Doe mee met het kerstdictee, zoek de fouten ZEELAND 35 WOENSDAG 17 DECEMBER 2014 kunnen leveren. Duurzaam is de trend. Delta kan dat vanaf 2017 doen. Het gaat exclusief de duur zaam opgewekte stroom verko pen van het windpark Gemini II (600 Megawatt) dat 85 kilometer uit de Groningse kust wordt ge bouwd. Delta wordt zo landelijk de grootste leverancier van groe ne stroom. - Er zijn ook addertjes onder het gras. Delta produceert momen teel meer energie dan het kan ver kopen. Energie aan grootverbrui kers wordt vooruit verkocht. Voor 2015 is Delta dat gelukt. Voor 2016 en 2017 nog niet. - Het Energieakkoord is niet gunstig voor Delta. Vijf oudere ko lencentrales, waaronder die in Borssele, moeten per 1 januari 2016 sluiten. Een (peperdure) om bouw naar biomassacentrale wordt nog steeds onderzocht. Daarentegen blijven jongere Ne derlandse kolencentrales open. Dankzij de afschaffing van de ko- lentaks per 2016 en de handel in spotgoedkope C02-emissierech- ten kunnen ze goedkope 'vuile' energie op de markt te zetten. Del ta is dan ook mordicus tegen af schaffing van de kolenbelasting. - Na verkoop van Indaver en het windpark Kreekrak moet Delta andere onderdelen binnenboord houden om voldoende massa en kredietwaardigheid te behouden. Al jaren roepen de aandeelhou ders dat de aandelen van water bedrijf Evides en eventueel ook Delta Netwerkbedrijf uit de com merciële omgeving van Delta moeten worden gehaald en direct onder de aandeelhouders dienen te worden gebracht. Dat zou nu de nekslag voor het bedrijf beteke nen, omdat de kredietwaardig heid keldert en het bedrijf dan nauwelijks meer kan investeren. WAAROM WORDT DELTA NIET IN ÉÉN KEER VERKOCHT? - De energiepoot van Delta is op dit moment niks waard. Bij ver koop blijft ook de kerncentrale een obstakel, want die mag van de rijksoverheid niet in buiten landse handen vallen. Daar is wat voor te zeggen, want het is geen pindakaasfabriek. - Anders dan de aandeelhouders van Essent en Nuon hebben de provincie en de Zeeuwse gemeen ten jaren terug ervoor gekozen Delta niet te verkopen. Ze hechten aan de 1600 banen die Delta in Zeeland verschaft, maar inmiddels niet meer tot elke prijs. In totaal is Delta goed voor 3216 fte's. Fusie met Eneco kost Zee land ook 900 hoogwaardige ba nen. DE SPLITSINGSWET HANGT NOG ALS EEN ZWAARD VAN DAMOCLES BOVEN DELTA. - Delta heeft zich verzet tegen de Wet Onafhankelijk Netbeheer ofwel de zogeheten splitsingswet. Met deze wet wil de Staat de con currentie op de energiemarkt be vorderen. Volgens Delta haalt die wet niks uit en brengt splitsing van de energietak en het netwerk bedrijf Delta en de regionale eco nomie grote schade toe. Het ener giebedrijf heeft de Tweede Kamer opgeroepen dit 'groepsverbod' uit de wet te schrappen. - De Hoge Raad doet 9 januari uitspraak. De advocaat-generaal adviseert positief voor Delta. Hij suggereert een gerechtshof op nieuw te laten beoordelen of het fair is dat Delta (en Eneco) zijn netwerkbedrijf moet prijsgeven. - Bij een negatieve uitspraak voor Delta moet snel de Delta Net- werkgroep afsplitsen, omdat de kartelwaakhond Autoriteit Consu ment en Markt (ACM) meteen zal handhaven. - Het verlies van het netwerkbe drijf betekent definitief het einde van Delta, omdat de kredietwaar digheid pijlsnel omlaag duikt. Ver koop van het energiebedrijf kost Zeeeland minstens 700 tot 900 ba nen. En wat moet er dan gebeu ren met de kerncentrale? - De toekomst van Delta wordt dan ook bovenal bepaald door wat de Hoge Raad straks beslist. De toekomst van Delta wordt dan ook bovenal bepaald door wat de Hoge Raad straks beslist - Mits Indaver tegen een goede prijs wordt verkocht (er is royale belangstelling voor), is dat mis schien mogelijk. Dan moet de energiemarkt in 2018 wel aantrek ken. De huidige