i AI 220 mensen hebben dit jaar na hun dood organen gedoneerd. Dit zijn tijdrovende en emotionele procedures, waarbij tientallen mensen betrokken zijn. Maar het loopt niet altijd goed a£ Onze verslaggeefster kreeg bij uitzondering de kans om een kijkje achter de schermen te nemen. ïfc vier nu twee keer mijn verjaardag 'Niesanne heeft leven gegeven aan anderen VERDIEPING 13 :U' Vrijdag, 22.00 uur Gerben Pietersen*, 29 jaar en kerngezond, valt van de trap en komt verkeerd terecht. Hij wordt met spoed naar het ziekenhuis gebracht, maar al snel is duidelijk dat hij het niet zal halen: zijn hersenen hebben te veel schade opgelopen. Zaterdag, 2.00 uur De behandelend arts legt de mogelijkheid van orgaando natie voor aan de familie. De patiënt heeft geen donor codicil, maar de omstandigheden zijn gunstig voor or gaandonatie. De familie staat hiervoor open. •4' 11.00 uur Transplantatiecoördinator Josephine van der Zande gaat praten met de familie van Gerben. „Het was een emotio neel gesprek", zegt ze na afloop. „De familieleden wa ren nog verbouwereerd. De avond ervoor hadden ze nog een gezellige avond gehad met zijn allen." Over do natie hoeven de naasten niet lang na te denken. „Ze za gen het meteen als een lichtpuntje. Ze vonden het fijn dat Gerben anderen kan helpen." 13.45 uur In een database slaat Van der Zande een scala aan gege vens op: heeft het slachtoffer gerookt, heeft hij veel ge dronken? Heeft hij ooit last gehad van hoge bloeddruk? Welke medicijnen gebruikt hij? Wat is de bloedgroep? Hoe is het zuurstofgehalte in het bloed en houden de or ganen zich goed? Hoe zien de recente laboratoriumwaar den eruit? Al deze gegevens zijn nodig om het donor profiel op te stellen. 14.20 uur j— 18.15 uur Van der Zande meldt de familie dat Gerben rond tien uur die avond afgekoppeld wordt van de beademing. Hij zal dan spoedig sterven. Als hij langer dan twee uur blijft leven, is de kwaliteit van de organen niet goed ge noeg meer voor donatie. Met name bloedcirculatie en zuurstofgehalte in de organen zijn van belang. De ter mijn van twee uur is vastgelegd in strikte regels. 20.30 uur De familie is weer op de ic-afdeling. Van der Zande heeft een emotioneel gesprek met ze. „De mensen kun nen het niet bevatten. Zijn ouders zijn radeloos, nog steeds." Van een verpleegkundige krijgen ze slaappillen mee. „Voor de eerste nacht." :'S-. 21.00 uur Het team dat de longen zal verwijderen komt aan in het ziekenhuis en gaat naar de operatiekamer. Van der Zan de trekt ook een operatiepak aan, zij gaat straks mee. 22.30 uur De familieleden gaan naar huis, ze hebben de hele nacht naast hun zoon of broer gezeten en proberen nu te rusten. 14.45 uur De radioloog belt. Op de echo is een afwijking gezien in de lever. „Als het iets kwaadaardigs is, gaat de trans plantatie niet door", zegt Van der Zande. De patiënt krijgt een extra echo. Van der Zande kijkt mee. Het blij ken goedaardige cystes te zijn. De procedure kan verder gaan. 1/ 16.00 uur Alle gegevens zijn verzameld, het donorprofiel is klaar. Eurotransplant, het internationale coördinatiepunt voor orgaandonaties, maakt een lijstje van potentiële ontvan gers voor de organen, op basis van urgentie. Daarbij wordt rekening gehouden met gewicht, lengte, geslacht en bloedgroep. Van der Zande begint te bellen. „De lon gen aanbieden", noemt ze het. Ze geeft de situatie in een notendop weer: man, 29 jaar, hersenletsel na een val van de trap, bloedgroep O negatief, licht gerookt, geen afwijkingen te zien op de longfoto. Een longarts belt een uur later terug. Ze heeft het dos