Weetjes Mantelzorg Radioloog WOUjSiKIIMi WMMK GEZOND 3 14:00 Ergotherapie valt in Ne derland onder de basis verzekering. Iedereen heeft recht op tien uur ergothera pie in een jaar. Soms zijn tien uur ook echt nodig, maar soms heeft de cliënt ook genoeg aan twee behan delingen. Bij een ergothera peut komt de cliënt met een praktische vraag. De ergothe rapeut kijkt grondig naar het probleem en zoekt met de cliënt samen naar oplossin gen. Dit kan vaak iets anders zijn dan de cliënt voorzien had. Zo hoeft het zeker niet zo te zijn dat altijd een hulp middel voorgeschreven wordt. Ook is de grote van de handeling geheel onbe langrijk. Het kan bijvoor beeld ook werkgerelateerd zijn. Zo heeft Liesbeth Ize- boud ooit een man geholpen die werkzaam was in de ge vangenis. „Hij kon zijn sleu tels niet meer goed vasthou den en gebruiken. Dat is toch iets wat je in een gevan genis echt moet kunnen. Ik ben bij deze man langs ge weest op het werk en we heb ben samen de handeling her steld." Voor meer informatie over er gotherapie in Zeeland zie: www.ergotherapiezeeland.nl Niet alleen de cliënten die moeite hebben met een handeling zijn welkom in de praktijk van de ergothe rapeut maar ook de mantel zorgen Met het oog op de toe komst wordt de mantelzorg steeds belangrijker. De man telzorg kan bij de ergothera peut om advies vragen. De er gotherapeut kan uitleggen hoe men het best de zorg voor bijvoorbeeld zijn of haar partner kan toepassen. Het gaat dan ook weer om handelingen. Een vraag van een mantelzorger zou kun nen zijn: hoe kan ik mijn vrouw met dementie een aardappel laten schillen zon der dat ze vergeet waar de aardappelschiller voor dient? overlapping met de ziekte van Parkinson kent. „Vorige week waren we op vakantie en ik heb voor geen meter kunnen slapen. Ik moest elke keer mijn vrouw wakker ma ken als ik mezelf wilde omdraaien in bed. Dat was geen doen", vertelt hij. Liesbeth toont het glijlaken aan de man. Hij mag hem een week thuis testen om te kijken of het voor een oplossing kan zorgen. Verder heeft de man door MSA nogal last van ver moeidheid. „Ik ben vaak vermoeid tijdens afspraken en kan er dan niet meer van ge nieten", zegt hij. Samen met Liesbeth heeft de man besloten om een alarm op zijn Ipad te zetten. Dit alarm stelt hij in, een uur voor dat hij een afspraak heeft. Als het alarm dan afgaat dan weet de man dat hij even een uur tje moet rusten, zodat hij tijdens zijn af spraak niet meer moe is. Dit werkt goed vol gens de man. Voor de volgende keer wil de man zijn broek weer zelfstandig uit en aan kunnen trekken. „Zo werken we langzaam het lijstje van de man af. Op een tempo dat voor de cliënt werkt", vertelt Liesbeth. Liesbeth rijdt naar Vlissingen om een 6i-ja- rige man die kampt met een spierziekte te helpen. De cliënt zit in een rolstoel maar heeft de laatste tijd last van krachtverlies in zijn armen. De vraag die de ergotherapeut altijd als eerste stelt is: „Welke handelingen wil je weer kunnen doen in je leven?" De man wil weer normaal kunnen eten, drin ken, tandenpoetsen, telefoneren en zeker niet onbelangrijk, hij wil weer kunnen bridgen zonder zijn kaarten te laten vallen. Liesbeth onderzoekt de armbewegingen van de man en constateert dat de armkracht is afgenomen, maar dat er nog voldoende kracht is om met een ondersteuning te kun nen werken. De man en zijn vrouw vertel len dat ze laatst iemand hebben gezien met een armondersteuner. De ergotherapeut knikt en laat een paar fdmpjes op haar Ipad zien van zo'n armondersteuner. Het is een constructie die vastgemaakt wordt aan de rolstoel en de armfunctie voor grotendeels overneemt. Liesbeth maakt samen met de cliënt een afspraak met de leverancier van de armondersteuning voor een passing. Ze rijdt weer terug naar haar praktijk en schrijft de rapporten van vandaag uit. Om half vijf komt er nog een cliënt langs en om half zes trekt Liesbeth de deur achter zich dicht. Volgende week in De Praktijk, lopen we een dag mee met een radioloog. Steven Hofman werkt als ra dioloog in onder andere het ADRZ in Goes. Hij laat ons zien hoe de dag van een ra dioloog eruit ziet. Heeft u een vraag aan de radioloog? Stuur een brief naar de PZC, postbus 5046,4380 KA in Vlissingen. Liever via de mail? Dat kan ook, mail dan naar: gezond-pzc@wegenermail.nl onder vermelding van 'De Praktijk'. De redactie maakt een keuze uit de ingezonden vragen. Het antwoord komt in een van de volgende edities van De Praktijk te staan. DINSDAG 16 DECEMBER 2014 Liebeth Izeboud controleert bij een cliënt de armbewegingen, foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 23