Hopen op iets moois, veel meer is het niet Rugbybond op randje van faillissement DE STAAT VAN HET NEDERLANDSE VOETBAL 44 Je moet voor verandering kiezen als juist iedereen denkt dat dat niet hoeft m 30 SPORT Het KNVB-congres over de staat van het Nederlandse voetbal levert een zaal vol voetbalcoryfeeën op en veel meningen. 66 Als je vandaag iets voor de eerste keer hoort, dan heb je zitten slapen Light Kustrun ook in 2015 BESCHOUWING utrecht - Het Nederlandse voet bal keek een paar uur lang met pakweg tweehonderd specialisten in de spiegel en aan het eind van de dag kwam er een weinig revo lutionaire conclusie uit de mixer van meningen. „We moeten de winnaarsmentaliteit toevoegen aan de Hollandse school", zei Bert van Oostveen, de directeur betaald voetbal, toen hem werd gevraagd het symposium over de toekomst van het Nederlandse voetbal in één zin samen te vat ten. Even later voegde hij daar nog twee citaten aan toe die hem het meest waren bijgebleven. i: „Het voetbal moet meer delen." Was getekend oud-volleybalcoach en de huidige directeur van PSV Toon Gerbands. En 2: „Het voet bal moet meer openstaan voor ver anderingen." Was getekend oud-voetballer Clarence Seedorf. Dat Van Oostveen na een sessie, die hij uniek noemde omdat er voor het eerst in de 125-jarige ge schiedenis van de KNVB zoveel experts bij elkaar waren geweest, niet verder kwam dan deze platge treden paden, was geen verras sing. Dit was geen dag waarop het venster naar een glorieuze toe komst werd geopend, het was meer de dag waarop werd beves tigd wat elke liefhebber in de voorbije jaren al met eigen ogen had geconstateerd: er moet meer aandacht voor het opleiden van verdedigers komen en de weer baarheid van de spelers moet flink worden aangescherpt. „Maar dan zullen we eerst de definitie van mentaliteit moeten vaststel len, want voor Mark van Bommel is dat heel wat anders dan voor een andere speler", stipte Van Oostveen uit zichzelf meteen een ander probleem aan. Uiteindelijk leverde het congres elf speerpunten op waar de KN VB nu mee aan de slag gaat. Het gevaar van dit soort sessies is vaak dat er van alles wordt beloofd, maar dat er over een paar maan den niemand meer over praat. Hoeveel dikke rapporten vol aan bevelingen zijn er wel niet ver dwenen in de onderste bureaula des? Maar dat, zo bezwoer tech nisch manager Jelle Goes, gaat ab soluut niet gebeuren. „De aftrap is gegeven en we gaan elkaar nu opzoeken in de kleedkamer." Of deze bijeenkomst werkelijk een wending teweeg brengt in het Ne derlandse voetballandschap, is twijfelachtig en zal sowieso lastig meetbaar zijn. Maar tegelijkertijd is het te makke lijk om het congres cynisch af te doen als een nutteloze verspilling van tijd. De winst zat 'm immers niet in de voorspelbare conclu sies. Wat de dag in Utrecht vooral zinvol maakte was dat veel trai ners, opleiders en beleidsmakers uit het hele land elkaar troffen, in formatie uitwisselden en met el kaar in discussie gingen. „Laten we hopen dat we over vijfjaar kunnen zeggen dat destijds in Utrecht de eerste aanzet is gege ven", aldus Toon Gerbrands. Ho pen op iets moois: veel meer lever de een dagje bezinning niet op en met die gedachte waren al die ken ners ook aan de dag begonnen. UTRECHT - Het congres van de KN VB is een tijdje aan de tweede helft bezig, als blijkt dat de bondscoach al gevlogen is. „Guus had nog andere verplichtingen", haast de persvoorlichter te zeg gen. Opmerkelijk is het zeker. Op de dag dat de voetbalbond zoveel mogelijk kennis probeert te verga ren, houdt Hiddink het halverwe ge voor gezien. Net als Johan Cruijff, die