Echo van de orgelman -9- DIZZIE 19 Dizzie ni BOEKEN TOPIOO Vergeten verhalen uit Nederlands-lndië Recepten spreken tot de verbeelding Stemmen op Dizzielijst kan alleen vandaag nog zijn boeken op allerlei niveaus naar elkaar te laten verwijzen, hij laat ook personages in verschillende boeken opduiken. Zo keert in Tijdmeters Marinus terug, de dok ter en wereldreiziger uit De niet verhoorde gebeden van Jacob de Zoet, Mitchells roman Uit 2010. Met een guitige glimlach drukt hij een dek sel op zijn beker noodles om ze warm te houden. Hij spreekt graag over Marinus. „Hij is een van mijn lange termijnprojec ten. In Jacob de Zoet toont hij sympathie voor vrouwen en slaven. Dat was omdat ik wist dat hij in een eerder leven een vrouw en een slaaf was geweest. Ook is hij non chalant over de naderende dood. Want hij weet dat hij na zeven weken als baby zal te rugkeren en een nieuw leven kan leiden. Ik kende hem als personage al vóór Jacob de Zoet. Hij hoorde toen al bij de onsterfelij- ken. Niet dat hij een superman is, hij heeft geen speciale krachten. Schiet hem neer en hij sterft. Maar altijd zal hij reïncarneren, of hij wil of niet. Kan zijn dat hij als vrouw terugkeert. Hij heeft herinneringen aan eer dere levens, maar niet veel. Hij herkent bij voorbeeld huizen." Voor Marinus heeft hij al twee ideeën voor volgende boeken. „Hij zal altijd ergens zijn, want hij is onsterfelijk." Hij heeft redenen te vermoeden dat Mari nus in de zesde eeuw na Christus is gebo ren in San Marino. Wat de vraag opwerpt waarom hij pas in Jacob de Zoet opduikt. Of was hij al stiekem een personage in zijn de buut De geestverwantschap„Hmmm, ik ge loof niet dat ik hem aan kan wijzen. Hoe wel, er zit een waarzegger in. Met naar elkaar verwijzende boeken schrijft David Mitchell aan een eigen we reld. „Ik heb altijd een universum willen bouwen. Tolkien en George R.R. Martin spendeerden daar hun hele leven aan. Daar voor wil ik te veel. Ik ben een ekster. Schrij ven over een Zeeuw die in Japan een han delskolonie bestiert, over een jongetje met een spraakgebrek (de roman Dertien, red.). Dat wil ik allemaal. Maar ze bouwen wel op tot iets enorms." Tegelijkertijd is hij een woordkunstenaar met een ontzagwekkend taalgevoel. „Heb ik dat?" lacht hij. „Dat zou niet exclusief moeten zijn. Zouden alle schrijvers moe ten hebben. Als er een verklaring voor zou zijn, en ik kan het niet bewijzen, zou het te maken kunnen hebben met mijn stotteren van vroeger. Als kind moest ik snel het juis te woord kiezen. Een woord dat ik vloeiend kon uitspreken. Om te overleven op het schoolplein. Het goede woord om te voorkomen dat iemand me met mijn hoofd in het toilet zou duwen." Taal en toon, klank en karakter, bij Mitchell staat niets los van elkaar. Zo heeft hij een bijzondere manier gevonden om zijn personages beter te leren kennen. Hij laat hen brieven aan hem schrijven. Sollici tatiebrieven, als het ware. Of ze voor een plek in zijn roman in aanmerking komen. Brieven die hij dus aan zichzelf schrijft. Als of het de normaalste zaak van de wereld is. „Ze moeten uitleggen wie ze zijn. Dus wil ik dat ze een brief aan mij schrijven. Met daarin hoe ze denken over zaken als andere mensen, seks, politiek, God, werk. Ik ben de eni ge niet, hoor", zegt hij alsof hij zich wil veront schuldigen. Hij vertelt dat Irvine Welsh, schrij ver van onder meer Trainspotting, van ieder personage een playlist met favoriete muziek maakt. „Als hij over hen schrijft, draait hij die playlist af. Ook als het muziek