Homo's in Rusland nog lang niet veilig t Lagendijk ziet arrestatie journalisten als wraak Erdogan 8 BUITENLAND STAKING BELGIE De vakbonden legden gisteren heel België plat om bezuinigingen te voorkomen. Nederlandse politieauto's Het lijkt een scène uit een maffia film waarin de ene misdadiger af rekent met de andere. Maar het is een fragment uit het laatste rap port van Human Rights Watch Permissie om te kwetsen over ge weld tegen lesbiennes, homo's, bi- seksuelen en transseksuelen in Rusland. Homofobie overschaduwde een jaar geleden de Olympische Win terspelen in Sotsji. Door de ge beurtenissen in Oekraïne en de Russische bemoeienis met de oor log daar is het onderwerp inmid dels volledig ondergesneeuwd ge raakt. Volgens HRW is daar weinig re den voor. De mensenrechtenorga nisatie stelt dat de zogenoemde anti-homowet, die Rusland in de zomer van 2013 invoerde als ver bod op 'propaganda voor niet-tra- ditionele relaties', potenrammers een extra motivatie heeft gegeven homo's en transseksuelen het le ven zuur te maken. Uit gesprek ken met 78 slachtoffers in zestien Russische steden komt een schrij nend beeld naar voren. „We kun nen niet zeggen of er meer aanval len zijn geweest, want statistie ken ontbreken. Vrijwel niemand doet aangifte", vertelt HRW-on- derzoeker Tanya Cooper. „Maar de aanvallen worden openlijker en zijn steeds beter georgani seerd. De wet van 2013 is duidelijk voor velen een vergunning om er op los te slaan." Volgens HRW geeft de Russische anti-homowet extra motivatie om homo's het leven zuur te maken BRUSSEL - Met het Bruisende Brus sel van Jacques Brei heeft de Bel gische hoofdstad op de nationale stakingsdag niets van doen. De 24-uursactie maakt van Brussel een slaperig provinciestadje op een druilerige zondag en legt het openbare leven ook elders in Bel gië nagenoeg stil. Rond de Grote Markt van Brussel lopen wat verdwaalde toeristen in nagenoeg lege straten tussen de kartonnen dozen die 's morgens niet zijn opgehaald. Bij De Bier tempel op de Grasmarkt heeft ma nager Dries Brouckaert de troep maar weer binnen laten halen. Veel winkeliers zijn zelfs hele maal niet komen opdagen en hun zaken blijven gesloten. Het is opvallend stil in De Bier tempel, een winkel met meer dan 600 Belgische bieren waar je nor maal over de hoofden kunt lopen. „Ik kom elke dag met de trein van uit Brugge naar Brussel. Dat ging vandaag dus niet. Ik en een colle ga zijn met de auto gekomen", ver telt Brouckaert. „Dat mensen sta ken is oké, maar dat het openbaar vervoer plat ligt is echt heel verve lend voor mensen die forensen." Even verderop zijn wat snackbars open. „Rond lunchuur staat het hier normaal vol studenten", zegt de man van broodjeszaak Panos. Die zijn vandaag thuisgebleven. Er rijdt geen bus of tram. Het Cen traal Station lijkt een spooksta- tion, zoals alle stations in het land. Geen enkele trein rijdt. Voor de winkeltjes zijn de rolluiken omlaag. Ook Brussels Airport lijkt een spookstad. Alle vluchten zijn ge schrapt. Vanwege de staking van de verkeersleiders is het Belgische luchtruim gesloten. Boven de stad is het bijna griezelig stil. „Bedankt", zegt een boze vrouw uit Porto, een van de weinige rei zigers die toch naar het vliegveld zijn gekomen. Ze dacht dat haar Spaanse luchtvaartmaatschappij geen last zou hebben van de ac ties. Voor enkele grote winkelketens, zoals C&A en Mango, staan vak bondsmensen, ze dragen een her kenbaar rood vestje. Ze willen niet dat het personeel aan de slag gaat. In het hele land blokkeren stakers toegangswegen van be drijfsterreinen. Tot echt grote inci denten komt het niet. De christe lijke vakbond ACV noemt het 'de sterkste staking ooit, een gemeen- VERZET TEGEN MICHEL ANTWERPEN - De politie in Ant werpen zette gisteren zeventien Nederlandse politiewagens in. De geleende auto's, met name arresta