i Vita minehypes 66 Een verslaafde moet echt de bodem bereiken. Rock bottom, noemen we dat 4 GEZOND HUISARTS Jos van Bemmel Een aantal jaar geleden was vitamine C een hype en gold als panacee tegen al lerlei kwalen. Omdat vi tamine C een antioxidant is, het gaat roestvorming in het lichaam tegen door de zogenaamde vrije radicalen weg te vangen, zou het op theoretische gronden veel aan doeningen en vooral veroudering voorkomen. Later bleek dat een teveel aan antioxidanten niet on gevaarlijk is. Zo blijken er bij ge bruik van hoge doseringen vita mine C problemen te ontstaan bij de bestrijding van bacteriële in fecties, bij de behandeling van kanker en kunnen nierstenen ont staan. Momenteel worden hoge doseringen vitamine C alleen nog gebruikt om de urine aan te zuren om zo blaasontstekingen te voorkomen. Overigens lijkt cran berry hier meer geschikt voor. Niet veel later adviseerden produ centen van geneesmiddelen om extra vitamine E, ook een antioxi dant, te gebruiken. Het zou hel pen de huid, het sperma en eigen lijk het hele lichaam jeugdig te houden. Het wordt nu nog ge bruikt in cosmetische crèmes en aangeraden door alternatieve ge nezers, maar heeft nauwelijks of geen aangetoonde meerwaarde. Wel is bekend dat langdurig fors gebruik ervan tot een verhoogde sterftekans leidt. En dan hebben we nog vitamine B. Artsen hebben het jarenlang als een soort placebo voorgeschre ven bij moeheid en haaruitval. Gelukkig is een teveel aan vitami ne B zelden gevaarlijk en schrij ven artsen het tegenwoordig al leen nog voor als echt sprake is van vitamine Bi2-tekort. Aan de andere B-vitamines is zelden een tekort wanneer iemand gezond eet en niet aan alcohol verslaafd is. Vitamine A en K zijn nooit een hype geweest. Gelukkig maar, want te hoge doseringen hiervan zijn uitermate gevaarlijk. Blijft over vitamine D. De nieuwe en hopelijk laatste vitaminehype. Ook bij de totstandkoming van deze hype speelt de huisarts een cruciale rol. Tegenwoordig wordt het vitamine D-gehalte volgens protocol bij tal van patiënten in het bloed bepaald. En als er veel gemeten wordt, worden er veel afwijkingen gevonden. Maar dat bijna de helft van de Nederlandse patiënten een te laag vitamine D-gehalte heeft, vooral in de win ter als er weinig zon is, gaat er bij mij niet in. Dan heeft de Schep per een constructiefout gemaakt of is de afkapwaarde normaal- abnormaal niet goed gekozen. Patiënten menen vaak dat een laag vitamine D-gehalte moeheid veroorzaakt. Dit verband is ech ter nooit aangetoond. Om te voor komen dat half Nederland vitami ne D gaat slikken - met vervelen de bijwerkingen als nierstenen tot gevolg - wordt artsen momen teel geadviseerd alleen vitamine D voor te schrijven bij erg lage waarden en aan ouderen met bot breuken of aan diegenen met een grote kans daarop. Hopelijk wordt vitamine D geen hype bij alternatieve genezers. De bijwerkingen van chronisch hoge doseringen zijn immers le vensbedreigend. Partners en familieleden van iemand met een verslaving krijgen vaak weinig aandacht. Terwijl ze dat juist nodig hebben. Onbewust helpen ze de verslaving in stand te houden, ondertussen gaan ze er zelf aan onderdoor. „Deze personen krijgen steeds minder zelfvertrouwen." ijn moeder was an ders dan andere moeders. Dat wist ik al vanaf mijn kleutertijd. Tot die tijd vond ik het een fijne moeder. Daarna kwamen er andere gevoelens." Heieens moeder was verslaafd aan alcohol. „Overal in huis was drank verstopt. Er zat zelfs drank in de flessen badschuim in de badkamer. Mijn moeder probeerde nog een beetje te verbergen dat ze dronk, maar dat was volkomen zinloos. Ze was zo labiel, dat ik thuis altijd het gevoel had op eieren te lopen. Ik durfde nooit vriendinnetjes mee te nemen naar huis, want ik wist niet hoe mijn moeder erbij zat. Ik schaamde me dood voor haar. Ik werd gepest op school. Andere kinderen voelen het haarfijn aan als er iets niet klopt. Mijn vader ontvlucht te het huis. Soms probeerde hij het nog weieens gezellig te maken. Met Kerstmis zette hij een kerstboom op en kocht ca deautjes. Het werd natuurlijk helemaal niet gezellig, want mijn moeder zat straal bezopen tussen ons in." Nederland kent naar schatting zo'n half miljoen