Goes in het centrum DIZZIE 17 Architect Jos Jobse is 70 geworden en zet een punt achter zijn carrière. Zijn levenspartner Lilian Bos eert hem met een boek, dat vandaag wordt gepresenteerd. Nederlanders strijden tegen verandering Over een vlinderkastje ie zich in Zee land be weegt, komt Jos Jobse te gen. Het in het oog sprin gende kan- toor van de Vlissingse woningbouwver eniging l'Escaut, de wijk Papegaaien burg in Vlissingen, de Edelstenenbuurt in Middelburg, het wooncomplex met de serre-achtige uitbouwen aan Boule vard Bankert in Vlissingen, de kiosken op de Markt in Middelburg, de installa tiegebouwen van de Westerscheldetun- nel in Terneuzen en Borsele, huizen in Domburg en Zierikzee, bankfilialen in Sluis, Bruinisse en Renesse, het met sloop bedreigde sociaal-cultureel cen trum Den Hoekzak in Oostburg. Het is slechts een greep. Als architect heeft Job se een stevige stempel gedrukt op archi tectonisch Zeeland. In het boek Jos Jobse, een lijn, een punt komt de architect ruim in beeld. In een interview, maar ook in gesprekken met mensen die in zijn ontwerpen leven. Zo als Gerard en Leny Miljoen, die in een door Jobse ontworpen bungalow in Veere wonen. Het is een breed gebouw de woning met verspringende daklijnen en gevels. In architectuurgidsen wordt er de sticker 'structuralisme' opgeplakt. Vlissingen keurde het ontwerp in 1980 meteen af. Veere was enthousiast, uitge zonderd de toenmalige burgemeester De Kam die als persoon probeerde de bouw te verhinderen. „Na bijna veertig jaar voelt het nog altijd als thuis", zegt Leny. Op de vraag of dat de reden is dat ze er na al die tijd nog steeds wonen, antwoordt haar man Gerard ontken nend. Ze zijn niet verhuisd, vertelt hij la chend, „omdat het onverkoopbaar is." Werken vanuit vaste vormen, bouwen in harmonie met de natuur - dat zijn en kele uitgangspunten van Jobse. En ook: de mens en niet het bouwwerk staat centraal. Er kwam ook (inter)nationale erkenning. Hij werd uitgenodigd om mee te werken aan een uitbreidingsplan voor Zoetermeer. Jobse: „Nou, dan sta je als simpele jongen uit Vlissingen toch wel een paar weken te dansen. Ik was uit het ei (genaamd Zeeland) gekropen, kwam in aanraking met de grote archi tecten en het leuke was: ze vonden mijn ontwerpen goed." Zijn zeventigste verjaardag afgelopen november vindt hij een geschikt mo ment om een punt achter zijn carrière te zetten. Hij stopt ook met zijn werk voor de Raad van Arbitrage voor bouw bedrijven in Nederland. Alle tijd dus om aan zijn eigen huis te klussen, mu ziek te maken en te zeilen - om maar meteen zijn grootste hobby's te noe men. Achter in het boek is voor de liefheb bers een losse bouwplaat toegevoegd: 'bouw je eigen Jos Jobse'. Ondanks de kosmische ti tel Pier en oceaan voel je je meteen thuis in deze roman. Oek de Jong zorgde voor de ideale achternamen: Wisse, Je- remiasse, Jongepier, Kakebeeke, Duvekot. De straatnamen klop pen ook helemaal: Oostsingel, Bergweg, Beestenmarkt. En na tuurlijk spreekt men de juiste taal. 'Ghosternokke, mensen, 't is frisjes öh. Me zun 't vandaeghe mae niet te lank maeke!' roept ie mand. De hoofdpersoon krijgt een welgemeend 'Nie verzupe, eeh!' te horen als hij zwemt bij het Sas. Het Goese Sas uiteraard. Oek de Jong heeft méér geschre ven, maar voor mij was hij altijd de schrijver van één boek. Van Op waaiende zomerjurken (1979), waar in ook veel Goes en Sas zit. Het klinkt misschien onaardig, maar in 2012 maakte hij dat befaamde werk met Pier en oceaan overbo dig. Goes mag dan het magische mid delpunt van deze roman zijn, er worden allerlei plaatsen in Zee land aangedaan. We gaan naar Vlissingen, we gaan naar Schou wen, we gaan naar Domburg, 'een kleine en oude badplaats' zegt de schrijver er geheel overbodig bij, een terugkerend euvel. Men had drastisch kunnen schrappen in het werk dat twee boeken vult, bij elkaar achthonderd bladzijden. Pier en oceaan komt pas na bladzij de 214 op gang, vind ik, als de ver huiswagen naar Zeeland voor rijdt. Aan de andere kant zijn het juist op het eerste gezicht onbe nullige details die de kracht van deze roman be palen. Je voelt bijna het schrijnen, de pijnen waar mee de schrijver in zijn ge heugen heeft gewroet. Eind jaren zestig, zaterdag avond, dansles in het gym lokaal van de kalende gym leraar. Antropologie, niet in een uithoek van een ver continent, maar gewoon in Goes: 'De meisjes zaten aan de ene kant van de zaal op houten banken, de jongens stonden aan de an dere kant in een rommeli ge slagorde opgesteld'. Abel Roorda, alter ego van Oek de Jong, wordt op een dag voorgehouden: 'Jij zit op het gym nasium, als ik het goed heb begre pen, jij hoort dagelijks over Athe ne en Rome, maar over Zuid-Be veland hebben ze je niks verteld.' Het lijkt bijna of met deze roman dit verzuim moest worden her steld. Wanneer er een Goese inburge- ringtest bestond, was de lectuur van Pier en oceaan verplicht. VRIJDAG 19 DECEMBER 2014 HEIMWEELAND VAN JELTE WIERSMA Jelte Wiersma (1983) zwierf voor Else vier zes jaar lang door Nederland. Hoe reageren Nederlanders op veranderin gen in hun omgeving, dat was zijn be langrijkste vraag. Zo tekent hij in Zee land brede onvrede op over de distel, die door de aanleg van 'nieuwe natuur' volop vrijheid krijgt. In Renesse valt het nieuwe steakhouse The Green Parrot in de smaak. Retranchement worstelt met vervlaamsing, en in Middelburg doen de Rooseveltstudenten niet aan integra tie. De reportages zijn gebundeld in Heimweeland, reportages over de strijd van Nederlanders tegen verandering (Uitgeverij Elsevier, 14,95 euro) TIJDSCHRIFT ZEELAND In het tijdschrift Zeeland van het Zeeuwsch Genootschap wordt aandacht besteed aan het pas verworven vlinder kastje van de Middelburgse boekbinder Jacob Ehrlich. Verder: poëzie-beeldende kunst van Nelleke Maljaars en Hella Jans en artikelen over Elize Baart, Gommert de Kok en loterijen in Aardenburg. ZEEUWSE SCHRIJVERS door Mario Molegraaf Altijd thuis in een Jobse door Jan van Damme W Oek de Jong (1952) - Pier en oceaan - Opwaaiende zomerjurken - Cirkel in het gras - Hokwerda's kind Jos Jobse: een lijn, een punt Redactie en interviews door Lilian Bos en Hélène Damen Vormgeving Decreet Fotografie Carla Kesteloo 104 pagina's 24,90 euro Presentatie vandaag om 16.30 uur in de Drvkkery Middelburg Architect Jos Jobse foto Carla Kesteloo

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 17