flakkee. Het zijn vleeskoeien, en de naam zegt het al, deze dieren worden gehou den voor het vlees en worden niet gemolken. Tien jaar geleden begonnen Pieter en Harry Boot het bedrijf in de huidige vorm met een koppeltje Blonde D'Aquitaine. Ze hebben naast de stierenmesterij een be scheiden akkerbouwtak en slage rij aan huis. „Ik vond het leuk om de dieren aan de klanten te laten zien en zelf te gaan fokken", legt Pieter Boot uit. De koeien zijn van het ras Blonde D'Aquitaine. „Een van de betere vleesveeras sen", zegt Boot. Hij zit momen teel volop in de kalvertijd. In de cember en januari worden de kalf jes geboren, als de dieren nog op stal staan. In het stro in de stallen zijn dan ook al de eerste koppies te zien van de kleine kalfjes. Deze kalfjes blijven bij de moeder en drinken ook bij de moeder. Straks in mei gaan ze samen naar bui ten, naar de natuurgebieden. Daar blijven de dieren de volgende maanden staan en scharrelen ze zelf hun kostje bij elkaar. Ze wor den niet aan hun lot overgelaten, Op de akker Boot komt zeer frequent langs om te controleren. De koeien mo gen tot eind november blijven staan. „Maar zes weken daarvoor halen we de kalveren al op. De kalfjes worden dan al groter en krijgen te weinig voedingsstoffen meer binnen." De stierkalfjes wor den opgefokt voor de slacht en de koeien groeien verder om in het derde levensjaar zelf voor het eerst te kalven. Als de stieren eenmaal op stal staan, gaan ze pas weer weg van de boerderij als ze naar de slacht gaan. In de tussenliggende perio de krijgen ze goed uitgebalan ceerd voer. Als de stieren onge veer 20 maanden oud zijn, zijn ze volgroeid en is het vlees- en vetge halte goed. Dan zijn ze rijp voor de slacht. Per week gaan twee tot drie stieren weg. „Ik breng ze zelf naar de slachterij in Sint Anna- land. Alles gebeurd rustig, zodat de dieren zo min mogelijk stress oplopen. De karkassen komen de volgende dag terug naar Boot waar ze in de slagerij verder wor den uitgebeend. SEROOSKERKE - Bebouwing is mo gelijk in natuurgebied De Schelp- hoek bij Serooskerke. Dat is uit gangspunt bij de nog op te stellen gebiedsvisie. De meerderheid van de gemeenteraad heeft hier geen moeite mee. Een amendement van de PvdA en D66 om dit af te zwakken en eerst te verkennen of kleinschali ge bebouwing mogelijk is, haalde geen meerderheid. De tegenstanders van het voorstel kwamen gisteravond meerdere ke ren in botsing met de voorstan ders in de raad en met wethouder Ad Verseput. Deze laatste moest tot twee maal toe terugkomen op zijn betoog omdat - zijn woord keuze ongelukkig was. Hij had het over afspraken die gemaakt zouden zijn bij de werkbijeen komst Schetsschuit enkele jaren geleden. „U heeft het over afspra ken, maar dat is in mijn beleving niet juist", zei Petri d'Anjou (PvdA). Verseput gaf dat toe. De Schetsschuit is een rapport uit 2009 waarbij allerlei betrokkenen bij het gebied met elkaar hebben gebrainstormd. De Schetsschuit heeft geen officiële status. In zijn betoog zei wethouder Ver seput dat het college de insteek heeft om de mogelijkheden van eventuele bebouwing toe te staan. „Maar in beslispunt twee van het voorstel staat het woord eventueel niet", reageerde Johan Pannekoek, CU. Verseput ant woordde dat het college blijft bij het standpunt dat bebouwing mo gelijk is. „Maar misschien is be bouwing niet mogelijk en is dat de conclusie." Vervolgens ontspon zich een dis cussie over de term kleinschalige bebouwing, zoals in het amende ment was opgenomen. Volgens Verseput zou deze term de nog ko mende gesprekken met alle be trokkenen over de nieuwe ge biedsvisie kunnen frustreren. „Waarom", wilde Daniël Joppe (CDA) weten. „Daarmee beperkt u de gesprekken", zei Verseput. Joppe