ook niet alle sprekers hoeft te horen. De blik is aan het begin van de avond vooral op de roltrap ge richt. Welke coryfeeën komen naar beneden? En wie krijgen we niet te zien, omdat ze via de zij uitgang zijn verdwenen of voor de lift hebben gekozen? Clarence Seedorf laat zijn gezicht niet zien, assistent-bondscoach Dan ny Blind en Ajax-trainer Frank de Boer zijn vanwege verplichtin gen elders ook al eerder dan de rest stadion Galgenwaard uit gelo pen. Erben Wennemars, de schaatser wiens hart voor PEC Zwolle klopt, komt in volle snel heid naar beneden, Jaap Stam heeft ook haast. De mannen die wel rustig van de roltrap afdalen trekken los van el kaar allemaal dezelfde conclusie. Het is een nuttige dag geweest, die een startpunt moet zijn en ook zeker een vervolg moet krij gen. De laatste spreker heeft de aanwezigen op talentherkenning gewezen. „De Nederlanders zijn in het voetbal heel succesvol ge weest", zegt Rasmus Ankersen. „Maar hoe zorg je ervoor dat je succesvol blijft? Je moet voor ver andering kiezen op het moment dat juist iedereen denkt dat je niets hoeft te veranderen." De Deen, die door een knieblessure zijn profcarrière moest opgeven en het boek Gold Mine Effect schreef, neemt Nokia altijd als voorbeeld. Ankersen: „Het be drijf had in 2008 op de mobiele telefoniemarkt een aandeel van vijftig procent. Ze zeiden de iP- hone niet als een bedreiging te zien. Nu hebben ze nog een marktaandeel van vier procent." Vrij vertaald: je moet open staan voor de realiteit en daar blijken veel Nederlandse trainers en op leiders nogal eens moeite mee te hebben. Het congres zelf wordt door veel betrokkenen als positief ervaren. „Echt nieuwe dingen hoor je hier niet", zegt Co Adriaanse. „Als je zestig jaar in het voetbal rond loopt en je hoort vandaag iets voor de eerste keer, dan heb je zit ten slapen." Volgens Adriaanse heeft Nederland nog altijd veel knowhow en talent. „We slagen er iedere keer weer in om goede spelers en teams te produceren. We hebben een eigen identiteit en een sterke basis. Voor dit sei zoen zijn 25 spelers uit de eredivi sie weggekocht. Toch heb ik niet het idee dat het niveau nu veel la ger ligt. Er zijn anderen voor in de plaats gekomen. Als ze de kans krijgen, kunnen talenten zich snel ontwikkelen." Is de kloof tussen de generatie Sneij der-Robben-Van Persie en de talenten van nu niet te groot? „Nee. Met jongens als Depay, Klaassen, Wijnaldum en verschil lende spelers van Feyenoord zie ik genoeg spelers die dat niveau kunnen halen. Het probleem is vooral dat spelers nu veel eerder naar het buitenland gaan. Vroe ger waren ze vaak al 25, Frank en Ronald de Boer waren zelfs 29. Dan is het makkelijker om succes sen te halen." Mark van Bommel is een voor beeld van een speler die eerst in Nederland rijp is geworden, om pas op zijn 28e naar Barcelona te gaan. „Het moet in onze oplei ding meer om winnen draaien", zegt hij krachtig. „Dit was een nuttige dag, waarbij we gezamen lijk tot de conclusie zijn geko men die eigenlijk ook wel al mijn conclusie was. We doen niet veel verkeerd, maar moeten wat ande re accenten leggen. Een winnaars mentaliteit kweken, niet alles voorkauwen. Dat probeer ik als trainer nu ook over te brengen op spelers." Van Bommel heeft het over win nen, Adriaanse stipt de killers- mentaliteit aan die vaak al vroeg wordt gekweekt. „Als kinderen dat op straat niet meer aanleren, moet je het er op een andere ma nier inbrengen. Daar zijn metho den voor." Zo denkt Ricardo Mo- niz, die veel in het buitenland heeft gewerkt, er ook over. „Een winnaars- en overlevingsmentali- teit erin brengen bij