Visserij maakt eindelijk weer betere tijden door Vlissinger (48) moet van rechters kerst en jaarwisseling in cel zitten Jagersrust VUURWERKOVERLAST 22 ZEELAND Middelburg-Noord is één van de plekken in Zeeland waar veel overlast is van vuurwerk. 66 Er is natuurlijk niets leukers dan een rotje afsteken in een tunneltje. .ÊÊkrÏÏmÈfr dinsdag Zouden de vogels door hebben dat de jacht stilligt? Als ik naar de fazanten kijk, zou ik het haast denken. Ze lijken rond te stappen alsof de polder wegen, tuinen en de velden van hen zijn. Overal laten ze zich zien in al hun verenpracht Ook in mijn tuin, wat de jonge hond erg vermakelijk vindt. Zij houdt wel van een goede jacht met veel gefladder. Maar wees gerust, er staat nog geen fazant bij ons op het kerstmenu. Hoe wel deze Phasianus Colchicus er misschien toch wijzer aan doet om zijn bed buiten onze hekken op te maken. Grote witte reigers posteren zich dit jaar aan de rand van het riet tussen hun blauwe soortgenoten. Met trage statige wiekslagen ploegen ze door koude grijze winterluchten. Er schijnen zelfs een paar roer dompen gesignaleerd te zijn, maar daar moet je wel erg goe de ogen voor hebben, omdat hun bruingele verenkleed haast onzichtbaar is tegen de achtergrond van het riet. Op het water dobberen wat slob eenden, tafeleenden en toppers rond. In een oude boom hangt de winterse pindakaaspot en een pindanet, die dit jaar een specht, een Vlaamse gaai en ve le mezen lokken. De gaai is ei genlijk te groot voor de con structie maar daar trekt de bru tale vogel zich niets van aan. Soms heeft hij het aan de stok met het eksterpaar dat bij de buren huist. Een hels kabaal is het gevolg, waarbij de strijd lijkt te gaan om wie het hard ste schreeuwt Voorlopig is de strijd nog onbeslist getuige de schreeuwpartijen tussen de be woners van de bomen. Op de achtergrond wapperen de zwarte lappen van de aal scholvers door de lucht. Het is het eerste jaar dat zij in groe pen de kreek bezoeken. Ze lij ken met hun zwarte gerafelde silhouetten het einde van een roerig jaar te begeleiden. De periode voor kerst is altijd druk met jagers. Die laten dit jaar echter hun geweren in het vet en het lijkt alsof de vogels daar een feestje van maken. In ieder geval voor mijn oog en voor ieder die hier al dan niet met kijker en fototoestel langs komt Een liter gasolie kostte vissers be gin dit jaar nog 68 eurocent. Staps gewijs is die prijs de laatste maan den gedaald naar nu zo'n 45 euro cent. De grootste viskotters versto ken wekelijks 17.000 tot 20.000 li ter gasolie. De prijsdaling scheelt dus een flinke slok op een borrel; 3910 tot 4600 euro per week. Voor kleinere viskotters is het voordeel uiteraard minder, maar zeker een paar duizend euro. Vissers zagen de brandstofkosten overigens al fors afnemen. In Zee- MIDDELBURG - Oud en Nieuw staat voor de deur, en de voorpret is be gonnen. In de Middelburgse wijk Klarenbeek gaat geen dag voorbij zonder geknal. Gemiddeld drie keer per week ontploft er een bom in het tunnel tje bij de Willem Arondeusstraat in Middelburg. Althans: zo klinkt het, geven omwonenden aan. Wat er dan wordt afgestoken, Joost mag het weten. Illegaal vuurwerk, denken twee bewoners die vlak bij het tunneltje wonen. „De ra men trilden ervan. Dat zijn niet zomaar rotjes." Nee, de naam mag niet in de krant: vuurwerkgooiers wil je niet tegen de haren in strijken. Zij: „Vorig jaar hebben we het wel eens gemeld. Weet je wat het is: de poltie krijgt ze toch nooit te pakken. Het gebeurt vooral 's avonds en 's nachts. Maar overdag hebben we er ook last van. Aan beide kanten van de tunnel zitten scholen: drie lagere en een vmbo. Daar komt het meeste vuurwerk vandaan. Ze komen vanuit de dor pen naar de scholen, met de fiets het tunneltje door, en dan even een rotje gooien omdat het zo lek ker weerkaatst." Hij: „Soms word ik er wakker van. Het ergste vind ik de onverwachte, harde klap pen, 's avonds en 's nachts, want dan ben je er niet op bedacht. Je schrikt je wezenloos." Een scholiere die naast haar vrien din door het tunneltje fietst, klapt in haar handen. Inderdaad: het galmt geweldig. In het aanpa lende huis, waar naar verluidt een politieagent woont, wuift de vrouw des huizes afwerend van nee: ze wil niet praten. Een ande re buurvrouw wel, maar dan zon der naam, want ze zit ook zonder rotje door de brievenbus al eerste rang. „Mijn autistische zoon slaapt aan de achterkant. Die ligt bijna in het tunneltje. Voor hem zijn die knallen extra vervelend. Van de land zijn alle zeevissers overge stapt op de veel energiezuinigere pulsvisserij. Wekten ze vroeger platvissen als tong met zware ket tingen uit het zand op, nu doen ze dat met stroomstootjes. Dat be spaart al veertig