is die hij zelfhaat. Ik begrijp dat. Goed idee." Heeft hij wel eens een personage afgewe zen op basis van zo'n sollicatiebrief? „Nee, dan zou ik het personage verkeerd hebben gekozen. Die brieven zijn cruciaal. Aan een kaal cv heb ik niets. Met brieven krijg ik hun taal, hun toon en weet ik hoe ze spre ken. Ik leer hun persoonlijkheid kennen en hun sociale klasse. Taal is de beste manier om een karakter neer te zetten." Reproductie is onze ma nier om ster felijkheid te overwinnen 'Scheppen zonder echo is depri merend', schrijft hij in 2937 aan een vriend. Na zijn dood in Ausch witz is die echo er voor de Joodse kunstenaar Felix Nussbaum (2904-2944) toch gekomen. De Belgische journalist Mark Schaevers, beoogd biograaf van Hugo Claus, beschrijft in een prachtig boek Nussbaums tragi sche leven en de wonderbaarlijke herontdekking van zijn werk in de jaren na 2945. In dat jaar was Nussbaum een kunstenaar zonder naam en zon der oeuvre. Met het laatste trans port vanuit België verdwenen hij en zijn vriendin, de eveneens Joodse kunstenares Felka Platek, in het niets. Van de grote naam die hij in het Berlijn van de jaren '20 bezig was te krijgen, was na ja ren van ballingschap in Italië, Oostende en Brus sel niets meer over. Zijn werk was in de loop van de oorlog verborgen bij vrienden en familie. Het zou pas in de loop van de jaren zestig en zeventig weer worden ontdekt. Schaevers' interesse be gint als hij tijdens een in- Orgelman terview met de Holo- Felix Nussbaum, caust-historicus David een schildersleven Goldhagen op diens ka- Mark Schaevers mer een afbeelding ziet van een van Nussbaums 320 blz. bekendste schilderijen: De Bezige Bij het zelfportret met joden- 39,90 euro pas. Zijn zoektocht naar de kunstenaar, op zijn schilderijen vaak te zien in de gedaante van een or gelman, voert hem langs de schaarse sporen van zijn korte le ven. Eigen onderzoek, gesprekken met ooggetuigen, de weinige brieven en interviews, en vooral schilde rijen vormen de bouwstenen voor deze onconventionele biogra fie. Schilderijen vol melancholie en zelfspot waarin Felix Nuss baum zijn onafwendbare lot lijkt te voorvoelen en waarvan een groot deel nu permanent te zien is in zijn geboortestad Osnabrück. In dit indrukwekkende, door Da niel Libeskind ontworpen mu seum, is het veel te korte leven van de kunstenaar aan de hand van zijn schilderijen bijna stap voor stap te volgen. Het boek is opgebouwd uit korte stukjes, inclusief cliffhangers en leest bij vlagen als een spannend filmscenario. Nussbaum rijst op uit de as van de vergetelheid. Of, zoals Schaevers met gevoel voor humor, opmerkt: 'Fenix Nussbaum!'. VRIJDAG 19 DECEMBER 2014 ETALAGE Op Dizzie.nl staat een selectie boeken over verhalen uit Nederlands-lndië en de jappenkampen. Bijvoorbeeld het dag boek Vrouwenleed van Toos Blokland. Zij overleefde zo'n kamp. Vertel ons jouw le vensverhaal uit die tijd via info@dizzie.nl BLOG Literatuur voedt de geest. Eten brengt ons terug op aarde. Is het daarom dat zo veel boekenliefhebbers graag lezen over voedsel? Marjon Kok wisselt fictie regel matig af met kookboeken. En kookt ver volgens. Lees haar blog op Dizzie.nl TOP 100 Vandaag sluit de stembus voor de Boe ken Top 100 van Dizzielezers. Stem op je favorieten en wellicht komt jouw lieve lingsboek straks op nummer één in de krant van maandag 29 december. Stemmen kan via Dizzie.nl/top100 David Mitchell foto Murdo Madeod BIOGRAFIE door Herman Haverkate 'ROUWEN LEED

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 19