Wat is het beste ziekenhuis doorJeffl'eyKutterink. van Nederland? Er zijn veel lijstjes. Maar wat zeggen die en wat moet je ermee? 44 Soms krijg je punten als je bepaalde behandelingen doet Doe je die niet, stijg je minder hard in lijstjes 44 Lijstjes zijn zo 34 ZEELAND VERGELIJKEN IN DE ZORG e hebben er weer een lijstje bij: het beste ziekenhuis van Neder land. Deze keer niet van Elsevier, AD, Independer of Zorgkaart, maar van Wegwijs. Wat moet je er als patiënt mee? „Kijk er naar. Maar ik zou er niet je polis op ba seren", zegt Ad van de Kreeke van pa tiëntenorganisatie Klaverblad. Als alle lijstjes één ding laten zien, dan is het wel de behoefte om ziekenhui zen met elkaar te kunnen vergelijken. Dat is niet zo gek. Je kunt immers zelf kiezen waar je onder het mes gaat. Maar als je wilt weten welk van de 84 algemene en 8 academische ziekenhui zen voor jouw aandoening de beste keus is, valt dat niet mee. De overheid houdt toezicht, maar wat ze vaststelt is nauwelijks te achterhalen. Een poging om te zien hoe goed het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis (ADRZ) en ZorgSaam het doen, strandt op oude informatie. Op Kiesbe- ter.nl staan gegevens uit 2012. Boven dien gaan die over zaken als communi catie met artsen en de ontvangst op de afdeling. Belangrijk. Maar dat zegt nog niets over de medische kwaliteit of de veiligheid. De site is dus niet meer dan een indicatie. Het is daarom niet zo vreemd dat me dia proberen orde in de chaos te schep pen. En dus zijn er diverse lijstjes van beste ziekenhuizen. Omdat al die lijst jes weer zijn gebaseerd op andere crite ria en gegevens, heeft Wegwijs ze alle maal op een hoop gegooid en er een ge middelde uit berekend. Hoe meer er van die overzichten komen, hoe belang rijker de vraag wat we eraan hebben. Het gaat te ver om te zeggen dat de lijstjes geen waarde hebben. Omdat ze onder andere zijn gebaseerd op ervarin gen van patiënten, laten ze wel dege lijk iets zien over hoe een ziekenhuis presteert. Net zoals je voor het boeken van een reisje kijkt op Tripadvisor of Zoover. Maar hotels vergelijken is heel wat anders dan ziekenhuizen. Boven dien zijn niet alle lijstjes even zuiver. Zo zijn er die ziekenhuizen geld vra gen om ze überhaupt te vermelden. Weg is de onafhankelijkheid. Dat is bij de door Wegwijs genoemde samenstel lers overigens niet het geval. Toch waarschuwen ADRZ, ZorgSaam en patiëntenorganisatie Klaverblad geen absolute waarde te hechten aan lijstjes. „Het is moeilijk om ziekenhui zen met elkaar te vergelijken", zegt Dick Bosscher van het ADRZ. „Soms krijg je punten als je bepaalde behande lingen doet. Maar doe je die niet, dan stijg je minder hard in de lijstjes." Een ingreep die het ADRZ bijvoor beeld niet doet, is het verwijderen van de prostaat bij prostaat-kanker. Daar voor komen er bij het ADRZ te weinig patiënten. Artsen doen die ingreep te weinig per jaar om aan de kwaliteitsei sen te voldoen. En dus verwijst het ADRZ door naar onder andere ZorgSaam en Lievensberg in Bergen op Zoom. Juist om de kwaliteit van het ziekenhuis te bewaken. „In de lijstjes scoren we op dat onder deel 0 punten", zegt Bosscher. „Terwijl het ziekenhuis dat de ingreep wel uit voert er bij wijze van spreken 3 punten voor krijgt. Drie punten betekenen in de AD-lijst dat je zomaar tien plaatsen hoger eindigt. Zo zijn er verschillende zaken die de rangorde bepalen, maar dus niets zeggen over de kwaliteit van een ziekenhuis." Het is prima om ziekenhuizen te verge lijken zolang je er maar geen wedstrijd je van maakt, vindt Bosscher. Het is niet voor niets dat Elsevier geen rangorde meer aanbrengt en elk zieken huis apart beoordeelt. Natuurlijk vin den ze het bij ZorgSaam in Terneuzen leuk dat ze vaak in de top tien staan. „Je kunt inderdaad je bedenkingen heb ben bij de vele lijstjes", zegt René Maas. „En je kunt ze allemaal nuance ren, maar voor patiënten kunnen de onderzoeken toch een hulpmiddel zijn om een beter beeld te krijgen van een zorgaanbieder. Dus als je als zieken huis goed scoort is dat prettig." Maas wijst erop dat alle ziekenhuizen cijfers moeten bijhouden en aanleve ren voor de inspectie. „Dus de cijfers zijn ons bekend. Scoren we in een on derzoek op een onderdeel slechter dan we verwachten, dan kijken we ernaar. Het kan zijn dat cijfers niet of verkeerd zijn aangeleverd, maar er kunnen ook andere oorzaken zijn. Daar kunnen en willen we dan nog op verbeteren. De lijstjes houden ons dus als organisatie scherp." Je kunt zeggen dat ziekenhuizen er be lang bij hebben om de lijstjes te relati veren. Maar ook patiëntenorganisatie Klaverblad neemt ze met een korrel zout. „Je weet niet waarop het accent is ge legd", begint Ad van de Kreeke. „Is bij voorbeeld meer waarde gehecht aan be jegening, organisatie of het aantal over- lijdens? Dat maakt nogal een verschil. Lijstjes zijn zo betrekkelijk. Ik weet het verschil niet tussen de lijsten en wegin gen van het AD en Elsevier." Hij vindt het wel goed dat wordt gepro beerd om de prestaties van ziekenhui zen in kaart te brengen. „Maar om dan te zeggen dat het ene ziekenhuis goed is en het andere slecht, is moeilijk. Als patiënt kun je er geen absolute waarde aan ontlenen. Je moet op basis van die lijstjes geen polis afsluiten. En wij ne men de onderzoeken ook niet als maat staf mee in onze gesprekken met de di recties van de Zeeuwse ziekenhuizen." Eén ding weet je altijd zeker, zegt Van de Kreeke: als je een lijst maakt staat er altijd een ziekenhuis bovenaan en een onderaan. „De hekkensluiter heeft bij voorbeeld een 7 en die bovenaan een 9. Je moet je dan afvragen of er wel slech te ziekenhuizen zijn in Nederland. Nee dus. Je ziet de laatste jaren dat zo wel ADRZ als ZorgSaam op de lijstjes stijgen. Maar wat zegt dat nu als de he le directie van ZorgSaam is wegge stuurd en er 288 ontslagen vallen? Aca demische ziekenhuizen hebben de bes te dokters. Maar dan nog kan ik een arts niet aardig vinden. Dat bepaalt wel mijn beeld van die arts en van het hele ziekenhuis." betrekkelijk. Ik weet het verschil niet tussen die van het AD en Elsevier Wat zijn lijstjes over ziekenhuizen waard? W Dick Bosscher, ADRZ Q www.wegwijs.nl/besteziekenhuis www.kiesbeter.nl Ad van de Kreeke, Klaverblad

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 25