'Sfeer fraaie sportscars is mij altijd bijgebleven' Bordje van Hasjesstraat Afgebrande kerk in Westkapelle keer op keer gestolen tegen wil en dank weer opgebouwd 28 ZEEUWS-VLAANDEREN NATUURBIER: PATRIJSKE Zeeuwse tripel Patrijske is bier met een goed verhaal. Ook De Kromme Watergang gaat er mee kokkerellen. Rollend Materieel Zijn vader was monteur bij garage Cito in Axel. Zo kwam Peter Snoodijk (59) al op z'n achtste in aanraking met de wereld van het automobiel. Hij was tien jaar, toen hij z'n eerste ki lometers maakte met een DAF 33 Pick-Up. „Het was ook de tijd van de fraaie sportscars. Zoals MG-A, Matra, Jaquar E-type, die sfeer blijft je bij." In de tijd dat Zundapp en Kreid- ler bij de brommers nog de dienst uitmaakten, reed hij al de eerste Yamaha FSi in Axel. Het werd ook de eerste opgevoerde Japanner die de politie hier van de weg haalde. De Austin Mini 850, Simca's Rally I en III volgden, straatauto's met een 'gekietelde' motor en een sportieve look. De Rally's van Sim- ca waren in oranje, wit en groen met sportstrepen over de achter kant zeer geliefd. De Ford Escort RS2000 MKII was er ook zo een. „M'n lekkerste auto ooit. Je kon er heerlijk mee driften". Met genoegen denkt Peter ook te rug aan de rallycross op het Water torencircuit in Axel. Hij begon in een Ford Anglia stationcar en reed later een Honda S800 met MG motor. In de hoogtijdagen van het circuit in Axel was z'n snelle VW-Porsche 914-6 goed voor vele podiumplekken. „Jam mer dat het verdwenen is. Door aansluiting bij het Nationaal Kam pioenschap werd het voor veel au tosporters te duur". Peter is nog altijd bestuurlijk be trokken bij de sportactiviteiten van de Zeeuws-Vlaamse Automo- bielsport Club (Zevac). Hij zette dit jaar met Simon van Hoeve de Nacht van Zaamslag weer met succes op de kaart. „De belangstel ling voor de rittensport stijgt, om dat deelname aan grote rally's een groot budget vergt". Naast het garagebedrijf en Snoo dijk Classics koestert Peter een collectie eigen oldtimers. Daarin zie je de voorkeur voor de legenda rische sportscars terug. De MG-TA uit 1937 ligt uit elkaar. „In 2016 wil ik ermee naar het presti gieuze Concours d'Elegance op Pa leis Het Loo en dan maak je al leen kans met een 100 procent ori ginele auto." De T-Ford uit 1924 is tot nu toe de oudste in de collec tie. „Het liefst wil ik nog iets van rond 1900", zegt Peter. „Een horse less carriage uit de begintijd van het automobiel, waarbij je eerst aan het werk moet voor je ermee kunt wegrijden." Bier moet je niet drinken, bier moet je beleven. Drink een biertje in je eentje, uit een plastic be kertje, op een parkeerplaats en het smaakt heel wat minder dan datzelfde biertje, geserveerd in een mooi glas, bij het haardvuur, met vrienden. En dat biertje smaakt nóg beter als er een goed verhaal bij hoort, weet bierbrou wer John Vermeersen. Patrijske, het nieuwste brouwsel van brouwerij De Halve Maen in Hulst, heeft zo'n verhaal. Het is op een bijzondere manier tot stand gekomen en wie het drinkt, steunt tegelijkertijd de akkerna- tuur in Zeeland en het behoud van oude, uit Zeeland verdwenen graanrassen. Zeeuwse witte zit er in, een tar- wesoort die in de alledaagse land bouw niet meer wordt geteeld. Le verde te weinig korrels op en is dus verdrongen door een produc tiever tarweras. De tarwe en andere graansoorten met klinkende namen als Wilhel- minatarwe, Zeeuwse zesrijige wintergerst, Bruinkafemmertar- we, Rod kom (spelt) of Concur rent (vlas) staan sinds enige tijd op speciale akkerreservaatjes in Zeeland. In natuurgebied De Schommeling bij Sint Jansteen bij voorbeeld. Of op 'overhoeken' in Spui en Westdorpe. Alex Wieland van Stichting Landschapsbeheer Zeeland, Het Zeeuwse Landschap én Werkgroep Patrijs probeert de oude gewassen hier met steun van vrijwilligers weer een nieuw leven te geven. En dat lukt aardig. Van de enkele tot tientallen za den die hij via-via of via de Ge- nenbank in Wageningen bemach tigde, heeft hij vijfjaar later ge noeg geproduceerd om in elk ge val hun voortbestaan te garande ren. De kleine percelen zijn tegelij kertijd goed voor de akkernatuur. „Het aantal akkervogels zoals de patrijs, de veldleeuwerik, gele kwikstaart en kievit daalt in Zee land - in heel Europa trouwens - sterk. Vroeger telde een hectare soms wel twintig broedparen. Door schaalvergroting in de land- Een Zeeuws biertje drinken om de patrijs te laten broeden; dat is de grootste winst bouw zijn er weinig randen meer waar de vogels voedsel en dek king kunnen vinden. Het graan is zo dicht