Banen in het verschiet bij Zalco BV wacht volgend jaar de productig op te voeren. Op het terrein van het oude Zalco heerst opti misme. Century Aluminium gaat twee keer zo veel anodes maken en gieterij Zalco BV ver- 28 ZEELAND MEER BANEN OP VOORMALIG ZALCO-TERREIN ii fii Er staat nog één elektrolysebrug imposant te zijn. Het is de laat ste brok staal van de voormalige Zalco-smelterij, een lange, mar kante fabriek die in 1969 werd ge bouwd door het Franse Pechiney. Sloopbe drijf Hoondert uit 's-Heerenhoek heeft bijna alles al weggehaald. Alleen die ene elektrolysebrug mocht nog even doorleven. De na het faillissement van Zalco (eind 2011) doorgestarte gieterij Zalco BV en de anodefabriek van Century Aluminiumfa- briek waren aangesloten op dezelfde elek triciteitsvoorziening. Ze huizen weliswaar op hetzelfde terrein en zitten beide in het aluminium, maar voor de rest zijn het twee aparte bedrijven. Daarom is vanaf Borssele een nieuwe kabel getrokken, zegt directeur Joop de Ridder van Zalco BV, een onderdeel van UTB, dat na het faillisse ment van Zalco NV het terrein met alle lus ten en lasten overnam. UTB Industry be loofde de smelterij en bijbehoren panden te slopen. Een hels karwei, omdat ook alle heipalen diep in de bodem moesten wor den afgeknipt. „De sloop is een heel eind gevorderd. Zolang de nieuwe stroomvoor ziening niet is aangesloten, moet die ene elektrolysebrug blijven staan, want daar loopt de huidige stroomkabel overheen. Ik denk dat beide bedrijven begin 2015 op de nieuwe kabel kunnen worden aangeslo ten", zegt De Ridder. Als het terrein van de smelterij schoon is, wordt het overgedra gen aan havenbedrijf Zeeland Seaports, die de 30 hectare opnieuw kan opgeven. Een serieuze gegadigde heeft zich nog niet aan gediend, laat een woordvoerder weten. Als UTB destijds zijn nek niet had uitgesto ken, was alles gesloopt en gesaneerd. De moed is beloond. Zalco BV en Century presteren goed. Nadat Zalco BV in 2013 voorzichtig was begonnen met één gietlijn, kwam er voorjaar 2013 een tweede bij. De gieterij maakt halffabrikaten: aluminium extrusiepalen en walsblokken. Zalco BV heeft zich gespecialiseerd in hoogwaardige nicheproducten voor Duitse bedrijven in de machinebouw, automobiel- en vliegtuig branche. Robuuste familiebedrijven met een constante vraag. De Ridder: „Het is hard werken, maar we mogen niet moppe ren. We draaien zelfs beter dan verwacht." Zalco BV produceert 2000 tot 2500 ton per maand. De directeur denkt volgend jaar te groeien naar 3000 ton. De bloei dankt de Zeeuwse gieterij aan de stabiele export naar Duitsland. Met de stijging van de pro ductie zal ook het aantal arbeidsplaatsen bij Zalco BV toenemen, voorziet De Rid der. „We hebben nu 40 medewerkers, waarvan de helft een vast en de andere helft een flexibel contract heeft. De vaste mensen zijn allemaal oud-Zalco'ers. De flexibele schil houden we aan. Je weet nooit wat de markt doet. Met de mogelijke productieuitbreiding groeien we toe naar 50 man personeel." De gieterij zorgt ook voor indirecte banen. Dagelijks eten andere bedrijven van Zalco BV: contractors die ondersteunende dien sten verlenen. Er zit weer muziek in het De gieterij van Zalco BV. Er werken 40 man, van wie een groot deel van het vroegere Zalco NV. foto Ruben Oreel Zalco produceert onder meer extrusiepalen voor Duitse bedrijven in de machinebouw en automobiel- en vliegtuigindustrie, foto Ruben Oreel Directeur Joop de Ridder van Zalco BV: „Mo gelijk tien extra arbeidsplaatsen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 59