sier bekeken en ook dat van haar patiënt, de potentiële ontvanger. Ze wil de longen graag hebben. Hetzelfde gebeurt voor de lever en de alvleesklier. De beademing wordt stopgezet. De familie staat rond het bed. Van der Zande houdt alles in de gaten, onder meer zijn bloeddruk en het zuurstofgehalte in zijn bloed. „Die waardes moeten op peil blijven voor de kwa liteit van de organen. Dat kan een reden zijn om de pro cedure alsnog af te breken." —1 23.45 uur Gerben ademt nog steeds zelfstandig. Het longteam gaat naar huis. De longtransplantatie kan niet doorgaan omdat de donor niet binnen één uur na het stoppen met beademen is overleden. „De familie is ontzettend teleurgesteld dat de longen niet getransplanteerd kun nen worden", vertelt Van der Zande. I Zondag, 0.30 uur Het slachtoffer ademt nog steeds zelfstandig. Dat wil zeggen dat ook de andere organen - nieren, lever en al vleesklier - te slecht zijn voor transplantatie. „Het is voorbij", zegt Van der Zande, zichtbaar aangeslagen. Het team in de operatiekamer trekt de operatiepakken uit en gaat naar huis. Van der Zande belt de chauffeurs af die de organen zouden vervoeren. :'U'. 2.00 uur Ook Van der Zande gaat naar huis. „Verdrietig, heel ver drietig. Voor de familie, dit was een lichtpuntje voor ze. En voor de ontvangers. Het was de derde keer dat de longpatiënt opgeroepen werd en dat het op het laatste moment niet doorging." Maandag, 22.00 uur Gerben Pietersen blaast zijn laatste adem uit. Zijn hart wordt verwijderd voor hartklepdonatie. Een van de hart kleppen wordt getransplanteerd in een jongetje van 14. In het kader van de privacy zijn de omstandigheden rond deze donatieprocedure onherkenbaar gemaakt. Piet Kievit was altijd ge zond, totdat hij op zijn 53e last kreeg van ver moeidheid. Hij bleek longfibrose te hebben. De arts gaf hem nog vier jaar en zette hem op de transplantatielijst. Zeven keer is Piet opgeroepen voor transplantatie. „Dat wilde dan zeggen: snel een longfoto maken, bloed prikken, douchen, infuus prikken en naar de operatiekamer. Zes keer kreeg ik op het laat ste moment te horen dat het niet doorging, omdat de longen toch niet goed waren. Ik werd daar niet boos of verdrietig over, ik had daar vrede mee." De zevende keer ging het door. En dat was geen moment te laat. „Ik had toen nog maar 18 procent longinhoud. Alsof ik door een rietje ademde, 24 uur per dag." Vier we ken na de transplantatie stond Piet zijn huiskamer te schilderen. „Ik vier nu twee keer mijn verjaardag: op mijn geboortedag en op mijn transplantatiedag." Niesanne, de vriendin van Arjan Weijermans, had een postnatale de pressie en maakte in mei een einde aan haar leven. Toen Arjan haar vond, begon hij meteen met reanimeren. „Met 112 op de speaker". Zijn vriendin heeft nog even op de intensive care gele gen, maar na drie dagen kreeg Arjan het bericht dat ze nooit meer wak ker zou worden. Niesan ne had een donorcodicil. Arjan: „Ze mochten alles hebben wat ze konden gebruiken". Dat werden haar nie ren, lever, alvleesklier, hoornvlies en hart kleppen. Arjan kreeg een overzicht van wat er met de organen gebeurd is, met het geslacht van de ontvangers, de leeftijd en de tijd op de wachtlijst. „Dit is het hoogste wat je kan bereiken in het leven. Niesanne heeft leven gegeven aan anderen. Dat zal ik later laten zien aan ons dochtertje." VRIJDAG 19 DECEMBER 2014 door Judith Jansen, foto Elvert Barnes I Piet Kievit kreeg net op tijd nieuwe longen. I De vrouw van Arjan Weijer mans had een donorcodicil.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 13