Meer woningen verkocht in november Corporaties willen meer huizen verkopen 2 WONEN De woningverkopen verto nen op jaarbasis nog al tijd groei. In november werden 10,6 procent meer hui zen verkocht dan in dezelfde maand vorig jaar. Dat heeft het Kadaster deze week gemeld. In totaal kregen afgelopen maand 11.696 huizen een nieuwe eigenaar. Ook het aantal geregis treerde hypotheken steeg, met 7,5 procent tot 17.105. Vergeleken met de voorgaande maand is er wel sprake van een daling. De woningverkopen ble ven in november 18,5 procent on der het niveau van het aantal transacties in oktober. Het aan tal hypotheken daalde ten op zichte van oktober met 15,2 pro cent. Het Kadaster meldde verder dat er in november 199 executievei- lingen plaatsvonden. Dit waren er twee meer dan een jaar gele den. Minister Blok vindt dat cor poraties meer woningen moeten verkopen. Dit is onder meer nodig om de hogere kosten, mede door de verhuur dersheffing, te kunnen opvangen. Uit onderzoek onder ruim hon derd corporaties blijkt dat corpora ties verwachten komend jaar meer woningen te verkopen dan afgelopen jaar. Met name het gun stiger klimaat op de koopwonin- genmarkt en het feit dat door stij gende huren voor sommige groe pen kopen aantrekkelijker wordt, worden hiervoor aangedragen. De hoeveelheid woningen die cor poraties het afgelopen jaar zeggen verkocht te hebben is in aantallen niet groot. Bijna de helft van de corporaties (47 procent) zegt min der dan 25 woningen verkocht te hebben het afgelopen jaar. Slechts een enkele corporatie (8 procent) zegt meer dan 200 woningen te hebben verkocht. Het was bedoeld als een grap, of toch eigenlijk ook weer niet. Patrick Keizers bedrijfje in webdesign (voor het ont werpen van websites op internet) en in grafische vormge ving zat in een dip. Om zijn zaak te promoten besloot hij ketchup te gaan maken, wat toch al één van zijn liefhebbe rijen was. Het is 'wat' uit de hand gelopen. In zijn dijkhuis aan de Oude Kaai in het Zeeuws-Vlaamse Graauw staat Patrick nu alle werkdagen te koken. Hij heeft met zijn vrouw Lineke zelfs het huis(je) van de buren gekocht. Om nog meer ketchup te kunnen produceren. door Harmen van der Werf Wat een geluk! Het huis van de buren kwam te koop. Of beter gezegd, het kotje van de buren. Patrick en Lineke Keizer hapten direct toe. Ze had den wat geld geërfd. De provincie sprong ook nog eens bij. „Twee kop pels wilden er een vakantiehuisje van maken", vertelt Patrick, „maar al snel kwamen ze erach ter dat het wel vrij klein was...." Nu kunnen Patrick en Lineke hun vleugels uit slaan aan de Oude Kaai in Graauw. Vijftien jaar geleden zijn ze op nummer 16 komen wonen, vanuit Rotterdam. Ze zochten rust, keken op in ternet naar woningen die binnen hun budget la gen en reden plompverloren naar 'the middle of nowhere', naar Graauw. „We keken door de voorruit naar binnen en waren gelijk smoorver liefd op het uitzicht achter." Voor indertijd 135.000 gulden was nummer 16 aan de Oude Kaai in Graauw hun nieuwe uit valsbasis. Patrick en Lineke hebben er nooit spijt gehad. Anders blijf je ook niet ergens jaren lang wonen. Het uitzicht achter waarop ze vie len, is nog altijd even mooi, voor wie van pol derlandschap houdt. Het is ook verre van saai. Elk seizoen verkleurt het weer. Patrick begon een eigen bedrijfje in grafische vormgeving en het ontwerpen van websites. Li neke vond werk in Goes. Het dijkhuis Oude Kaai 16 was zeker niet slecht. Ze maakten het wel comfortabeler, vooral door te investeren in isolatie en ook het binnen naar hun eigen wen sen in te richten, met één grote kamer op de bo venverdieping en een grote werkkamer in het benedenhuis. Patrick: „Omdat ik vrij lang ben, hebben we daarvoor de vloer in de woonkamer gedeeltelijk laten verhogen." Het moet je maar net opvallen, als je binnen bent. De keuken onderging ook een restyling en dat is achteraf nog de beste investering geweest. De crisis sloeg toe. Patricks bedrijfje liep niet meer zo lekker. Om zijn zaak te promoten besloot hij vorig jaar september 'iets geks' te doen. Al lan ger maakte hij voor zichzelf ketchup die bij vrienden aardig in de smaak viel. Patrick kreeg het achteraf lumineuze idee daar meer werk van te maken. Hij richtte min of meer bij wijze van grap 'de Ketchupfabriek' op. Grootspraak of niet, 'de Ketchupfabriek' heeft een ongekende vlucht genomen. Het is nog al tijd pure huisnijverheid oude stijl, maar wel met een uitstraling tot in Rotterdam, Den Haag, Amsterdam en - meldt Patrick met gepas te trots - 'tot over de grens in België'. Bij de laat ste opmerking hoort uiteraard een knipoog, Antwerpen en Gent liggen om de hoek bij Graauw, wat je van Amsterdam, Rotterdam of Den Haag niet kunt zeggen. Maar dat zijn ketchup ook bij Belgen in de smaak valt, doet Patrick en Lineke duidelijk goed. In het dijkhuis aan de Oude Kaai in Graauw kun je er inmiddels niet meer omheen. Toma ten, paprika's, flessen, etiketten, ze liggen her en der. Een meisje uit het dorp helpt met etiket teren. Jongens van een boerderij waar Patrick ruimte huurt om zijn flessen op te slaan, hel pen ook mee. De Graauwse Ketchupfabriek wordt nog eens werkelijkheid. Zeker nu Patrick en Lineke 'het kotje' naast hen hebben overgenomen. Een aannemer heeft er al wat werk verricht. Achter is een betonnen vloer gestort. Binnen wachten de wanden op af werking. Patrick wijst aan waar straks zijn nieu we werkplek moet komen, een fornuis met acht pitten. „Nu heb ik er vier." Tussen de woningen komt een directe verbin ding. Straks is het 'trappie af en Patrick staat in zijn Ketchupfabriek. Een keurmeester van de NVWA is zelfs al eens op bezoek geweest. Alles was hygiënisch tiptop in orde, behalve dat de hond in de huidige keuken kan komen. Vanaf maart, als de nieuwe 'fabrieksruimte' af moet zijn, is ook 'dat probleem' verholpen. Wel een beetje jammer, de hond is best lief. foto HH Knalrode verrassing in Graauwse dijkwoning Patrick Keizer achter zijn gasfornuis, weggezet om gewoon op te ko ken, is nu het epicentrum van de Ketchupfabriek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 29