Geen fusie van eilandelijke musea Brouwse teams met 5000 euro op terugweg 44 Kinderen vinden het heel prettig als je duidelijk zegt wat wel en wat niet kan 24 SCHOUWEN-DUIVELAND AFSCHEID NA 42 JAAR ONDERWIJS Gerard Oele vertrekt na 42 jaar uit het basisonderwijs. Kinderen lopen als rode draad door zijn leven. heid, dat kan wel en dat mag niet, grenzen stellen en respect voor el kaar hebben." Oele vindt dat een school wel de gelijk bijdraagt aan de leefbaar heid van een dorp. Volgens een onderzoek van Scoop zou de kwa liteit van kleine scholen onder de maat blijven? Daar kan hij zich over opwinden. Hij heeft andere ervaringen. „Bij kleine scholen gingen heel weinig kinderen naar het speciaal onderwijs. Ik kan ook een geweldig verhaal houden over onze goede CITO-resultaten, SIRJANSLAND - Dierenarts was zijn droom, maar de kweekschool kon ook, vond zijn vader, zelf een be vlogen onderwijsman. Het werd de Kweekschool en Gerard Oele heeft er nooit spijt van gehad. „Waar bemoeit u zich eigenlijk mee? Bent u zelf getrouwd", beet hij onderwijsinspectrice me vrouw drs. W. P. Bouwman toe tij dens zijn sollicitatiegesprek in 1973 voor 'Hoofd der school in Sir jansland', een openbare eenmans- school met 14 leerlingen. „Ik heb het toch vergooid", dacht hij tij dens dat sollicitatiegesprek, maar vragen over hoe het moest als hij op zo'n dorp ruzie zou krijgen met zijn vrouw, toevallig ook schooljuf, vond hij echt te ver gaan. Hij kreeg de baan. De in- spectrice was na die uitval over tuigd dat deze 'frisse jongeman' genoeg haar op zijn tanden had om ook lastige ouders aan te kun nen. Maar waarom zo'n jonge vent uit Rotterdam-Zuid in zo'n achteraf dorpje in Zeeland wilde vestigen, begreep ze niet echt. Voor Gerard Oele en zijn vrouw Joke was het een bewuste keus. „Ik had zo mijn idealen over het onderwijs en dacht die op een kleine dorpsschool het beste vorm te kunnen geven. Dat is ook gebleken. ']e bent streng', heb ik wel te horen gekregen, maar ik heb mijn hele leven van kinderen gehouden, in de goede zin van het woord, want dat is tegenwoor dig ook zo'n beladen begrip. Kin deren zijn gebaat met duidelijk- Dat betoogde Albert Scheffers van adviesbureau Twynstra Gud- de gisteravond voor een zaal met raadsleden en museumbestuur ders. Scheffers moet advies uit brengen over de plannen tot ver zelfstandiging van het Stadhuis museum. Dat moet op eigen be nen staan en mag de gemeente vooral niet te veel geld kosten. Volgens het advies van Scheffers moet het Stadhuismuseum een belevingsmuseum worden, zoals het Watersnoodmuseum dat al is. Maar het Stadhuismuseum moet ook de 'motor' van museaal en monumentaal Zierikzee worden. „In een samenwerking van Stad huismuseum, Museumhaven, Gra vensteen, Cameramuseum, Dikke Toren en de drie stadspoorten kun je de bezoeker de hele stad door leiden. Met de samenwer- king trek je ook nieuw publiek." Dit moet binnen een jaar uitvoer baar zijn, vindt Scheffers. Daarna zou uit een samenwerking van Stadhuismuseum en Watersnood museum een 'kenniscentrum' kunnen ontstaan, dat de andere zes musea op Schouwen-Duive- land van advies dient. Scheffers: „Maar dat gaat niet binnen het huidige budget. Dan heb je een half-time conservator en een half-time collectiebeheerder no dig." Hij denkt dat deze construc tie in vijfjaar kan groeien. Een eilandelijke museumfusie raadt Scheffers af. „Daarvoor zijn de musea te divers van karakter. Ze zouden hun eigenheid kunnen verliezen. Bovendien liggen ze te ver uit elkaar." De teams waren gisteren precies een week onderweg. Zondag wa ren ze op de Noordkaap, het meest noordelijk gelegen stuk vas te land van Europa. Om geld te verdienen voor Se rious Request gaan de teams on derweg uitdagingen aan. De vier Brouwenaren hebben van sneeuw een ijsbeer gemaakt, een sneeuw ballengevecht gehouden en een aantal sneeuwengeltjes gemaakt. Er staat nog een ijsduik op het programma. „We kunnen het goed vinden met de andere teams en het noorderlicht is werkelijk schitterend om te zien," vertelt Jeanette van den Hamer vanuit het Noorse Alta. Zaterdag arrive ren de 35 Nederlandse Challenge- teams bij het Glazen Huis in Haar lem. Als laatste uitdaging scheert Jeanette van den Hamer daar de baarden van haar teamgenoten Jo- han en Jeffrey van Beveren en van haar echtgenoot Simon. De vier vertrokken maandag 8 de cember in twee auto's voor een reis van 7200 kilometer. Smartboards deden jaren geleden al vroeg hun intrede in Sirjansland. Oele: „Ik heb zelf heel wat vogelnestjes gemaakt, maar nu niet meer." Geloof in kleine Gerard Oele, schooldirecteur Oele bij de school in Sirjansland: „Er is niks mooiers kinderen te begelei den op de weg van heel egocentrische tot meer sociale wezentjes." foto's Dirk-Jan Gjeltema door Ali Pankow door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - Een verzelfstandigd Stadhuismuseum Zierikzee kan het best samenwerken met de andere musea in de stad. Een fusie van alle acht musea op Schouwen-Duive- land brengt geen voordelen met zich mee. Zo'n fusie kan zelfs scha delijk zijn. Stadhuismuseum moet sa menwerken met andere mu sea in Zierikzee. Eilandelijke museumfusie is schadelijk door Ton van den Nouweland alta - De twee Arctic Challenge- teams uit Brouwershaven hebben inmiddels voor ongeveer 5000 eu ro aan opdrachten uitgevoerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 31