Leven met een verslaafde 4&5 INTERVIEW Wie niet oppast, is na de feestdagen algauw drie kilo zwaarder. Met wat handige tips valt de schade te beperken. 'Hoe minder je eet, hoe meer je proeft'. December is een familie- maand die je moet koeste ren maar voor je lijn en ge zondheid kan het een ramp zijn. ]e zit vaak binnen en er is veel lekker eten. Daar naast wordt constant op je gelet. 'Wil je geen gebakje, chocolaatje of dessert?', 'vind je het niet lekker dan?', 'het is toch zonde om het weg te gooien'? Het blijft verleidelijk en 'nee' zeggen is moei lijk. Eén dag meer eten dan normaal is nog wel te overzien maar december telt veel specia le dagen waarop je wel drie keer zo veel kunt eten als je nodig hebt. Je wordt niet al leen sloom en zwaarder, het is ook onge zond. Het mooie van de feestmaand is dat je van tevoren weet dat je te maken krijgt met veel eten en verleidingen. In plaats van je druk te maken over kleren die je straks echt niet meer aankunt, kun je beter voor uitkijken, voorbereiden en voorkomen. Niet gedachteloos eten Eten achter je computer, televisie of iPhone is uit den boze. Niet doen! Omdat je dan met iets anders bezig bent en niet let op wat en hoeveel je eet. Je kauwt en slikt het voedsel gewoon door zonder dat je ervan geniet of daadwerkelijk iets proeft en in no time is de hele bak chips of je bord leeg. Bij een feest of buffet is het soms handig iets in je handen hebben, een fototoestel, telefoon of cadeautje. Hoe meer spulletjes, hoe lastiger het is om ook nog met hapjes en drankjes bezig te zijn. De NoPhone lijkt ideaal. Deze neptelefoon helpt je wellicht niet alleen om je minder asociaal te gedragen in gezelschap maar ook om minder te eten. Sport ervóór Ga sporten voor een feest of grote maaltijd en gebruik het feestelijke eten om te her stellen van een zware activiteit als een hardloop- of fietstraining. Je lichaam is één tot twee uur na intensief sporten erg gevoe lig voor het eethormoon insuline. Dit hor moon zorgt voor energie naar je hongerige spieren. De koolhydraten in zetmeelrijke feestmaaltjes als aardappelpuree of gebak ken aardappelen zijn uitstekend voor het herstel van je spieren net als de eiwitten uit de kerstkalkoen of-kip. Daarnaast is je lijf na arbeid overactief bezig met verte ring. Dus waar die overvloed aan lekker nijen anders op je heupen terechtkomt, ver brand je deze nu effectiever. Hoe fitter je bent voor een feest, hoe efficiënter je de taartjes en chocolaatjes afbreekt. Pepermunt en kauwgom Houd suikervrije pepermuntjes of kauw gom bij de hand. Of neem, net zoals de Spanjaarden, je tandenborstel mee. Een fris se smaak in je mond weerhoudt je iets extra's te snacken. Zo word je bij de les ge houden en denk je weer aan het doel dat je je hebt gesteld: niet als een aardappelzak op de bank het nieuwe jaar ingaan maar als iemand die 2015 met al zijn hectiek en ver leidingen aankan. Kies weloverwogen Vaak is er een lopend buffet en dan kun je opscheppen zo veel je wilt. Het ziet er fan tastisch uit maar kijk eerst rustig wat er is. Maak een weloverwogen keuze uit de pro ducten die je echt lekker vindt en waar je vol van raakt, zoals een soepje. Gebruik een klein bord en schrok het eten niet naar binnen. Neem de tijd, de avonden zijn toch lang en je gaat niet snel van tafel af. Als je er een half uurtje over doet dan merk je pas dat je geen behoefte hebt in meer eten omdat je dan voelt dat je verzadigd bent. Gun je lijf de tijd om het eten te verwer ken en jou de ik-zit-vol-signalen te geven. Pas op met vloeibare calorieën in frisdrank, sapjes en vooral die in alcohol. Samen met je maaltijd krijg je een heuse caloriebom binnen. Alcohol maakt je minder geremd en je krijgt veel zin in snacks. Helaas let je niet meer op de afspraken die je met jezelf hebt gemaakt. Geniet en proef bewust Weet je dat de eerste hap of slok altijd het best smaakt? Chemische stofjes in je herse nen zorgen ervoor dat je genot ervaart. Ge lukkig wordt dat gevoel minder naarmate je meer van hetzelfde eet. Neem dus kleine porties van elk gerecht en deel grotere por ties met iemand. Onthoud het volgende Chinese gezegde wanneer je opschept, een tweede portie wil of als je twijfelt hierover: 'Hoe meer je eet, hoe minder je proeft; hoe minder je eet, hoe meer je proeft'. Help, de feestdagen komen eraan door Ay Lin Kho illustratie Jr Casas/Cetty Images Ir. Ay Lin Kho is schrijver van het boek Gezond Sr Blij zonder diëten, Nutrikho, 24,50 euro. reageren? gezondheid@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 83