kinderen. Hoe? Vraag maar eens aan een kind wat er overblijft als hij geen voetballer wordt. Niets." AMSTERDAM - De Nederlandse rug bybond NRB heeft op korte ter mijn 1,2 miljoen euro nodig om een faillissement te voorkomen. De Volkskrant is via klokkenluiders- site Publeaks in bezit gekomen van het reddingsplan dat is opgesteld door het bestuur van de NRB. De bond doet een beroep op zijn leden om aan geld te komen. Se niorleden (19 jaar en ouder) moe ten voor 1 februari 80 euro op de rekening van de bond storten, van juniorleden wordt 40 euro verwacht. De ruim 10.000 leden zouden zo'n 675.000 euro moeten inbrengen. Met dat bedrag, aangevuld met een obligatielening van 350.000 euro en positieve resultaten in de komende jaren, hoopt de bond in 2017 weer financieel gezond te zijn. Als het niet lukt de obligatie lening rond te krijgen, doet de bond eind mei nogmaals een be roep op zijn leden. Interim-voorzitter Janhein Pieter- se van de NRB noemt een moge lijk faillissement van de bond, die sinds 1932 bestaat, 'doodzonde en in alle gevallen onwenselijk'. „Er is de afgelopen jaren veel geld uit gegeven zonder dat die uitgaven gedekt werden door inkomsten. Mensen hielden die problemen vaak te lang onder de pet. Te vaak werd gedacht: het komt wel goed", aldus Pieterse. Het red dingsplan wordt komende zater dag bij de bijzondere ledenverga dering van de bond besproken. De clubs moeten het geld naar ra tio op de leden gaan verhalen. Pie terse hoopt een faillissement te kunnen vermijden. „Er is zoveel aanwas van de jeugd. Het zou doodzonde zijn als het mis gaat." ZOUTELANDE - Ook volgend jaar maakt de Light Kustrun onder deel uit van het Zeeuwse Kustma- rathonweekend. Hoofdsponsor Delta gaf gisteren groen licht. Dit jaar werd de loop in het don ker aan het programma toege voegd. Het werd een groot succes. De tweede editie wordt op vrij dagavond 2 oktober gehouden. Dat gebeurt onder een andere naam, omdat organisatie en spon sor niet tevreden zijn met 'Light Kustrun'. Waarschijnlijk wordt een prijsvraag uitgeschreven om aan een betere naam te komen. Ook de startplaats staat nog niet vast. Dit jaar werd van Domburg naar Zoutelande gelopen. Overwo gen wordt om start en finish in Zoutelande te houden. Het maximumaantal deelnemers staat op 1500. Inschrijven kan, net als bij de andere Kustmara- thon-onderdelen, vanaf 1 januari via www.marathonzeeland.nl. Loting achtste finale Champions League 'Het moet hier veel door Leon ten Voorde I Bert van Oostveen door Barry van der Hooft Co Adriaanse Rasmus Ankersen 1e wed.: 17 18, 24 25 feb Tegen elkaar Paris St-Germain FRA W1-G1-V2 Kwartfinale Vorig seizoen Halve finale 1995 Beste resultaat Manchester City ENG Laatste 16 W0-G0-V2 Laatste 16, 2014 Bayer Leverkusen DLD Laatste 16 W0-G2-V0 Finale 2002 Juventus ITA Groepsfase W4-G1-V2 Winnaar 1985, 1996 Schalke 04 DLD Laatste 16 W0-G0-V2 Halve Finale 2011 Shakhtar Donetsk OEK Groepsfase 1e ontmoeting Kwartfinale 2011 Arsenal ENG Laatste 16 1e ontmoeting Finale 2006 Basel ZWi Groepsfase 1e ontmoeting Kwartfinale 1974 2e wed.: 10/11, 17 18 mrt Chelsea ENG Halve finale Winnaar 2012 Barcelona SPA Kwartfinale 4-voudig winnaar Atletico Madrid SPA Finale Finale 1974, 2014 Dortmund DLD Real Madrid SPA Winnaar 10-voudig winnaar Bayern München DLD Halve Finale 5-voudig winnaar AS Monaco FRA Speelde niet Finale 2004 Porto POR Groepsfase Winnaar 1987, 2004 KWARTFINALE 14/15, 21 22 apr HALVE FINALE 5/6, 1213 mei CHAMPIONS LEAGUE FINALE Olympiastadion, Berlijn, 6 juni Bron: UEFA Foto: Getty Images ©GRAPHIC NEWS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 22