Zeeuws-Vlaamse transportbedrijven voelen staking in België 66 Het duurt zeker 24 uur voor alle wach tende zeeschepen zijn weggewerkt 66 We moeten het werk nu in vier da gen doen, dat is niet altijd haalbaar 24 ZEEUWS-VLAANDEREN Deze week ging BN DeStem op bezoek bij de dierenarts voor een sfeertekening in een Zeeuws-Vlaamse wachtkamer. REGIOAGENDA Meer agendanieuws vindt u op onze website. 'je-weet-welkaters' van ongeveer acht jaar oud - hun jaarlijkse inen ting hebben gehad. „Ze kijken dan meteen ook naar het gebit, de ogen, de oren, huid, hart, longen. Ze bespreken de eetlust, ontlas ting, gedrag, dat soort dingen. Nou, alles was gelukkig weer in orde. Best wel gek, dat de gezond heid van dieren in feite beter in de gaten wordt gehouden dan die van mensen. Eigenlijk lijkt de dierenkliniek in IJzendijke best veel op een ge woon mensenziekenhuis. Tijdens een rondleiding zien we een echo apparaat voorbijkomen, een labo ratorium, hartbewakingsappara- tuur, een röntgenafdeling, een ver- bandkamer, OK (Operatiekamer) een uitgebreide apotheek met re guliere medicijnen, maar ook ho- meopatische dierendruppels. En dan natuurlijk ziekenkamers: kooien waarin zieke en zojuist ge opereerde patiëntjes op een dikke teddy-vacht liggen te doezelen. Zoals Prins en Fleur, twee jonge hondjes bij wie een paar in de wegzittende melktandjes verwij derd moeten worden. Een dikke kater die gecastreerd en gechipt moet worden, een prachtige lang harige kat waarbij klitten wegge schoren moeten worden en dan nog een zieligerd die aan het in fuus ligt. Maar de IJzendijkse die renkliniek kan ook paarden ont vangen, hoewel de dierendokters vaak ter plekke gaan om die be handelen. De artsen hebben veel aandacht aan de inrichting van de kliniek gegeven, zegt Frank van de Vijver. „Zowel mensen als die ren moeten een goed gevoel krij gen als ze hier aankomen. Daar om hebben we gekozen voor veel licht, ruimte en kleur. Een dier dat zich opgesloten voelt, is niet op zijn gemak." De ongetwijfeld goed bedoelde in spanningen ten spijt, is herder Asta toch niet helemaal relaxed als hij binnenstapt. Hij trilt over zijn hele lijf, staart tussen de po ten. Asta komt voor zijn herha- lingsspuit, zegt zijn bazinnetje. „Voor de ziekte van Weil geloof ik. Tja, het is een echte polder hond. Altijd zenuwachtig als het wat drukker wordt." Assistente Janna Loot ziet 't, pakt het spuitje en een halve minuut later is het mens-dierduo alweer op weg naar huis. Opgelucht. Pff. als dier. Een mens is biologisch ge zien ook maar een dier. Maar het verschil is dat de liefde van dieren onvoorwaardelijk is. Dat is het mooie. Als je dat niet zelf ervaart, is het moeilijk uit te leggen." Rian van Vooren komt voor de jaarlijkse controle van haar trou we viervoetertje. Van midi-for- maat, niet het allerkleinste type dat in een theekopje past, maar ook niet de grootste uitvoering. Ze weet dat ze in de IJzendijkse kliniek goed zijn, want jarenlang had ze een papegaai, zo'n grijze met een lange rode staart. „Praten dat ie deed, maar je hebt er ook geweldig veel stof van. Ik deed hem altijd zeifin bad, goed onder de vlerken sproeien en zo, maar je kon blijven schoonmaken in huis. Toen heb ik hem uiteinde lijk maar verkocht." Een mevrouw met twee katten- manden komt uit een van de spreekkamers. Ze vertelt dat Frits en Doedel - twee gevonden IJZENDIJKE - Rian van Vooren wil de altijd al graag een hond, maar toen de kinderen klein waren, leek het haar te druk. Twee jaar ge leden zette ze de stap toch en werd daar heel gelukkig van. „Ik heb nu kleinkinderen, die spelen er volop mee. Het gaat allemaal vanzelf, in de vakantie past de buurvrouw op en als je hem uit laat, kom je zelf ook nog eens bui ten hè." 