44 Een kwart van de online-klanten maakt al gebruik van achteraf betalen ECONOMIE 15 ACHTERAF BETALEN Even geen geld op de bank? Geen probleem. De eerste winkels die pas achteraf een rekening sturen zijn er. Milieuclubs dreigen energiereuzen Greenpeace Nederland, Na tuur 8c Milieu, Wereld Na tuur Fonds en Milieudefen sie dreigen met juridische stappen tegen energiebedrij ven E.ON, NUON, Essent en GDF Suez. Als zij blijven weigeren aan duurzaam- heidseisen in het Energieak koord te voldoen, stappen de clubs naar de rechter. Banken mogen pinnen verdelen Banken mogen van de Auto riteit Consument 8c Markt onderling afspreken in wel ke dorpen zij geldautoma ten plaatsen. Banken halen steeds vaker automaten weg vanwege een te lage omzet. Vooral in het oosten en noor den en in Zeeuws-Vlaande- ren wonen mensen ver van een pinautomaat. Boete Unilever in Franse kartelzaak De Franse mededingingsau toriteit heeft Unilever en een aantal van zijn rivalen forse boetes opgelegd we gens prijsafspraken rond schoonmaakmiddelen en verzorgingsproducten. Het Rotterdamse was- en voe dingsmiddelenconcern moet in totaal meer dan 172,5 miljoen euro betalen. MAG overweegt bod op Aer Lingus' De Brits-Spaanse luchtvaart groep IAG, moederbedrijf van British Airways, Iberia en Vueling, overweegt een bod op de Ierse branchege noot Aer Lingus. Dat meldt de Financial Times. De deal zou nog voor Kerstmis rond kunnen zijn. Grootste aan deelhouder van Aer Lingus is prijsvechter Ryanair. 'Consument geeft meer uit aan kerst' Nederlandse consumenten geven deze kerst meer geld uit aan diners, cadeaus, kerstbomen en andere za ken. Gemiddeld besteden huishoudens dit jaar 135 eu ro aan de kerstdagen; 15 eu ro meer dan met de kerst in 2013. Dit blijkt uit een onder zoek van ING onder ruim duizend gezinnen. Pier komende zomer weer open Mensen kunnen komende zomer weer over de Pier in Scheveningen lopen, als het opknappen volgens plan ver loopt. Dat zeiden de nieuwe eigenaren gisteren tijdens een rondleiding voor de pers. Hotelbedrijf DanZep en vastgoedbedrijf Kondor- Wessels kochten de pier on langs voor 3 miljoen euro. koopwoningen bijvoorbeeld", zegt directeur Stefan van den Berg. Van het Bureau Krediet Re gistratie wordt volgens AfterPay geen gebruik gemaakt. Volgens woordvoerder Menno Dings van Open32 zitten veel con sumenten te wachten op het nieu we systeem en hebben duizenden vaste klanten zich al vooraf inge schreven. „We zien al geruime tijd een verandering in het gedrag van consumenten. Circa een kwart van onze online-klanten maakt al gebruik van achteraf be talen. Maar ze willen dat niet al leen online, maar ook in de win kel kunnen. Ze willen alles: de mogelijkheid te betalen met con tant geld, pinpas, creditcard én Af terPay. Niet alleen online, ook off line." Het Nationaal Instituut voor Bud getvoorlichting (Nibud) waar schuwt wel dat er een bepaald risi co schuilt in achteraf betalen. Een woordvoerster adviseert: „Voor wie een goed overzicht heeft over zijn eigen financiën, is het vast geen probleem. Maar als je van je zelf weet dat je wat slordiger bent met geldzaken, dan zou je het - uit zelfbescherming - niet moe ten doen." identificeren. AfterPay voert bij ie dere internetbestelling of aan koop in de winkel een controle uit. Daarvoor maakt het bedrijf ge bruik van de eigen database. „Wij kunnen het merendeel van de Ne derlandse consumenten herken nen, doordat wij jaarlijks betalin gen verzorgen van miljoenen con sumenten online", verklaart ac countmanager Redmer de Vries van AfterPay. Ook laat AfterPay de gegevens checken bij bureaus als Experian in Den Haag. „Dat is een databro- ker, die gebruik maakt van open bare bronnen: rechtbankuitspra ken over schuldsanering of het ka daster voor de registratie van consument maar ook voor de on dernemer. Volgens AfterPay wor den winkeliers door het systeem minder geconfronteerd met pie ken en dalen in de verkoop. Ze zien nu vaak dat mensen na het storten van salaris of uitke ring wel geld uitgeven, maar later in de maand de hand op de knip doen. Dat gedrag verandert zodra ze weten dat ze het aankoopbe drag pas over een paar weken hoe ven te betalen. AfterPay claimt dat absoluut geen sprake is van het verlenen van kre diet zoals dat bij creditcards ge beurt, onder meer omdat er geen rente hoeft te worden betaald. De aangesloten ondernemers betalen een bedrag per bestelling en ko pen daarmee het risico af dat een consument te laat of helemaal niet terugbetaalt. Wie er gebruik van wil maken, moet zich in de winkel kunnen ARNHEM - Op de pof betalen is te rug: wie even krap bij kas zit, kan toch aankopen in de winkel doen en later betalen. Sinds gisteren kan het bij de meer dan 65 mode winkels van Open32. De verwach ting is dat andere landelijke ke tens zullen volgen. Het aloude systeem is wel in een hele nieuwe jas gestoken. In plaats van op een briefje op de toonbank bij de kassa, gaat de re kening naar het bedrijf AfterPay, dat zorgt voor de afwikkeling van de betaling door de klant. After Pay bood het systeem al aan via de webwinkels van onder meer Van Dalen (schoenen), Hunkemöller (lingerie), McGre gor (herenkleding) en Fleurop (bloemen). Nu komen daar 'fysie ke' winkels bij. Een extra dienstverlening voor de VRIJDAG 19 DECEMBER 2014 DEN HAAG DEN HAAG PARIJS LONDEN AMSTERDAM SCHEVENINGEN Illustratie Nozzman Op de pof kan weer in de winkel Menno Dings, Open32 door Lilian Dominicus

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 15