nam daar geen genoegen mee. „De rol van de gemeente raad is het stellen van kaders. U heeft mij niet duidelijk kunnen maken waarom het woord klein schalig niet kan." Uiteindelijk stemden PvdA, D66, CDA, SP en Christenunie tegen het raadsvoor stel. Zij willen niet op voorhand instemmen met bebouwing. DREISCHOR - Streek- en Landbouw museum Goemanszorg in Dreischor is dit jaar voor het eerst ook tijdens de kerstvakantie open. Bezoekers kunnen vanaf zaterdag 20 december t/m zondag 4 janua ri (met uitzondering van eerste kerstdag en nieuwjaarsdag) van 23.00 tot 27.00 uur terecht in het museum. Op dinsdag 23 decem ber en op vrijdag 2 januari is er een kinderprogramma met verha len vertellen, iets lekkers bakken en een kunstwerk maken. Ook is er een expositie met foto's van Wim van de Ende en kunst van Marjolijn Boterenbrood. Het Stadshuismuseum in Zierik- zee is tijdens de kerstvakantie extra geopend op de maandagen 22 en 29 december. Kinderen heb ben in de vakantieperiode de keu ze tussen een speurtocht door het Stadhuismuseum en een foto-ont dekkingsreis door het museum rond het thema 'Op Wereldreis in Zierikzee'. Het Watersnoodmuseum in Ou- werkerk legt met een extra pro gramma de link tussen waters nood, waterveiligheid en de kerst sfeer in het land. Zaterdag 20 de cember voeren De Rederijkers Zierikzee tussen 22 en 25 uur de korte voorstelling De Foto op. Voor kinderen vanaf 7 jaar zijn er speciale rondleidingen en work shops op 22,23,27,29 en 30 decem ber en 3 januari om n.00 en 23.00 uur. Jeugdleden van fanfare Oefening en Uitspanning uit Nieuwerkerk spelen 23 december om 24.00 en 24.30 uur kerstliedjes in caisson r. renesse - De deelnemers aan de Blik op Kunstroute in Renesse be schikken over het talent publiek aan zich te binden. De 4-daagse winterexpositie die zij gisteren openden in hotel De Zeeuwse Stro men past prima in hun streven re gelmatig van zich te laten horen met nieuw werk. „Het is nu voor de vijfde keer dat we deze presentatie geven. Het is een mooie overbrugging van de winterperiode waarin de maande lijkse kunstroute tot april stil ligt", zegt Marga Meijrink. Vol gens haar gaf het aantal bezoekers vorig jaar aanleiding de expositie dit keer twee dagen langer te la ten duren. De nadruk ligt meer op het tonen dan op de verkoop. Bezoekers kunnen hier in alle rust de kunstobjecten bekijken. En wie iets van zijn gading treft, kan dat uiteraard aanschaffen. Alle deelnemers presenteren hier nieuw werk. Dat is een belangrij ke voorwaarde. Zo toont Meijrink naast haar uit schelpen gemaakte sieraden nu ook bewerkte grotere schelpen als wand- of tafelobject. Op de rijk gevarieerde tafel met keramiek van Joke Prins trekt vooral de collectie vrolijke trollen de aandacht. Veronie Rens expo seert onder meer enkele mooie bronsobjecten passend in de kerst sfeer. Naast hun foto's van kustta- ferelen en natuur presenteren An- ja de Glopper en Marian Schelle- kens verjaardagskalenders waarin die foto's verwerkt zijn. Bij de stand van Annemarie Heili gers van het Blikmuseum zijn mooie nostalgische momenten te beleven met allerlei hebbedinge tjes die aan 'vroeger thuis' herin neren. Joke Broekhuis verrast met objecten van zink en metaal op linnen. De expositie is vandaag van 23 tot 22 uur en zaterdag en zondag van 23 tot 27 uur geopend. Bebouwing moet kunnen in natuur van Schelphoek door Melita Lanting We rijden er langs, maar wat groeit er nou eigenlijk op de akkers? door Melita Lanting Pieter Boot bij zijn Blonde D'Aquitaines. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ali Pankow Kleurrijke trollen trekken de aandacht op de rijk gevulde keramiektafel van Joke Prins, foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 39