situatie kan niet voortduren. Gesubsidieerde groe ne energie, die niet kan worden opgeslagen, drukt nu conventione le energie (nucleair, biomassa, ko len en gas) van het net. In tijden van windstilte (zonne-energie is procentueel niet zo van belang) moet de BV Nederland ook draaien. Voor deze 'baseload' zijn conventionele energiecentrales nodig, maar die staan op de kern centrale in Borssele na, de helft van de tijd stil en draaien derhal ve verlies. Delta is er niettemin van overtuigd dat de energie markt vroeg of laat verbetert. - Wil je overleven, dan moet je forse wattages aan groene stroom De Zeeuwse 'dicteetijger' Rein Leentfaar uit Breskens schreef speciaal voor deze krant een kerstdictee. Er zitten 10 opvallende fouten in het dictee, de meeste in heel gewone woorden (zes in het eerste deel 'Eerste kerstdag' en vier in het tweede deel 'Tweede kerstdag'). Doe mee en win! Eerste kerstdag In de advent wordt er vaak uit Lu cas 1 gelezen: de geboorte van Jo hannes (later genoemd: de Doper) wordt aangekondigd door een en gel aan Zacharias, die tempel dienst deed. Hij geloofde het niet en werd daarom letterlijk met stomheid geslagen. Ook de Heilige Maagd, de maagd Maria, de Moe der Gods kreeg een aankondiging, namelijk van Jezus geboorte. Hij zal Zoon van God en Zoon van de allerhoogste genoemd worden. Met Kerstmis, op eerste kerstdag, op het kerstfeest is het dan zover. De dominee preekt in de kerst dienst en bid, de preeses van de kerkenraad is ouderling van dienst en de cantor-organist speelt en zingt dat het een lieve lust is. Er wordt uit het kerstevangelie gele zen. In de kerk staat vaak een kerst boom en er worden spesiale kerst liederen zoals 'Ere zij God' gezon gen. Bij de rooms-katholieken zijn er maar liefst drie kerstmissen, te weten de nachtmis, de dageraads mis en de dagmis. Het kindjewie- gen is ervoor al geweest: dat ge beurt in een kerstdienst voor de kinderen op 24 december s mid dags. Natuurlijk zijn er veel men sen die eerste kerstdag met een kerstdiner(tje) afsluiten. Tweede kerstdag Op deze dag, op tweede kerstdag, gaan we altijd met ons gezinnetje op stap. We gaan nu wandelen in de Loonse- en Drunense Duinen en daarna gaan we stadten in Eind hoven, de lichtstad. Voor moeder een nieuwe deux-pièces, voor va der een trendy stetson, voor de oudste dochter een mooi negligee- tje en voor de jongste zoon een cowboypak. Daarna gaan we brun chen met een kipsatéfiletje, een milkshakeje en wat dies meer zij. Gewoontengetrouw gaan we in de loop van de middag naar de cine ma, de bioscoop. Daar draait dan een zwart-witfilm, maar een paar zalen verder een bloedstollende horrorfilm, een successtory en een feelgoedfilm - die laatste als waar kassucces. Het is overdaad, maar daarna genieten we later op de avond ook nog van een dinertje, met borsjtsjsoep, biefstuk met bearnaisesaus en een kaasplateau- tje met exquise rode port toe. Wel voorzien, in meer dan één opzicht, keren we huiswaarts. voor uitgemergeld Delta Sportvissers bij de wateruitlaat van de kerncentrale in Borssele. foto Ries van Wendel de Joode/Hollandse Hoogte Mail uw antwoorden naar: leentfaar@zeelandnet.nl of stuur een briefje per post (Rein Leentfaar, Dorpsstraat 46,4511 EG Breskens) en ding mee naar mooie prijzen: het boek Scholen schrijven geschiedenis, 200 jaar Zeeland (hardcover, 240 pagi na's met leeslint, winkelwaarde 29,95 euro). Het Groene Boekje en Van Da- Ie gelden als scheidsrechter. De oplos singen moeten voor 5 januari binnen zijn. Wie de meeste van de 10 fouten vindt, wint en bij gelijk eindigen wordt er geloot. De oplossing en de uitslag worden op vrijdag 9 januari in deze krant gepubliceerd. Er zijn vijf boeken beschikbaar! Kijk ook op www.pzc.nl/dictee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 50