De mysterieuze Hasj es Watergang gaat er mee kokkerellen. Sterke verhalen en Afgebrande kerk in Westkapelle muziek in Het Podium tegen wil en dank weer opgebouwd 26 ZEEUWS-VLAANDEREN NATUURBIER: PATRIJSKE Zeeuwse tripel Patrijske is bier met tt' een goed verhaal. Ook De Kromme Van desUaat Ubent gewend dat op de fo to bij dit rubriekje altijd een straatnaambordje staat. Dat kon in dit geval niet. Simpelweg omdat het nergens te vinden is. Het bordje van de Has jesstraat in Hoek is populair on der studenten en dus wordt het geregeld gejat. Bij de gemeente Terneuzen weten ze het. „Elke keer hangen we er een nieuw exemplaar, maar het is kennelijk 'Elke keer hangen we een nieuw bordje op, maar het blijkt nogal een geliefd bordje' een geliefd bordje", moet een woordvoerder bekennen. Daar weet Jaap de Zeeuw van de Heem kundige Kring Terneuzen alles van. „Er is verder weinig bekend over de Hasjesstraat", vertelt hij. „Ja, dat het populair is onder stu denten. Net als de plaatsnaambor den van Boerenhol." Het is niet duidelijk of Hasjes is afgeleid van de populaire softdrug. De naamge- ver van de polderweg is onbe kend, evenals de herkomst van de naam. Dat blijkt uit het boek Via Via, dat verhaalt over de straatna men in de gemeente Terneuzen. „Waarschijnlijk is het afkomstig van gastjes, in het dialect hos/es", denkt De Zeeuw hardop. „Vroe ger woonden er jonge kerels in ar beidershuisjes. Dat zou een ver klaring kunnen zijn." In 1545 heette de Hasjesstraat nog Cruysstrate. De huidige naam kwam in 1857 voor het eerst voor op een topografische kaart Tien jaar later was de naam opgeno men op de kaart van de toenmali ge gemeente Hoek. De oudste ver melding als postadres dateert van 1880, toen is de straat ook opgeno men in het boek van de burgerlij ke stand. Dat is het wel zo'n beet je. Veel meer is er niet te vinden over de Hasjesstraat Leuk voor een wedstrijdje: waar zou de naam Hasjesstraat vandaan ko men? Is het werkelijk vernoemd naar de jonge kerels in de voorma lige arbeidershuisjes, of zit er toch iets anders achter? Ruimte om te filosoferen is er ge noeg. Je zou bijna zeggen: steek een hasje op en je komt tot de meest originele verklaringen. Wie het denkt te weten, mag het zeggen. We zijn te bereiken via re- dactie.terneuzen@bndestem.nl. Veel succes en bedankt alvast. Bier moet je niet drinken, bier moet je beleven. Drink een biertje in je eentje, uit een plastic be kertje, op een parkeerplaats en het smaakt heel wat minder dan datzelfde biertje, geserveerd in een mooi glas, bij het haardvuur, met vrienden. En dat biertje smaakt nóg beter als er een goed verhaal bij hoort, weet bierbrou wer John Vermeersen. Patrijske, het nieuwste brouwsel van brouwerij De Halve Maen in Hulst, heeft zo'n verhaal. Het is op een bijzondere manier tot stand gekomen en wie het drinkt, steunt tegelijkertijd de akkerna- tuur in Zeeland en het behoud van oude, uit Zeeland verdwenen graanrassen. Zeeuwse witte zit er in, een tar- wesoort die in de alledaagse land bouw niet meer wordt geteeld. Le verde te weinig korrels op en is dus verdrongen door een produc tiever tarweras. De tarwe en andere graansoorten met klinkende namen als Wilhel- minatarwe, Zeeuwse zesrijige wintergerst, Bruinkafemmertar- we, Rod kom (spelt) of Concur rent (vlas) staan sinds enige tijd op speciale akkerreservaatjes in Zeeland. In natuurgebied De Schommeling bij Sint Jansteen bij voorbeeld. Of op 'overhoeken' in Spui en Westdorpe. Alex Wieland van Stichting Landschapsbeheer Zeeland, Het Zeeuwse Landschap én Werkgroep Patrijs probeert de oude gewassen hier met steun van vrijwilligers weer een nieuw leven te geven. En dat lukt aardig. Van de enkele tot tientallen za den die hij via-via of via de Ge- nenbank in Wageningen bemach tigde, heeft hij vijfjaar later ge noeg geproduceerd om in elk ge val hun voortbestaan te garande ren. De kleine percelen zijn tegelij kertijd goed voor de akkernatuur. „Het aantal akkervogels zoals de patrijs, de veldleeuwerik, gele kwikstaart en kievit daalt in Zee land - in heel Europa trouwens - sterk. Vroeger telde een hectare soms wel twintig broedparen. Door schaalvergroting in de land- Een Zeeuws biertje drinken om de patrijs te laten broeden; dat is de grootste winst bouw zijn er weinig randen meer waar de vogels voedsel en dek king kunnen vinden. Het graan is zo dicht gezaaid, dat de vogels er niet tussen kunnen scharrelen. Het landschap wordt steeds net ter", schetst