Wl 2 GEZOND 9:00 10:00 11:00 Liesbeth vertrekt naar een cliënt in Middel burg, waar zij heeft afgesproken met de fy siotherapeut en de wijkverpleegkundige. De cliënt, een vrouw met een spierziekte, wil oefenen hoe zij zelfstandig naar het toi let kan. Zowel de ergotherapeut, wijkzuster en de fysio begeleiden deze vrouw. „Het is dan goed om te weten dat iedereen op één lijn zit. We werken allemaal naar hetzelfde doel toe", zegt Izeboud. Nadat ze met de cliënt heeft doorgenomen hoe de behande ling zal verlopen, rijdt de ergotherapeut weer naar haar praktijk. Er komt een leve rancier langs om met Liesbeth een nieuw product door te nemen. Hij levert glijlakens aan de ergotherapeut. Het glijlaken is een hulpmiddel voor mensen die moeite heb ben met het omdraaien in bed. „In de ergo therapie willen wij een handeling voor de cliënt verbeteren. Als de cliënt te weinig kracht heeft om de handeling uit te voeren dan kan er gebruik gemaakt worden van hulpmiddelen. Zoals bijvoorbeeld een bed- Om half elf heeft de ergotherapeut een eind evaluatie met een cliënt uit Middelburg. Hij begon met ergotherapie na een beroerte en hij wilde weer veilig kunnen fietsen. Vooral de drukte van het verkeer was een obstakel voor de cliënt. Liesbeth heeft met de man geoefend hoe hij hier beter mee kan om gaan. Ze heeft ook een keer een heel par cours met allerlei obstakels neergezet op een parkeerterrein. Als de man zijn fiets voor De Praktijk op slot zet begint Liesbeth te lachen: „De eindevaluatie is eigenlijk al duidelijk hè. De man komt hier nu veilig op zijn fiets naar toe, zijn missie is geslaagd." Izeboud brengt een bezoek aan een vrouw die kampt met de gevolgen van COPD. Een chronische longziekte waarbij ademen steeds lastiger wordt. De vraag van de vrouw aan de ergotherapeut is dan ook: Kan 1 H 1 1 Baalt u ervan dat fietsen door een beperking onmoge lijk is geworden? Of zou u graag weer truien breien voor de kleinkinderen, maar laat de reuma in uw lichaam dit niet toe? Vraag dan bij de huisarts eens om een verwij zing naar de ergotherapeut. Liesbeth Izeboud richt zich in haar ergotherapeutische prak tijk 'De Praktijk' op het her stel van een handeling bij haar cliënten. ik mijn dagelijks werk doen zonder hele maal uitgeput te raken? Liesbeth bekijkt bij de vrouw thuis hoe ze haar handelingen uit voert. „Bij COPD is het vooral van belang dat mensen leren hun ademhaling tijdens handelingen onder controle te houden. Daarom kom ik bij een cliënt vaak naar de thuissituatie kijken, waardoor ik me veel specifieker kan richten op het herstel van de handeling. Als iemand bijvoorbeeld wenst weer zelfstandig koffie te kunnen zet ten, maakt het nogal uit of diegene gebruik maakt van een Senseoapparaat of van een fil- terkoffieapparaat. De handelingen verschil len bij elk apparaat heel anders van elkaar." Het is lunchtijd in het gezondheidscentrum waarin de praktijk van Liesbeth zich geves tigd heeft. Samen met de andere medewer kers in het gebouw wordt er een broodje ge nuttigd. Izeboud: „We komen elke week een keer samen om moeilijke zaken te over leggen. Zo geven we elkaar tips of zoeken we samen naar oplossingen voor cliënten." Een man van 62 uit Middelburg komt de praktijk binnenlopen. „Toen hij hier voor het eerst binnenkwam had hij een A4tje vol handelingen bij zich die hij wilde verbete ren." De man heeft MSA, een ziekte dat veel Als Liesbeth Izeboud (52) haar auto voor de deur van 'De Praktijk' parkeert contero- leert ze even of er nog ge noeg benzine in de tank zit. Elke dag reist de ergothera peut namelijk over heel Wal cheren om haar cliënten te behandelen. Van daag begint ze haar dag op de praktijk om administratie werk te doen. Ze schrijft rap porten van de gesprekken die ze met haar cliënten heeft gevoerd, belt verzekeraars op en bereidt haar afspraken van die dag voor. Zij en haar collega Liesbeth Roelse overleg gen even over een cliënt. „Het is fijn een col lega te hebben om vragen aan voor te kun nen leggen. Zo heb je altijd een second opi nion", vertelt Liesbeth Izeboud. steun, zodat een cliënt weer zelfstandig uit bed kan komen. In principe gaan we wel al tijd uit van de krachten van een mens en komt een hulpmiddel pas als laatste optie om de hoek kijken", vertelt Liesbeth. Handeling is uitgangspunt ergotherapie door Denise van Minnen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 24