'Hem' is Rakker, een chihuahua van 2 jaar. „Hij is heel lief en so ciaal, sloopt niks, blaft wel, maar doet vreemden geen kwaad. Hij is erg aanhankelijk. Je hebt er heel leuk gezelschap aan. Ik had het ei genlijk jaren eerder moeten doen." Volgens de dierenarts is juist de interactie tussen mens en dier het meest interessante aspect van zijn werk. „Mens en dier helpen elkaar als het om gezondheid gaat", zegt Frank van de Vijver. „Liefde geven en ontvangen werkt positief, voor zowel mens Van Opdorp Transport in Sas van Gent heeft veel klanten in België. Twee wilden dat er ondanks de staking toch vrachtwagens aan de poort kwamen, zegt directeur-ei genaar Manon van Opdorp. De wagens moesten onverrichterza- ke terug. Veel andere transporten waren afgezegd. Manon: „We moeten deze week hetzelfde werk in vier dagen doen. Dat is niet al tijd haalbaar. We lijden productie verlies en dit is al de derde keer de afgelopen maand." Van Op dorp had ook 'een meevallertje' dankzij de acties. Tankwagens die gewoonlijk naar een wasbedrijf in Zelzate gaan, kwamen maandag bij Van Opdorp. Transportbedrijf Jan Snel in Hulst heeft net als Van Opdorp voor zorgsmaatregelen genomen, ver telt een woordvoerder. „We heb ben de meeste projecten in België verschoven. Dat kon, want we wis ten al een maand dat er maandag gestaakt zou worden." A. C. Rijnberg Terneuzen heeft de zelfde strategie gevolgd. Opdrach ten zijn omgezet of afgelopen vrij dag al uitgevoerd. Slechts één wa gen van het transportbedrijf liep wat vertraging op. Medewerker Peter Jansen spreekt van 'een half uurtje'. „Weet je, we zijn inmid dels ook aardig gelouterd. Het ge beurt vaker in België, dit soort sta kingsacties. Chauffeurs houden el kaar op de hoogte." De scheepvaart op Antwerpen en Gent lag bijna volledig stil. Aan het einde van de middag wacht ten gisteren tientallen schepen voor de Vlaamse kust en noorde lijk van Westkapelle. Ook Neder landse loodsen die 27,5 procent van de scheepvaart op Antwer- pen en Gent doen, konden weinig uitrichten. „Twee schepen waar voor wij op de rol stonden, heb ben we nog afgevaren vanuit Ant werpen", meldt manager opera ties Jan Willem Siewe van het Ne derlands Loodswezen in Vlissin- gen. „Ze lagen aan een terminal langs de Schelde en hoefden dus niet door de sluizen die niet wer den bediend." Het duurt volgens Siewe zeker 24 uur voor alle sche pen zijn 'weggewerkt'. De nationale staking gisteren in België was voorlopig de laatste in een serie van vier; drie regionale stakingen op maandagen gingen aan die van gisteren vooraf. Ze zijn gericht tegen bezuinigingen van de nieuwe centrum-rechtse regering in Brussel. De Ontmoeting TERNEUZEN - Leerlingen uit groep 5 van basisschool De Twijn in Terneuzen posten hun zelfgeschreven kerstkaart. Ze