Iets leuks Kerstboom als protest Doel 4 wellicht zondag opgestart almanak Waar Midden- en Noord-Zeeland moet inleveren, klimt Zeeuws-Vlaanderen weer uit het dal. Meer banen 28 en 29 ZEELAND Robben kan gaan scoren op het Sportgala Op het terrein van het oude Zalco heerst optimisme. Century Aluminium gaat twee keer zoveel anodes maken DINSDAG 16 december 2014 21 middelburg - De Zeeuwse econo mie kromp vorig jaar met 0,5 pro cent en daarmee deed Zeeland het beter dan de andere provin cies. Ook bleef de werkloosheid met 5,8 procent de laagste van het land. De cijfers staan in het gisteren ver schenen rapport De Regionale Economie 2013 van het Centraal Bureau voor de Statistiek. In dat verhaal wordt ook de ontwikke ling van de afgelopen drie jaar ge schetst. De Nederlandse economie slonk vorig jaar met 0,7 procent. Vooral Overijssel, Limburg, Friesland en Drenthe moesten economisch fors inleveren. Drenthe leed het meest onder de crisis. In drie jaar tijd vermagerde de Drenthse eco nomie met drie procent. Landelijk is momenteel sprake van een bescheiden groei (0,2 pro cent in derde kwartaal 2014), om dat bedrijven weer meer investe ren en consumenten de knip ver der opentrekken. Het herstel is echter broos. In elk geval lijkt de werkloosheid verder te stijgen door saneringen en reorganisaties bij bedrijven, overheid en zorgin stellingen. Hoewel de Zeeuwse economie in 2013 bijna een half procent klei ner was dan in 2012, zijn binnen de provincie duidelijke verschil len zichtbaar. Waar Zeeuws- Vlaanderen in een jaar tijd een groei boekte van 0,8 procent, boer de Midden- en Noord-Zeeland 1 procent achteruit. Toch klinken er ook alarmbellen door in de CBS-statistieken. Met een bruto productie van 31.000 eu ro per hoofd van de bevolking zit Zeeland aan de onderkant van de middenmoot. Ook zijn de investe ringen flink teruggelopen: 10 pro cent minder van 2011 op 2012. Daarmee staat Zeeland bijna on deraan de provinciale ranglijst. Opmerkelijk is dat in Zeeland in 2012 een kwart van de investerin gen is besteed aan de handel in en verhuur van onroerend goed, als ook de verbetering van wonin gen door particulieren en/of inves teerders. Dat is exclusief de bouw sector, die 53 miljoen investeerde. In totaal gaat dat om een bedrag van 879 miljoen euro. Dat is roy aal meer dan de investeringen van de overheid en zorginstellin gen (513 miljoen euro) en de in dustrie (463 miljoen euro). Waar Zeeland de ambitie heeft om een kenniseconomie te wor den, gaat slechts 3 procent van al le investeringen naar onderzoek en ontwikkeling. Daarmee is Zee land landelijk hekkensluiter. if- ANTWERPEN - Kernreactor Doel 4 wordt tien dagen eerder opgestart dan verwacht. De reactor zou ko mende zondag weer in werking kunnen treden, verwacht energie leverancier Electrabel. Dat is tien dagen eerder dan ver wacht. De herstelwerkzaamheden verlopen voorspoediger dan van te voren gedacht werd. De herstel- kosten worden op dertig miljoen euro geschat. Kernreactor Doel 4 ligt sinds augustus stil. Dat ge beurde nadat iemand opzettelijk 65.000 liter olie had laten weglo pen, waardoor de turbines over verhit raakten. Mogelijk had de da der terroristische motieven, werd eerder deze maand bekend. Niet voor het eerst en waarschijnlijk niet voor het laatst, had Kalle (15) het op school flink begaaid. Zijn mentor en leraar Nederlands gaf hem straf: een opstel van vijf kant jes. Waarover mocht hij zelf weten. Thuis zocht Kalle in de boekenkast en vond een boekje met korte verha len. Het bleek best een leuk boekje en toen hij het helemaal gelezen had, zette hij zich aan het overschrij ven van wat wel ongeveer vijf kant jes leek. De leraar herkende het meteen en beraadde zich al over een volgende straf. Tot aan de slotzin: Beste me neer, Ik dacht: u leest ook liever iets leuks. Dit schreef ik over van W.F. Hermans. Ti Zeeuwse economie Kleine krimp door Frank Balkenende f a DREISCHOR/WESTKAPELLE - Zowel Dreischor als Westka- pelle zijn in verzet tegen de sluiting van de brandweer post. In Dreischor gebeurde dat bij het optuigen van de kerstboom aan de ring. „We willen hiermee een signaal af geven", zei brandweerman Karei van Kan. „Een ploeg vrij willigers met een eigen uitrukpost zorgt voor cohesie in een dorp." In Westkapelle was de reactie feller. „Een van de grootste kernen van Veere wordt tijdige adequate brandweerzorg onthouden", schreven de spuitgasten in een protestbrief, foto Dirk-Jan Gjeltema Tip? redactie@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 29