wil veranderen, nu Havana nog 'Yankee' 10 BUITENLAND ANTMSLAMPROTEST Duitsland worstelt met 'Patriottische Europeanen tegen de Islamisering van het Avondland'. igenscftaften: it Oemokratie BERLIJN - Duitse commentatoren weten zich geen raad met de snel groeiende anti-immigratie bewe ging Pegida. De 'Patriottische Eu ropeanen tegen de Islamisering van het Avondland' brachten de ze week t5.ooo mensen op de been in Dresden, 5000 meer dan een week eerder. Sinds enige tijd demonstreert Pe gida op maandagavonden in de ba- rokstad aan de Elbe. En elke week groeit het aantal deelnemers aan die 'wandeltochten', in weerwil van venijnige media-commenta ren en van verontwaardigde reac ties van politici als justitieminis ter Heiko Maas (SPD). Die spre ken 'schande' over de 'xenofobe' demonstraties. Het is voor het eerst dat in het herenigde Duitsland op zo'n gro te schaal buitenparlementair pro test klinkt over een taboe-thema: de immigratie van moslims. Tot nog toe was dit 'verzet' vooral het werk van neo-nazi's en hun sym pathisanten. Die deinsden er niet voor terug om, in Beieren, asiel centra met hakenkruisen te be smeuren. Pegida is een veel bredere bewe ging. Daarom zitten zoveel analis ten en politici met de handen in het haar. Net als dit in Nederland rond de opkomst van Pim For- tuyn het geval was, zien zij met stijgende verbijstering hoe 'dood normale' burgers politieke stand punten innemen die door de ge vestigde partijen als 'onfatsoen lijk' en 'ondemocratisch' worden beschouwd. Hoewel een aantal commentato ren waarschuwt om de 'verdedi gers van het Avondland' niet te de moniseren - maar 'op hen toe te gaan' - borrelt tussen de regels door regelmatig de verontwaardi ging op over zoveel diffuse onvre de. Sommige analisten zien hele maal geen reden voor wat voor nuancering dan ook en spreken over 'nazi's in krijtstreep' en 'brui ne hordes'. De critici van de Wutbürgef heb ben op sommige punten gelijk, bijvoorbeeld in hun angst dat de beweging mogelijk gekaapt zal worden door extreem-rechts. Een probleem in Duitsland is dat ge rechtvaardigde zorgen, bijvoor beeld over het hoge aantal van 200.000 asielzoekers dit jaar - en over het lage aantal uitzettingen van uitgeprocedeerden -, niet zel den worden begeleid door racis tische sentimenten. Ook Pegida wordt door neo-nazi's gezien als een ideaal vehikel om op mee te liften. Die rechts-radicalen komen graag naar de demonstraties. Gematigd rechts is al evenzeer geïnteresseerd in de mensenmas sa's die Pegida-aanvoerder Lutz Bachmann, een veertiger met een strafblad, op de been weet te brengen. Een van de leiders van de opko mende euro-kritische partij Alter native fïir Deutschland (AfD), Alexander Gauland, bevond zich afgelopen maandag onder de de monstranten. „Pegida is onze na tuurlijke bondgenoot", analyseer de Gauland, wat voor zijn critici aanleiding was om de oppositio nele economen-partij definitief in de 'bruine hoek' te positioneren. Pogingen om met Pegida-aanhan- gers in gesprek te komen, lopen - althans voor Duitse vertegenwoor digers van media en politiek - meest stuk op koppig zwijgen. De demonstranten hebben een af keer van de 'systeempers', die zij zien als de gevestigde orde die in hun ogen verantwoordelijk is voor de 'islamisering van Duits land'. WASHINGTON/HAVANA - Het be sluit van Barack Obama om de banden met Cuba te herstellen, is een van de belangrijkste initiatie ven van zijn presidentschap. De Amerikaanse leider bewandelt een weg die meer dan vijftig jaar is bestempeld als doodlopend, maar waarvan de logica niet meer te ontkennen valt. Tijdens de Koude Oorlog werd een uitgebreid embargo in elkaar getimmerd. De morele rechtma tigheid ervan rammelde al jaren. Met andere totalitaire regimes heeft de VS geen problemen. Het harde beleid was jarenlang een dankbaar gegeven voor het communistische eiland om te vol harden in een ondemocratische samenleving. Veel effect had het beleid dan ook niet. Eindelijk ziet nu een Amerikaan se president het licht. Hij beseft dat de tijden zijn veranderd, dat ruim twee derde van zijn volk normalisatie van de betrekkingen ziet zitten; dat 600.000 Amerika nen jaarlijks naar Cuba reizen; en dat een betere band met het regi me kan bijdragen tot wezenlijke veranderingen. Voor Havana was de rol van David tegen Goliath een halve eeuw een droomscena- rio, ondanks de economisch zeer zware tijden die het heeft moeten verdragen na het einde van geld schieter en grote broer, de Sovjet- Unie. De Yankee was er om je te gen te kunnen afzetten, en om daar goede sier mee te maken in de rest van Latijns-Amerika. Gaat er nu snel iets veranderen? Dat is onwaarschijnlijk. Als Oba- Voor Havana was de rol van David tegen Goliath een halve eeuw een droomscenario ma geen partijgenoot krijgt als op volger, wordt het proces zeer ver moedelijk teruggedraaid. De Re publikeinen zijn in meerderheid tegen welke handreiking dan ook. Belangrijke (mogelijke) kandida ten voor de race in 2or6, zoals Jeb Bush en Marco Rubio, blijven voor een rigide beleid. En dan is er nog de Cubaanse lei ding. De vele veranderpunten in Amerikaans beleid die Obama de ze week aankondigde, werden al leen bevestigd door president Raül Castro. Wie in spanning zat te wachten op eigen toezeggin gen, zit nog steeds te wachten. Al leen de vrijlating van enkele Ame rikaanse gevangenen was een ech te tegemoetkoming. Veelzeggend is dat de anti-VS retoriek de laat ste achttien maanden, tijdens ge heim overleg met de buur over de ze stap, geen moment luwde. Zelfs als de politieke wil in Was hington goed blijft, zal het afhou wen van oude reflexen langzaam gaan. Een van de prominentste dissidenten in Cuba, Yoani San chez, is niet optimistisch, maar ze blogde woensdag wel over haar bezoek aan een markt in Havana. Daar maakte ze eerst de verba zing mee van marktbezoekers die Castro op tv zijn speech hoorden uitspreken, om daarna Obama te zien. „Hij kreeg kushandjes toege wuifd." Pegida splijt Duitsland door onze correspondent Wierd Duk I Zo'n 15.000 aanhangers van Pegida demonstreerden afgelopen maandag in Dresden tegen wat zij de islamisering van Europa noemen, foto HH ANALYSE CUBA door John Jas

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 12