F- y GEZOND 5 Lachgas tegen depressie Verband babysterfte en overgewicht Tramadol oorzaak lage bloedsuikers foto PR nerprogramma gevolgd. Het bleek de oplos sing voor ons allebei. Bram kroop lang zaam, met vallen en opstaan, uit het dal. Ik kreeg inzicht in mijn eigen gedrag en kon het veranderen. Inmiddels is onze situatie al een paar jaar stabiel." De stichting Coke van jou helpt jaarlijks de familieleden van duizenden verslaafden. „De mensen die bij ons komen, zijn ongelo felijk opgelucht", zegt Risch. „Ze ervaren dat ze niet de enigen zijn met hetzelfde probleem en dat er een uitweg is. Het is heel lastig voor familie van verslaafden om hun gedrag te veranderen. Opeens heel hard nee zeggen tegen een geliefde of kind. Sloten veranderen, schulden niet afbetalen. Dat is een zware opgave waar je hulp bij nodig hebt. Op het moment dat de familie leden van een verslaafde voor zichzelf kie zen en de verslaafde niet meer faciliteren in het gedrag, bereikt uiteindelijk 6o pro cent van de verslaafden rock bottom en zoekt hulp. In de andere gevallen gaat die vlieger helaas niet op. De omgeving neemt noodgedwongen afscheid van de verslaaf de, om er zelf niet aan onderdoor te gaan. Met verschrikkelijke gevolgen, zoals een zoon die op straat komt te leven en een vrouw die haar man verlaat en nooit meer ziet." DINSDAG 16 DECEMBER 2014 Mensen die lijden aan een zware de pressie en bij wie bestaande antide pressiva geen effect hebben, kunnen mogelijk baat hebben bij een behande ling met lachgas. Amerikaanse onder zoekers melden dat het inademen van lachgas bij sommige mensen met een onbehandelbare depressie binnen 24 uur de klachten doet verminderen. Lachgas, het oudste narcosemiddel in de westerse wereld, blokkeert zogehe ten NMDA-receptoren, eiwitten die betrokken zijn bij het verwerken van informatie in de hersenen. De onder zoekers lieten twintig zwaar en lang durig depressieve mensen die alle be staande medicijnen vergeefs hadden geprobeerd gedurende een uur lach gas inademen. De dag erna waren bij vier van hen de depressieve klachten sterk afgenomen. De onderzoekers be nadrukken dat dit pas een eerste aan wijzing is dat lachgas effectief is tegen depressieve klachten. Bron: Biological Psychiatry Hoe meer overgewicht een vrouw heeft tijdens haar zwangerschap, des te groter is de kans dat haar baby tij dens het eerste levensjaar overlijdt. Dit concluderen Zweedse onderzoe kers op basis van gegevens van bijna twee miljoen baby's en hun moeders. De babysterfte in het eerste jaar be droeg bij moeders met een 'normaal' gewicht (BMI: 20 tot 25) bij aanvang van de zwangerschap 2,4 overleden baby's per 1.000 geboortes. De sterf te liep op naar 5,8 overleden baby's per 1.000 geboortes voor vrouwen die aan het begin van hun zwanger schap ernstig overgewicht hadden (BMI 40 of meer). Voor vrouwen met een BMI tussen de 25 en 40 lag de kin dersterfte tussen deze getallen in. Op vallend is dat in dit onderzoek ook bij vrouwen met een BMI tussen 25 en 30 een verhoogde babysterfte wordt waargenomen (3 sterfgevallen per 1.000 geboortes). Bron: BMJ Mensen die vanwege chronische pijn de pijnstiller tramadol (een opiumach tige pijnstiller) gebruiken, moeten op passen. Zij lopen een verhoogde kans dat hun bloedsuikerspiegel ineens zo laag wordt, dat zij onwel worden en in het ziekenhuis belanden. Dit conclude ren Britse onderzoekers uit gegevens van meer dan 300.000 mensen die chronisch pijnstillers gebruikten. On geveer 10 procent van hen gebruikte tramadol. In vergelijking met gebrui kers van codeïne, een andere sterke pijnstiller, hebben de tramadolgebrui- kers 2,6 maal zo veel kans met een zeer laag bloedsuikergehalte in het zie kenhuis te belanden, becijferen de on derzoekers. Vooral de eerste maand dat ze gebruiken, is de kans groot dat er een laag bloedsuikergehalte ont staat. De afgelopen vijftien jaar is het gebruik van tramadol als chronische pijnstiller sterk toegenomen in zowel Nederland als Groot-Brittannië. Bron: JAMA Internal Medicine In verband met de privacy van betrokkenen zijn de namen Heieen, Liesbeth en Bram gefingeerd. reageren? %r gezondheid@depersdienst.nl v--3® Patricia Zegwaard (links) en Veronica Risch werken bij stichting Coke van jou die zich fnzet voor verslaafden en hgn familie, foto Herman Wouters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 25