Century verdubbelt capaciteit ZEELAND 29 bij het elektrolyse smeltproces. Om anodes te maken (ze worden gebakken), heb je gas nodig. En dat ontbreekt op IJsland. Het is inefficiënt om schepen vol naar Nor- dural en leeg terug naar Nederland te laten varen. „Ons plan is anodes te brengen en aluminium 'broodjes' mee terug te nemen. Die kunnen we deels bij Verbrugge Termi nals en bij Pacorini Metals opslaan en deels op onze eigen kade zetten. We moeten hiervoor de kade verstevigen, omdat we de containers met aluminium vier hoog gaan stapelen. Dat is nogal een gewicht." Voor de Zeeuwse arbeidsmarkt is de schaal vergroting goed nieuws. Quak: „Voor het sloopwerk en de bouw van de nieuwe bako ven hebben we tijdelijk extra mensen no dig. Alleen al voor het metselwerk zo'n 30 tot 40 metselaars. Ik denk dat er komende maanden hier 100 man rondlopen. Met de verdubbeling van onze productiecapaciteit zal het aantal vaste krachten - we hebben al veel goede mensen van Zalco en Therm- phos - stijgen van 50 naar 60 a 65. We zijn nu bezig nieuwe mensen aan te nemen. Daar zit onder andere oud-personeel van Thermphos, Arkema en Dow bij. We bie den een goed salaris en een vast contract. Century heeft een lange termijn-strategie. We blijven hier zeker vijftig jaar." Het gebeurt niet vaak dat top mannen inclusief hun Raad van Toezicht een boardmeet ing houden op de werkvloer van één van hun nieuwe pa reltjes. Nog zeldzamer is dat staande de ver gadering besloten wordt om nog eens ruim 15 miljoen dollar extra in de fabriek te investeren. Plantmanager Robert Quak van de anodefabriek Century Aluminium Vlissingen BV stond dan ook met zijn oren te klapperen. „In maart beleefden we de opening van de totaal gerenoveerde en deels vernieuwde anodefabriek, in septem ber kwam de Century-top al naar Vlissin gen. Ze keken eens goed hoe we hier wer ken en hakten meteen de knoop door. We kregen groen licht om de capaciteit flink te verhogen." Hoe? Door een verouderde, ongebruikte bakoven uit de tijd van Zalco NV volledig te slopen en nieuw op te bouwen. Begin 2016 moet dat karwei gereed zijn en kan Century in Vlissingen met twee bakovens produceren. „Dat betekent dat de capaciteit verdubbelt van 75.000 naar 150.000 ton anodes per jaar. We denken zelfs naar 165.000 ton te gaan door de huidige bako ven te optimaliseren." Een hoger productievolume is volgens Quak nodig om meer winst te maken en zo financieel gezond te worden. Ook logis tiek denk Century slimmer te kunnen ope reren. De in Vlissingen gemaakte anode- blokken gaan per schip naar de IJslandse aluminiumsmelter Nordural, een dochter van Century. Het Amerikaanse bedrijf kocht na het faillissement de oude anodefa briek van Zalco NV en stak tientallen mil joenen euro's in een grondige verbouwing. Het was een strategische investering. Ano des zijn koolstofblokken die je nodig hebt DINSDAG 16 DECEMBER 2014 Zeeuwse aluminium 4 In opdracht van eigenaar UTB Industry sloopt Hoondert momenteel de voormalige smelterij van de eind 2011 failliet gegane aluminiumproducent Zalco NV. Naar verwachting zal UTB het ge schoonde terrein medio volgend jaar overdragen aan Zeeland Seaports, die de 30 hectare havenindustriegrond opnieuw kan uitgeven, foto Johan van der Heijden Twee anodes (koolstofblokken) worden met een hulpkraan opgepakt om in de vuurkamer te worden geplaatst. Robert Quak (links) en André van den Dries staan op een branderbrug, die de temperatuur regelt waarmee anodes worden 'gebakken'. Robert Quak, plantmanager van Century Alu minium in Vlissingen: „Bakoven erbij."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 58