Opnieuw meer mensen Glazen Huis in Haarlem 8 BINNENLAND Ookfietserslicht ontsnapt niet aan restyling Leuk bedoelde poppetjes in stoplichten rukken op. Een aardigheidje met een twijfelachtige juridische status. Niet alleen het verkeers lichtmannetje verandert Ook de fietserslichten wor den her en der onder han den genomen. Zowel in Breda (076) als in Groningen (050, foto) staan inmiddels verkeerslichten waarbij het fietssymbool is gemaakt van het kengetal van de betreffende gemeen te. Een frivoliteit waarover de meningen verdeeld zijn. Immers: een fietser of brommer heeft veel minder reactietijd dan een voetgan ger. Een verkeerslicht moet in één oogopslag duidelijk zijn. Dat beantwoordt met een de vraag of in de toe komst ook de stoplichten voor auto's aan de beurt ko men om 'opgeleukt' te wor den. Nee. De gemeente Weert liet uitzoe ken of het vlaaienvrouwtje mag. Het antwoord was 'ja'. Volgens de Nederlandse voorschriften moet een voetgangerslicht voorzien zijn van een symbool met een stil staande of een lopende persoon. Antje voldoet daar aan. Softe ook. Over Nijntje valt te discussiëren. „Maar een beetje frivoliteit moet je mekaar gunnen, dus van Nijn tje vinden we met z'n allen dat het gewoon kan", stelt Hillie Ta- lens van kenniscentrum CROW, dé waakhond van verkeersregels in Nederland. Europese regels pleiten volgens Talens voor uniformiteit. Zo be zien zouden Softe, Antje en Nijn tje illegaal zijn. Luc Prinsen van bureau Goudappel Coffeng: „Strikt juridisch mag het mis schien niet. Maar ik denk dat geen enkele rechter nu zegt dat je op deze plekken bij rood mag oversteken." Talens: „Geef je verstand voor rang, zou ik zeggen. De meeste mensen zien alleen een rood of een groen lampje." Dat laatste klopt, erkent ge- drags-expert Matthijs Dicke-Oge- nia van Goudappel Coffeng. Al leen als de hippe symbolen er net staan, vallen ze op. Na een tijdje zien mensen alleen rood of groen. Dat geldt volgens hem zelfs voor het dansende verkeerslicht dat in Lissabon werd getest en waarbij 80 procent meer mensen wacht ten voor rood. Voorbijgangers kon den het rode poppetje laten swin gen. De moves van het stoplicht mannetje doodden de tijd voor wachtende mensen. Dat effect zal echter maar tijdelijk zijn, stelt Dicke-Ogenia. WEERT/UTRECHT - Wie houdt So- fie nog tegen? Ooit was het inmid dels 14-jarige stoplichtvrouwtje kenmerkend voor haar 'geboorte stad' Amersfoort. Inmiddels is ze bezig met een opmars in Neder land. Vooral op nieuwe kruispun ten wordt het bestaande houteri ge mannetje in de voetgangers lichten vervangen door het vrolij ke rode of groene vrouwtje met paardenstaart. Het is hip en ver frissend, en dat moet op de ge meente afstralen. Een verkeerslicht als stadspromo tie. In Berlijn weten ze er alles van. Na de val van de muur is het Ampelmannchen (verkeerslicht mannetje) een van de weinige Oost-Duitse producten die - dankzij steunacties - gehand haafd bleven. Het mannetje is zó bekend dat het figureert op T-shirts voor toeristen. Inmiddels is er ook een vrouwelijke variant. Feministen eisten onlangs zelfs een eerlijke verdeling man-vrouw in de Berlijnse verkeerslichten. Bijna ongemerkt verandert het Nederlandse stoplicht ook van ui terlijk. Nijntje helpt al sinds jaar en dag bij het oversteken in Utrecht en Sofie rukt dus op van uit Amersfoort. Het Limburgse Weert heeft sinds kort enkele voetgangerslichten bij het station voorzien van