verslaafden - en dat is waarschijn lijk slechts het topje van de ijsberg. Dat brengt problemen met zich mee als geld zorgen, leugens, isolatie, ruzie en verdriet. Niet alleen voor de verslaafde, maar juist ook voor de omgeving. Er zijn veel mensen als Heieen, zegt Veroni ca Risch. Zij werkt bij de stichting Coke van jou, die als doel heeft familieleden van verslaafden bij te staan. „Iedere verslaafde heeft zeker twee mensen in zijn of haar omgeving die last hebben van de versla ving. Soms méér last dan de verslaafde zelf. Maar er is weinig hulp. Terwijl ze die juist hard nodig hebben. „De omgeving van een verslaafde krijgt te maken met schrijnende zaken. Het meest voorkomende voorbeeld is dat van een vrouw met een man die aan alcohol is ver slaafd: hij wil alleen maar drinken, functio neert niet meer. Het hele huishouden, in clusief de zorg voor de kinderen komt op haar schouders. Zij moet hem ziek melden op zijn werk, terwijl hij zijn roes ligt uit te slapen. Misschien raakt hij uiteindelijk zijn baan kwijt. Dan komen er geldzorgen bij. „Een lastiger voorbeeld: ouders van een 17-jarige zoon die verslaafd is aan wiet. De zoon jat alles in huis wat los- en vastzit. De ouders moeten hun autosleutels verstop pen anders gaat hij rijden, zonder rijbe wijs. Alles wat enige waarde heeft, moeten ze ook verbergen. Ze zitten met de handen in het haar. Als partner van een verslaafde kan je nog vertrekken, maar een kind zet je niet zomaar op straat. Kortgeleden kwam hier een meisje binnen. Haar moeder was gokverslaafd en had al haar schoolgeld ver gokt. Er waren enorme schulden, dus nu kon het meisje waarschijnlijk haar studie niet afmaken." Risch was vroeger zelf verslaafd, en staat vanuit die optiek familieleden van verslaaf den bij. „Wat familieleden van verslaafde personen niet beseffen, is dat ze eigenlijk de verslaving in stand houden door elke keer het probleem op te lossen. Een vrouw kan tegen haar man zeggen dat hij er niet meer in komt, hij zit toch elke avond weer op de bank. Een vader die keer op keer 'voor het laatst' de schulden van zijn zoon afbetaalt. De omgeving blijft meebuigen met de verslaafde. Daar kunnen ze niets aan doen, het is uit liefde en behulpzaam heid. Het is een normale menselijke reactie om in nood te helpen. Alleen bij een ver slaafde werkt het niet, want je neemt de noodzaak om te stoppen weg. Een verslaaf de moet echt de bodem bereiken. Rock bot tom, noemen we dat. Het moet zó erg zijn, dat hij het zelf niet meer aankan." Er is een term voor het gedrag van de hel per van de verslaafde: codependency. Het betekent dat mensen die met een verslaaf de samenleven zo gefocust zijn op de an der, dat ze niet meer aan zichzelf toeko men. „De helper is afhankelijk geworden van het bieden van hulp", legt Risch uit. „Deze personen krijgen steeds minder zelf vertrouwen. Zij moeten een verandering ondergaan. Ze moeten gaan leven naar hun eigen wensen in plaats van zich keer op keer aan te passen aan de verslaafde. Dat is lastig, want het bieden van hulp zit vaak heel diep ingebakken. Alles draait om de ander. Wij proberen bij de stichting men sen dat inzicht te geven en de handvatten om dat te veranderen." Herkenbaar voor Liesbeth. Zij werd ver liefd op de aan heroïne verslaafde Bram. „Ik denk dat ik verliefd werd op Bram om dat ik mijn eigen eenzaamheid in hem her kende. Ik merkte wel dat er iets niet klopte. Al snel biechtte hij me op dat hij verslaafd was aan drugs. Hij was bij mij precies aan het goede adres. Ik was zelf niet gelukkig en zag het als mijn missie hem te helpen. Bram kon soms wekenlang verdwijnen. Dan ging ik na mijn werk, in mijn nette kleren, allemaal drugspanden af om hem te zoeken. Ik raakte veel vrienden kwijt. Ze begrepen me niet meer. Toch wilde ik niet bij Bram weggaan. Ik was bang dat het dan slecht met hem zou aflopen, ik was zijn reddende engel. Hij had mij nodig en daar in was ik ook afhankelijk van hem. „Toen de situatie steeds uitzichtlozer werd, hebben we uiteindelijk hulp gezocht bij een verslavingskliniek. Ik heb daar het part- Buig niet mee met verslaafde door Arwen Kleyngeld M Veronica Risch, hulpverlener

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 26