gezaaid, dat de vogels er niet tussen kunnen scharrelen. Het landschap wordt steeds net ter", schetst Alex Wieland de pro blematiek. „Door een omgekeerde ruilverkaveling toe te passen, maakten we van 1 perceel 7 perce len. Voor een normale boer is dat natuurlijk niet aantrekkelijk. Dan moet hij veel te veel keren met de trekker. Maar die randen kunnen wel 130 soorten akkerplanten be vatten en zijn een eldorado voor akkervogels." „Alleen, wat doe je met de oogst? Dat was de volgende vraag?", ver tellen Wieland en vrijwilligster Fien Bussens, bij het haardvuur in de brouwerij. „Eenderde laten we in de winter staan voor de vo gels. We gingen op zoek naar een nuttige afzet. Vorig jaar hebben we er brood van laten bakken, Zeeuwse witte. Veel werk, maar wel succesvol. We hebben er ook koekjes van gebakken. Of de tar we ook voor bier geschikt was, dat was afwachten." De mouterij in Kloosterzande deed belangeloos wat proefjes en concludeerde dat het eiwit-, stik stof- en vochtgehalte prima wa ren. Voor de brouwerij was dat het moment om ook in het experi ment te stappen. Een mouterij in Bruinisse wilde de gerst wel ver mouten. En zo ontstond een bijna volledig Zeeuws product. De winst op de bierverkoop gaat naar projecten zoals zenderonderzoek naar patrijzen en bewustwording van boeren. Wieland: „Als de pa trijs hier vaker komt broeden, is dat de grootste winst." HOEK - De gemeente Terneuzen plaatst er keer op keer een nieuw bord, maar net zo vaak wordt het gestolen. Het bordje van de Hasjes straat in Hoek is populair. Bij de gemeente Terneuzen we ten ze het. „Elke keer hangen we er een nieuw exemplaar, maar het is kennelijk een geliefd bordje", zegt een woordvoerder. Daar weet Jaap de Zeeuw van de Heem kundige Kring Terneuzen alles van. „Er is verder weinig bekend over de Hasjesstraat, alleen dat die populair is onder studenten. Net als de plaatsnaamborden Boe- renhol." Het is niet duidelijk of Hasjes is afgeleid van de populaire softdrug. De naamgever van de polderweg is duister, evenals de herkomst van de naam. „Waar schijnlijk is het afkomstig van gastjes, in het dialect hasjes", zegt De Zeeuw. „Vroeger woonden er jonge kerels in arbeidershuisjes. Dat zou een verklaring kunnen zijn." Ruimte om te fdosoferen is er genoeg. Je zou bijna zeggen: steek een hasje op en je komt tot de origineelste verklaringen. In de Hasjesstraat is geen straat naambordje meer te vinden. In menig studentenhuis vast wel. WESTKAPELLE (B) - De afgebrande Sint-Niklaaskerk in het Vlaamse Westkapelle, vlak over de grens bij Sluis, wordt heropgebouwd. Kerk bestuur en gemeente hebben wei nig keus: de resten zijn beschermd en mogen daarom niet worden af gebroken. De Sint Niklaaskerk werd door een grote brand in maart 2013 ver woest. De overblijfselen - er staan nog muren overeind - bleven lang onaangeroerd: er liepen onderzoe ken over verzekeringskwesties en de beschermde status van de kerk. Dorpsbewoners gingen er ondertussen vanuit dat de kerk niet terug zou komen: er gingen tijdens diensten nog nauwelijks mensen heen. De kerk wordt dus wel degelijk opnieuw opgebouwd, maar niet omdat kerkbestuur en gemeente Knokke-Heist daar het nut echt van inzien. Uit onderzoek bleek dat de fundamenten en overgeble ven muren sterk genoeg zijn om te blijven staan. Omdat de kerk een monument is, móeten de res ten daarom beschermd worden. De kerk laten staan zoals nu, als uitgebrande ruïne, is uiteraard geen optie. Dus resten weinig an dere mogelijkheden dan de kerk terug op te bouwen. Het gebouw wordt wel multifunc tioneel: ook clubs krijgen er on derdak. Daarvoor wordt een apar te zaal in de kerk gebouwd. Het kerkgedeelte zelf wordt daardoor kleiner. Tegen de zomer moet er een con creet bouwplan liggen. Daarbij wordt meteen ook gekeken naar de gebouwen naast de kerk: de pastorie en de basisschool. Overigens is er nog geen duide lijkheid over wie er aansprakelijk is voor de brand. Die zou zijn ont staan door restauratiewerkzaam heden. Er lopen nog rechtszaken. door Chris Platteeuw De liefhebbers van old timers en an der rollend materieel besteden da gelijks uren aan hun hobby. Vandaag: Peter Snoodijk uit Axel, al van jongs af aan liefhebber van fraaie sportscars. i- -.<• Proosten op de toekomst van de patrij s door Pascalle Cappetti I Peter Snoodijk bij de gedemonteerde sportscar MG-TA uit 1937 waarmee hij in 2016 aan het Concours d'Elegance wil meedoen, foto Chris Platteeuw Alex Wieland door Bob Maes door Martijn de Koning

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 70