tot vijftig procent brandstof. Het nettoresulaat van de Neder landse kottervisserij stijgt dit jaar mede dankzij deze ontwikkelin gen naar 20 miljoen euro bij een verwachte opbrengst van 230 mil joen euro, aldus de Wageningen Universiteit. Foort Lokerse, direc teur van de visafslagen in Vlissin gen en Breskens, staat ervan te kij ken dat die cijfers al bekend zijn, terwijl 2014 nog niet om is. „Het gaat beter", bevestigt hij, „maar dat was ook wel nodig. Het vet was van de botten." week hadden ze vuurwerk op een putdeksel gelegd; dan is de knal echt wel heel hard. De akoestiek daar is natuurlijk prachtig voor dit soort dingen." Ze woont nu tien jaar in de Wil lem Arondeusstraat. „Het eerste jaar was even schrikken. Ik had me niet gerealiseerd dat het er hier zo aan toeging. Nu ben ik er een beetje aan gewend. Ergens snap ik het ook wel. Er is natuur lijk niets leukers dan een rotje af steken in een tunneltje." Met Oud en Nieuw zal ze er geen last van hebben. „Dan zoeken we ons heil altijd elders." Ook Willy en Ad Mondeel, bei den in de zestig, waren er vorig jaar niet. Vandaar dat ze even ge mist hebben hoe toen het hek van de school, tegenover hen, met vuuwerk omver geblazen werd. „We horen nu al weken harde knallen", zegt Willy. Klarenbeek is tegenwoordig weer kinderrijk, verklaart het echtpaar het feno meen. Bovendien loopt er een fietsroute door de wijk. Ad: „Jon geren komen overal vandaan hier naartoe. Het tunneltje is een ont moetingspunt. Daar vandaan gaan ze dan de stad in." Zelf heb ben ze geen huisdieren, maar uit hun directe omgeving kennen ze de uitwerking van het geknal op dieren. Willy: „Van mij zouden ze vuuwerk mogen verbieden. Van wege de verwondingen. Vuur werk veroorzaakt veel leed." Bekijk de video op www.pzc.nl/video VUURWERK AFSTEKEN De officier wees erop dat ook een jong meisje uit de gemeente Tho- len geen plezierige kerst zal heb ben. Want zij (13) is door hem sek sueel misbruikt. De advocate vroeg gisteren aan de rechtbank het voorarrest te schor sen omdat de man al sinds eind oktober 2013 in de cel zit. Ze zei dat verdachten in principe hun be rechting in vrijheid moeten kun nen afwachten. Het Europees Hof voor de Rechten van de Mens heeft daar recent nog eens op ge wezen. Volgens de advocate be hoort Nederland tot de landen waar veel mensen heel lang in voorarrest zitten. Ze vroeg daar om de rechters een gebaar te ma ken door te breken met dat be leid. Bovendien, zo stelde ze, heeft de Vlissinger het gevoel dat hij op voorhand al veroordeeld is. Zijn gezondheid lijdt daar ook on der, zei ze. „Hij is depressief ge worden en spreekt in de gevange nis nog maar weinig met ande ren." Suijkerbuijk stelde op zijn beurt dat in dit geval de Vlissinger be wezen heeft dat hij een gevaarlijk iemand is. Hij is begin 2010 ver oordeeld voor seksueel misbruik van minderjarigen. Hij kwam in 2013 vrij en nog geen half jaar la ter werd er al aangifte tegen hem gedaan wegens seksueel misbruik van een jong meisje. Het is nog niet bekend wanneer de Vlissinger daadwerkelijk wordt berecht. Op verzoek van de advocate gaan specialisten kijken of het verhoor van het slachtoffer op de juiste wijze is gebeurd. Uw bezorger kan binnenkort bij u aanbellen om u een voorspoedig 2015 te wensen. Marleen Blommaert Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Harmen van der Werf vlissingen - De zeevisserij maakt eindelijk weer eens betere tijden door, dankzij lagere brandstofprij zen en ook veel minder brandstof verbruik. Knallend op door Ondine van der Vleuten Bewoonster Klarenbeek I Officieel mag het pas op 31 december vanaf 18 uur. foto Marco Okhuizen De landelijke regels voor het afste ken van vuurwerk zijn met ingang van dit jaar aangescherpt. Op oudjaarsdag mag voortaan pas vanaf 18.00 uur worden geknald. Tot dusver was dat vanaf 10.00 uur. Om 2.00 uur 's nachts moet het weer over zijn met het lawaai. Het kabinet heeft voor dat tijdvak gekozen, omdat het aantal men sen dat 's avonds per se naar bui ten moet, beperkt is. Gemeenten kunnen in hun algeme ne plaatselijke verordening gebie den aanwijzen waar nooit vuur werk mag worden afgestoken. MIDDELBURG - Een 48-jarige Vlissin ger brengt de kerstdagen en de jaarwisseling door achter de tralies. Officier van justitie Wilfred Suijker- buijk zei gisteren dat hij geen enke le reden had om mee te gaan met het voorstel van de advocate van de Vlissinger om zijn voorarrest per vandaag te schorsen. bezorger wenst u* een voorspoedig 201s Hij of zij overhandigt u daarbij een nieuwjaarskaartje. Om vergissingen te voorkomen, ziet u de voorkant van dit nieuwjaarskaartje hiernaast afgebeeld. www.pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 72