een vrouwtje met Antje, het vlaaienvrouwtje uit Weert, foto Gemeente Weert een vlaai in haar handen. „Het Ampelmannchen was onze inspi ratiebron. We dachten: dat kun nen wij ook met onze iconische fi guur", stelt woordvoerster Liset Spreuwenberg. Die historische fi guur is Antje van de Stasie (Antje van het Station), een verwijzing naar de vrouw die vanaf 1913 jaren lang kleine vlaaitjes verkocht aan treinreizigers. In Oss werden op 1 april enkele verkeerslichtmannetjes vervan gen door ossenkoppen. „We heb ben ze laten hangen als promotie voor het winkelcentrum", vertelt Dimphy van Grinsven, projectlei der van de taskforce centrum bij die gemeente. Er zijn inmiddels zes kruispunten voorzien van os senkoppen: kosten 1.500 euro. ARMOEDEPIEK LIJKT BEREIKT '00 '01 '02 '03 '04 '05 '06 '07 '08 '09 '10 '11 '12 '13 '14 '15 De cijfers (zie hiernaast) hebben betrekking op 2013, maar laten een trend zien. Rapport na rap port, jaar na jaar lezen we dat de armoede in Nederland sinds 2010 groeit. Meer huishoudens onder de armoedegrens, meer kinderen die in armoede opgroeien en van wie het de vraag is of ze daar ooit nog uit komen. De kans op armoe de is het grootst in steden als Den Haag en Leeuwarden. Hoe kan ar moede in een welvarend land als Nederland zo'n hardnekkig pro bleem zijn? Vier voor de hand lig gende oplossingen en waarom ze wel/niet/misschien werken. Simpele oplossing: geef mensen onder de armoedegrens meer geld. Dat kan wel, denkt Koen Ca- minada, hoogleraar sociale en fis cale regelgeving in Leiden, maar het is een kwestie van kiezen. „Nederland is een egalitaire sa menleving. Als de overheid een toeslag bedenkt, wil ze iedereen wat geven. We geven vijf miljoen mensen een toeslag, maar er zijn niet vijf miljoen mensen arm. Dan schiet je met hagel: je raakt altijd wel wat, maar je mist ook veel." En dat terwijl we precies weten wie er in armoede leven en waar ze wonen. „Maar we dur ven het beleid niet heel specifiek op deze mensen af te stemmen. Dat is een politieke keuze. Meer geld naar specifieke groepen zou een stuk efficiënter zijn." Simpelweg wachten tot de econo mische dip voorbij is en meer mensen weer aan het werk zijn en dus meer verdienen dan alleen HAARLEM - 3FM-dj's Gerard Ekdom, Domien Verschuuren en Coen Swij- nenberg verblijven sinds gisteravond 20.45 uur achter de gesloten deur van het Glazen Huis op de Grote Markt in Haarlem. Tot kerstavond maken ze daar radio en tv zonder dat ze daarbij iets mogen eten. De opbrengst van de elfde editie van de actie Serious Request gaat dit jaar Sofies en Antjes leuken stoplicht op door Paul Bots Het CBS hanteerde als lage-inkomensgrens in 2013 een bedrag van 1010 euro netto voor een alleenstaande en 1900 euro voor een gezin met twee kinderen. De huurtoeslag is daar niet bij opgeteld. percentage huishoudens onder lage-inkomensgrens waarvan langdurig (4 jaar of langer) IV o> 00 o> c> o> 00 00 vo N 726.000 huishoudens M «X r- o «T r* ir> vo rv n" K IN OO to o> 192.000 huishoudens erf fN (N fN mul *2014-2015: raming SCP infographic JD/DPd I bronnen CBS, SCP door Cyril Rosman DEN haag - Het aantal Nederlan ders dat onder de armoedegrens leeft, stijgt nog steeds. Dat blijkt uit het gisteren gepubliceerde Ar- moedesignalement 2014 van het CBS en het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP). GEEF MEER GELD WACHT OP MEER BANEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 11