doen mee aan het project Kerst in de Klas van PostNL. De leerlingen mochten kiezen aan wie zij het liefst een kaart sturen. PostNL zorgde voor de kaarten, en kerstzegels. De voorkant van de kaart konden ze zelf nog inkleuren. Het lukt Luka de Haay ternauwernood. „Ik was eigenlijk nog niet helemaal klaar" zegt hij. Luka (met bril) staat bij de brievenbus vooraan en stuurt een kaartje naar zijn nichtje en neefje Senna en Milan uit Zevenbergen.Fijne kerst, Luka' heeft hij erop geschreven. Meester Peter ziet erop toe dat de brieven in de juiste gleuf gaan. „Goed kijken naar de cijfers van de postcode", zegt hij tegen zijn klas. In de rest van Nederland doen in totaal 2300 scholen mee om de traditie van de handgeschreven kaart in ere te houden, foto Camile Schelstraete Liefde van dieren DINSDAG 16 DECEMBER AXEL - De Halle, 9.30 uur: Wandelen; 10.00 uur: Computeren; 13.30 uur: Yoga, strijkhulp, Nia; 14.30 uur: Koersbal; 't Kasteeltje, 13.30 uur: Creatief; 19.00 uur: Bingo; Cregoriuscentrum, 13.30 uur: Kaarten, biljarten, aerobics; BRESKENS - De Uitkomst, 13.30 uur: Koersbal; Oi Biotaria Veerplein, 18.00 uur: Taiji; 19.00 uur: Qigong; CLINGE - Malpertuus, 13.00 uur: KBO bil jarten; 16.30 uur: Seniorenkoor; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.15 uur: KBO jokeren; HEIKANT - Brasserie Du Commerce, 13.30 uur: Kaarten; HOEK - De Lovenhoek, 9.30 uur: Biljarten, gym.; 13.30 uur: Kaarten; HULST - De Lieve, 9.00 uur: Biljarten, vluchtelingenwerk, cliëntenraad; 10.00 uur: Volksdansen; 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Prijskaarten; 19.00 uur; Bridge, Un Reve Acquis; De Korenmarkt, 12.00 uur: Samen eten; 14.00 uur: Koffie drinken; De Blaauwe Hoeve, 9.00 uur: Handwerken; 10.00 uur: Geheugentrai ning; KLOOSTERZANDE - WZC Antonius, 10.00 uur: Bloemschikken; 14.00 uur: Kerstliederen zingen; Rozenhof, 13.30 uur: Handwerkmiddag Rode Kruis Kloos- terzande; NIEUWVLIET - Dorpshuis, 10.30 uur: Qi gong; SINT - JANSTEEN - De Warande, 10.30 uur: Adventsviering; 13.00 uur: Biljartern; 19.30 uur: EHBO; 20.30 uur: Gregoriaans koor; SLUISKIL - Het Meulengat, 10.00 uur: Wandelen actieve senioren; 13.30 uur: KBO kaarten; TERNEUZEN - De Vliegende Vaart, 15.15 uur: Bewegen op niveau; De Veste, 10.00 uur: Gymnastiek; 12.00 uur: Biljar ten;! 3.30 uur: Bridge, handwerken, soos; De Kameleon, 14.00 uur; Kaarten; Leeuwen kwartier, 19.30 uur: Kerstbloemschikken Groei en Bloei; VOGELWAARDE - 't Gelaag, 13.30 uur: Kaarten; WALSOORDEN - Café Rue du nord, 13.30 uur; Schieting voor ouderen; IJZENDIJKE - Zaal 24, 13.30 uur: Taiji; 14.30 uur: Qigong; ZUIDDORPE - SOKA PLUS, 14.00 uur: Kof- fiemiddag. Dierenarts Esther Elenbaas 'helpt' Prins op de operatietafel. De chihuahua is onder narcose en merkt gelukkig niks van zijn castratie. door Florence Imandt florence.imandt@bndestem.nl door Harmen van der Werf SAS VAN GENT - De nationale sta king in België heeft gisteren in Zeeuws-Vlaanderen vooral trans portbedrijven parten gespeeld. Ze hebben er in hun planning wel reke ning mee kunnen houden. De ac ties waren tenslotte ver van te vo ren aangekondigd. Jan Willem Siewe, Nederlands Loodswezen Manon van Opdorp, directeur Van Opdorp Transport

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 55