AOW-gat: Hennis is nu aan zet 'Melkveewet' is een hete aardappel Buren moeten Belgen extra stroom leveren 24 Maanden 50% korting en de £20.= 017.ï r Apple iPhone 4S of Samsung S4 mini Bestel snel op: www.vodafone.ri l/pzc ECONOMIE 13 50 vragen over de Melkveewet DEN HAAG - Minister Hennis-Plas- schaert (WD, Defensie) moet in actie komen om het AOW-gat van voormalige militairen te dich ten. Dat zegt de woordvoerder van het College voor de Rechten van de Mens nadat Hennis door dat college op de vingers is getikt wegens 'verboden onderscheid op grond van leeftijd' jegens de 63-ja- rige voormalig beroepsmilitair Loek van den Heuvel. Van den Heuvel ging in 2004 met functio neel leeftijdsontslag en ontvangt tot zijn 65ste een uitkering op grond van de Uitkeringswet Ge wezen Militairen. Omdat de AOW-leeftijd door een wetswijziging is veranderd, krijgt hij te maken met een inkomens gat van vijf maanden totdat hij in 2or6 AOW ontvangt. Volgens het College voor de Rechten van de Mens is het onderscheid op leef tijd 'niet objectief gerechtvaar digd en heeft het disproportione le gevolgen'. Volgens Jean Debie, voorzitter van de Vakbond voor Burger- en Militair Defensiepersoneel (VBM), zitten inmiddels 12.500 ge wezen militairen in hetzelfde schuitje. Debie wil dat het college bij de rechter een uitspraak af dwingt. „Wij hebben minister Hennis gevraagd wat zij nu gaat doen. Tot die tijd gaan wij niet naar de rechter", zegt de woord voerder van het college. Defensie zegt nog geen stand punt te hebben ingenomen om dat de consequenties van de uit spraak eerst worden onderzocht. De 'Wet verantwoorde groei melkveehouderij' wordt onder ho ge tijdsdruk behandeld in de Eer ste Kamer. Coalitiepartijen WD en PvdA staan er lijnrecht tegen over elkaar. De liberalen willen dat de sector flink kan door groeien, met het oog op het ver dwijnen van de melkquota. 'Links' wil 'grondgebonden' groei; de mest moet zoveel moge lijk op eigen land worden uitgere den. Klopt. Maar er zit een adder on der het gras. Begin dit jaar kreeg Nederland toestemming om méér mest uit te rijden dan eigenlijk volgens de Europese richtlijnen mag. Nederlandse boeren kunnen 230 of 250 kilo stikstof per hectare uitrijden, in plaats van 270 kilo. Deze zogenoemde derogatie geldt tot en met 2027. Als niet vóór r ja nuari duidelijk is hoe die groei van de melkveehouderij er uit ziet, dreigt Brussel deze derogatie in te trekken. Als dat gebeurt, kost dat de sector vele tientallen miljoenen. Ja. Vandaar het hoge tempo dat Dijksma er in houdt. Het kerstreces van de senaat begint op r8 december. Om een meerder heid in de Tweede Kamer te krij gen, moest ze in november een truc uithalen: de omschrijving van wat grondgebondenheid pre cies inhoudt, hield ze vanwege de onenigheid buiten de wet. Die kondigt ze dit voorjaar aan via een zogenoemde Algemene Maat regel van Bestuur (AMvB). 4 Is het parlement door de staats secretaris buitenspel gezet? Dijksma heeft toegezegd om die AMvB voor te leggen aan Tweede en Eerste Kamer. Hoewel dat strikt genomen niet hoeft, belooft ze dat als een meerderheid een an dere mening is toegedaan, ze die zal volgen en dus haar eigen AMvB buitenspel zal zetten. 