Zeeuws-Vlaanderen tilt Zeeuwse economie op Voortbordurend op familietraditie Er komen steeds weer achterkleinkinderen bij ZEEUWS-VLAANDEREN 25 Leerlingen van Scalda in een eigen glazen huis Drinkwatertarieven 2015 Evides Waterbedrijf IJZENDIJKE - Dierenkliniek IJzendij- ke in de huidige vorm werd ge bouwd in 2005 op de plek van de vroegere basisschool. Maar de ge schiedenis van de kliniek van die renartsbroers Frank en Mark van de Vijver gaat veel verder terug. Het was hun opa, boerenzoon Hy- poliet van de Vijver, die in de ja ren dertig van de vorige eeuw als veearts in Biervliet begon. Hij mócht studeren, onder voorwaar de dat hij de examens vlot zou ha len. Hypoliets zonen Pol en Karei werden ook veearts en bouwden de boerderijdierenpraktijk in de jaren '60 en '70 uit naar gezel schapsdieren. Uitbouwen deden Pols zonen Frank en Mark op hun beurt ook weer. Er werken inmid dels acht dierenartsen en vijf as sistenten, een negende dierenarts is in aantocht omdat de kliniek ook richting België uitbreidt. De agenda zit vrijwel dagelijks vol met vele tientallen consulten, ope raties en boerderijbezoeken. MIDDELBURG - De Zeeuwse econo mie kromp vorig jaar met 0,5 pro cent en daarmee deed Zeeland het beter dan de andere provincies. Ook bleef de werkloosheid met 5,8 procent de laagste van het land. Zeeuws-Vlaanderen scoorde beter dan de rest van Zeeland. De cijfers staan in het gisteren ver schenen rapport De Regionale Economie 2013 van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In dat verhaal wordt ook de ont wikkeling van de afgelopen drie jaar geschetst. De Nederlandse economie slonk vorig met 0,7 procent. Vooral Overijssel, Limburg, Friesland en Drenthe moesten economisch fors inleveren. Drenthe leed het meest onder de crisis. In drie jaar tijd kromp de Drenthse economie met drie procent. Landelijk is momenteel sprake van een bescheiden groei (0,2 pro cent in het derde kwartaal van 2014), omdat bedrijven meer in vesteren en consumenten de knip verder opentrekken. Het herstel is broos. De werkloosheid lijkt ver der te stijgen door saneringen en reorganisaties bij bedrijven, over heid en zorginstellingen. De Zeeuws-Vlaamse economie heeft het de afgelopen drie jaar be ter dan die in de rest van de pro vincie, wat vooral in 2013 te zien was. De economische activiteit in Zeeuws-Vlaanderen groeide met 1,0 procent, terwijl die ten noor den van de Westerschelde daalde met 0,8 procent. In de CBS-statistieken klinken alarmbellen door. Met een bruto productie van 31.000 euro per hoofd van de bevolking zit Zee land aan de onderkant van de middenmoot. Ook zijn de investe ringen flink gedaald: tien procent minder van 2011 op 2012. Daarmee staat Zeeland bijna onderaan de provinciale ranglijst. Opmerkelijk is dat in Zeeland in 2012 een kwart van de investerin gen is besteed aan de handel in en verhuur van onroerend goed, als ook aan de verbetering van wo ningen door particulieren en/of investeerders. Dat is exclusief de bouwsector, die 53 miljoen investeerde. In to taal gaat dat om een bedrag van 879 miljoen euro. Dat is royaal meer dan de investeringen van de overheid en zorginstellingen (513 miljoen euro) en de industrie (463 miljoen euro). Waar Zeeland de ambitie heeft om een kenniseconomie te wor den, gaat slechts drie procent van alle investeringen naar onderzoek en ontwikkeling. Daarmee is Zee land landelijk hekkensluiter. terneuzen - Hoe korter de dagen, hoe meer evenementen er wor den georganiseerd voor Serious Request. Ook het Scalda College uit Terneuzen doet een duit in het zakje. Donderdag stappen vier dames in een 'eigen' Glazen Huis, in de aula. De hele dag draaien ze verzoek- plaatjes, waarvoor betaald moet worden. Daarnaast staan er kraam pjes. Leerlingen gaan ook de straat op om te collecteren. De do naties gaan allemaal naar de actie van radiozender 3FM. RETRANCHEMENT - „Er is helemaal niet veel gebeurd de laatste vijf jaar", roepen Sjaak Nelisse (88) en Cobie Goedegebuur (83) „Alles is nog als bij ons diamanten huwe lijk." Bij verder praten blijkt dan toch dat er nog wel iets is veranderd. De toch al grote familie van acht kinderen en 22 kleinkinderen, is uitgebreid met 13 achterkleinkin deren. En er zijn er nog twee op komst. „De kleinkinderen ken ik allemaal nog goed", meent Cobie. „Maar bij de achterkleinkinderen wordt het moeilijk. Er blijven maar kleintjes bijkomen." Sjaak komt niet meer veel buiten. Hij is meestal in zijn tuin en in zijn treinkamer te vinden: „Trei nen waren altijd mijn grote hob by en ze staan er nog allemaal." Cobie houdt meer contact met de buitenwereld: „Ik ken hier alle bu ren en maak met iedereen een praatje. Verder doe ik in het dorp nog boodschappen. Jammer ge noeg kan ik hier alleen maar groente, aardappelen en eieren ko pen. Voor alle andere dingen moe ten we naar Oostburg of Sluis. De kinderen helpen veel en voor klei ne dingen ga ik met de bus. Geluk kig komt hier nog ieder uur een bus. Trouwens, naar een verjaar dag in Sluis ben ik vorig jaar nog te voet geweest. Wel met de rolla- tor. Uiteindelijk heb ik er twee uur over gedaan. De kinderen heb ben me dan wel thuisgebracht." door Frank Balkenende DINSDAG 16 DECEMBER 2014 onvoor waardelij k waterbedrijf De drinkwatertarieven van Evides Waterbedrijf blijven gelijk aan die van 2014. In 2015 betaalt u 0,914 (exclusief 6% BTW en Belasting op Leidingwater) voor een kuub (1.000 liter) betrouwbaar drinkwater. Voor ongemeten verbruik en enkele overige diensten gelden met ingang van 1 januari 2015 nieuwe tarieven. De Tarievenregeling kunt u vinden op www.evides.nl of opvragen via 0800 5150. Evides Waterbedrijf levert drinkwater in Zuidwest-Nederland. Hier kunt u - samen met ruim 2 miljoen andere klanten - vertrouwen op drinkwater van uitstekende kwa liteit, duurzaam geproduceerd en geleverd. En dit 24 uur per dag, 7 dagen per week. www.evides.nl De actie is te volgen via www.face- book.com/serieusrequestscalda Sjaak Nelisse en Cobie Goedegebuur zijn 65 jaar getrouwd, foto Peter Nicolai door Wilma Valk Rian van Vooren met Rakker, een midi-chihuahua van 2 jaar. 'Lief en zéér aanhankelijk', foto's Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 54