Alex Wieland de pro blematiek. „Door een omgekeerde ruilverkaveling toe te passen, maakten we van 1 perceel 7 perce len. Voor een normale boer is dat natuurlijk niet aantrekkelijk. Dan moet hij veel te veel keren met de trekker. Maar die randen kunnen wel 130 soorten akkerplanten be vatten en zijn een eldorado voor akkervogels." „Alleen, wat doe je met de oogst? Dat was de volgende vraag?", ver tellen Wieland en vrijwilligster Fien Bussens, bij het haardvuur in de brouwerij. „Eenderde laten we in de winter staan voor de vo gels. We gingen op zoek naar een nuttige afzet. Vorig jaar hebben we er brood van laten bakken, Zeeuwse witte. Veel werk, maar wel succesvol. We hebben er ook koekjes van gebakken. Of de tar we ook voor bier geschikt was, dat was afwachten." De mouterij in Kloosterzande deed belangeloos wat proefjes en concludeerde dat het eiwit-, stik stof- en vochtgehalte prima wa ren. Voor de brouwerij was dat het moment om ook in het experi ment te stappen. Een mouterij in Bruinisse wilde de gerst wel ver mouten. En zo ontstond een bijna volledig Zeeuws product. De winst op de bierverkoop gaat naar projecten zoals zenderonderzoek naar patrijzen en bewustwording van boeren. Wieland: „Als de pa trijs hier vaker komt broeden, is dat de grootste winst." De streekdialecten van de vertel lers roepen wel eens vraagtekens op bij het pubiek dat niet alle dia lecten goed kent, maar de verha len die verteld worden zijn altijd goed voor een leuke sfeer en span ning. Verschillende vertellers uit de ploeg van Piet Scheerders die zich al jaren inzet om het dialect te redden van de ondergang, ver tellen hun eigen verhalen. Soms historisch verantwoord, maar er is uiteraard ook plaats voor fictie. Natuurlijk komen aan het eind van het jaar de donkere dagen aan bod, zoals ook de zo vaak bezon gen liefde en verder heel veel ver halen waarin fantasie de hoofdrol speelt. Piet Scheerders zelf praat de avond aan elkaar. Dit altijd ge zellig programma vindt voor de zevende keer plaats in Zaamslag en tussen de vertellingen door, zijn er muzikale intermezzi. Kort om, een avond vol Zeeuws-Vlaam- se gezelligheid. Dinsdag 30 decem ber, aanvang 20.00 uur. Toegangs kaarten tien euro. De Sint Niklaaskerk werd door een grote brand in maart 2013 ver woest. De overblijfselen - er staan nog muren overeind - bleven lang onaangeroerd: er liepen onderzoe ken over verzekeringskwesties en de beschermde status van de kerk. Dorpsbewoners gingen er ondertussen vanuit dat de kerk niet terug zou komen: er gingen tijdens diensten nog nauwelijks mensen heen. De kerk wordt dus wel degelijk opnieuw opgebouwd, maar niet omdat kerkbestuur en gemeente Knokke-Heist daar het nut echt van inzien. Uit onderzoek bleek dat de fundamenten en overgeble ven muren sterk genoeg zijn om te blijven staan. Omdat de kerk een monument is, móeten de res ten daarom beschermd worden. De kerk laten staan zoals nu, als uitgebrande ruïne, is uiteraard geen optie. Dus resten weinig an dere mogelijkheden dan de kerk terug op te bouwen. Het gebouw wordt wel multifunc tioneel: ook clubs krijgen er on derdak. Daarvoor wordt een apar te zaal in de kerk gebouwd. Het kerkgedeelte zelf wordt daardoor kleiner. Tegen de zomer moet er een con creet bouwplan liggen. Daarbij wordt meteen ook gekeken naar de gebouwen naast de kerk: de pastorie en de basisschool. Overigens is er nog geen duide lijkheid over wie er aansprakelijk is voor de brand. Die zou zijn ont staan door restauratiewerkzaam heden. Er lopen nog rechtszaken. I In de Hasjesstraat is geen straatnaambordje te vinden. Het siert waarschijn lijk menig studentenhuis, foto Camile Schelstraete Proosten op de toekomst van de patrij s door Bob Maes Zeeuws-Vlaanderen kent talloze straten met aparte namen. In deze rubriek nemen we ze onder de loep en zoeken we naar de verklaring. Vandaag over de Hasjesstraat in Hoek. door Pascalle Cappetti Alex Wieland ZAAMSLAG - In Het Podium in Zaamslag wordt nog één keer stil gestaan bij de viering van tweehon derd jaar Zeeuws-Vlaanderen. Dat gebeurt met het vertellen van di verse sterke verhalen in het dialect van de streek. door Martijn de Koning WESTKAPELLE (B) - De afgebrande Sint-Niklaaskerk in het Vlaamse Westkapelle, vlak over de grens bij Sluis, wordt heropgebouwd. Kerk bestuur en gemeente hebben wei nig keus: de resten zijn beschermd en mogen daarom niet worden af gebroken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 43