5 Welke kant gaat het op? Er zijn al tientallen boerenbe drijven die hun mest verwerken en verkopen. Die zullen waar schijnlijk een ontheffing krijgen. Voor de andere bedrijven zal er iets van 'grondgebondenheid' ko men. Uitgangspunt is dat de op het bedrijf geproduceerde mest zo veel mogelijk op het eigen land wordt gebruikt. LEI Wageningen Universiteit komt dit voorjaar met uitgewerkte voorstellen. De Eerste Kamer protesteerde giste ren hevig, maar lijkt vanwege de tijdsdruk toch akkoord te gaan. „We gaan België niet in het don ker laten zitten terwijl wij vol doende productie hebben om het land van de noodzakelijke stroom te voorzien", zegt Henk Don, be stuurslid van de ACM. „We gaan België helpen tegen de laagste kos ten." Bij de zuiderburen dreigt deze winter een tekort aan stroom. Kort na elkaar is een aantal kern centrales buiten werking gesteld. Op koude, windstille dagen moet daarom veel stroom geïmporteerd worden. De vraag is of de capaci teit van de internationale stroom- verbindingen toereikend is. Twee weken terug presenteerden Ten neT en de netbeheerders van Frankrijk en Duitsland een plan om in geval van nood te helpen. Een belangrijk bezwaar van de toezichthouders tegen dat plan is dat het Belgische net bij een drei gend stroomtekort nog steeds be last wordt met stroom die van Ne derland naar Frankrijk gaat. De ACM vindt dat in zo'n geval de Nederlandse producenten wat minder moeten produceren, en de Franse bedrijven wat meer. TenneT zegt te kunnen leven met het besluit van de autoriteiten. „We gaan nog eens met elkaar in overleg, ook met de Fransen, om te kijken of we aanvullende af spraken kunnen maken." Toch is het volgens de netbeheer der maar de vraag of dat tot resul taat leidt. „We betwijfelen of Frankrijk ge noeg kan produceren om én zich zelf én België van stroom te voor zien. Ook is het de vraag of de pro ductie in geval van nood snel om hoog kan." van Ê4CT.- voor twv €399,- k van Ê35> voor 7" a 0 il O 1» iii! twv €259,- Vodafone Voordeel Web Vodafone Voordeel Web DINSDAG 16 DECEMBER 2014 door Chris van Alem Komende nacht stemt de Eerste Kamer over de Melkveewet van staatssecretaris Sharon Dijksma. Niemand vindt dat het proces de schoonheidsprijs verdient. door Wilko Voordouw Wat is er aan de hand? 'J Vanwaar die haast? De quota val- len toch pas weg op 1 april? 3 Kan dit zomaar? Het kabinet wil mest zo veel moge lijk op 'eigen land' laten uitrijden. foto Marcel van den Bergh/HH door Sander van Mersbergen DEN HAAG - Buurlanden van België moeten meer doen om te voorko men dat het land deze winter een stroomtekort krijgt. Dat vinden Eu ropese mededingingsautoriteiten, waaronder de Nederlandse Autori teit Consument en Markt (ACM). De afspraken die TenneT en andere Europese netbeheerders tot nu toe maakten zijn onvoldoende. In België dreigt deze winter een stroomtekort. Het heeft buitenlandse stroom nodig om in de vraag te voorzien Europese toezichthouders vinden dat de buurlanden meer moeten doen om een tekort te voorkomen Speciale aanbieding van Vodafone voor de lezers van deze krant Nu nog verder in prijs verlaagd! 180MIN 120SMS 300MB Apple iPhone 4S SAMSUNG BBS I 120MIN 80SMS 200MB Samsung S4 mini MIN SMS INTERNET VAN VOOR 180MIN 120SMS 300MB 6407- 620.- 240MIN 180SMS 400MB 645:- 622.50 360MIN 240SMS 400MB 6B5> 627.50 MIN SMS INTERNET VAN VOOR 120MIN 80S MS 200MB £351- 617.50 180MIN 120SMS 300MB 64CC- 620.- 240MIN 180SMS 400MB 645:- 622.50 Ander toestel of goedkoper abonnement? Kijk op de website! Voor vragen en meer informatie bel: 09000603«opsper gesprek) Een actieabonnement heeft een contractduur van 2 jaar. De aansluitkosten bedragen €30,- en de bezorgkosten zijn gratis. Actie geldig tot minimaal 30-12-2014 en alleen online verkrijgbaar. Typ-, druk- of zetfouten voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 68