tiebusjes, waren nodig omdat er te weinig eigen materieel voor handen was als gevolg van de lan delijk staking. Er zijn geen Neder landse agenten ingezet. „Omdat de stakingsacties in het hele land zijn, kunnen we niet voor al het materiaal terecht bij de federale politie", aldus een woordvoerder van de Antwerpse politie. Het is volgens hem de eer ste keer dat de Belgische politie wagens gebruikt uit Nederland. schappelijk front van noord naar zuid en van oost naar west'. Volgens ondernemersorganisatie Unizo kost een dag staken het land zo'n 880 miljoen euro. Het is vooral de private sector die er met een geschatte schadepost van meer dan 660 miljoen euro voor opdraait. Lagendijk, voormalig europarle mentariër, is een vaste columnist van de krant. Hij zag hoe zijn hoofdredacteur Ekrem Dumanli bij het kantoor in Istanbul door de politie werd weggevoerd. Du manli en nog twintig anderen - onder wie veel journalisten - wor den ervan verdacht een coup te gen de regering te beramen. „Eerst oppakken en dan de bewij zen zoeken", zegt Lagendijk. „Dit is Erdogans ultieme wraak. Een jaar na het corruptieschandaal, dat is geen toeval." Vorig jaar - op 17 december - viel de politie bij ondernemers en ministers bin nen, op verdenking van omko ping en gesjoemel met aanbeste dingen. In schoenendozen wer den stapels euro's gevonden. Vier ministers stapten op, maar het schandaal verdween snel in de doofpot. In oktober besloot de of ficier van justitie de aanklacht te gen de 53 verdachten helemaal te laten vallen. Volgens Erdogan is de hele affaire het werk van zijn voormalige bondgenoot en huidi ge rivaal Fethullah Gülen, een isla mitische prediker. Lagendijk: „Dit is de volgende stap in de macht strijd. Ik verwacht de komende tijd nog meer arrestaties. Erdogan kijkt hoe ver hij kan gaan." Niet iedereen in Turkije heeft me delijden met de gearresteerden. De islamisten van Gülen zijn niet echt geliefd. Het is algemeen be kend dat de Gülenisten, tot voor kort machtig binnen justitie en politie, juist samen met regerings partij AKP zaten achter eerdere De islamisten van Gülen zijn niet echt geliefd; samen met de AKP zaten ze achter eerdere megaprocessen megaprocessen. Bij die processen werden legerofficieren, journalis ten en Koerdische activisten ook beschuldigd van samenzweringen tegen de regering. De media dicht bij Gülen juichten destijds die ar restaties hard toe. „Een grote in schattingsfout", zegt Lagendijk. Hij is in ieder geval blij met de reactie van Ahmet Sik. Deze jour nalist werkte in 2011 aan een kri tisch boek over de beweging van Gülen en werd voor publicatie ge arresteerd. Hij zat een jaar vast. Toch veroordeelde Sik op Twitter de arrestaties van de Gülenisten scherp. „En zo zijn er veel meer mensen. Ze hebben niet veel op met Gülen, maar vinden deze ope ratie totaal verkeerd." Ook uit het buitenland klinkt veel kritiek. Erdogan voelt zich duidelijk onaantastbaar, zegt La gendijk. „Ik vrees dat hij gelijk heeft. Europa en de VS reageren nu wel verontwaardigd, maar daar blijft het bij. De strategische belangen zijn op het moment zo groot. Ze hebben Turkije nodig." De vraag is hoelang Erdogan er mee weg kan blijven komen. Vol gens Lagendijk is niet iedereen binnen Erdogans partij blij met de harde lijn. „De democratie holt achteruit. Een andere achilleshiel is de stagnerende economie." Eco nomische groei was altijd de mo tor achter het succes van de AKP. „Als die gaat wankelen, geloof ik niet dat Erdogan zo kan doorgaan. Er komt een moment dat mensen zeggen: Yeter! Genoeg." door onze correspondent Joost Bosman MOSKOU - „Ik voelde bloed in mijn mond, maar pas later besefte ik dat de aanvallers mijn kaak op twee plaatsen hadden gebroken. Ze namen me mee naar een lege binnenplaats en vroegen me: 'Hoe gaan we dit oplossen? We kunnen je armen breken en je benen, of...' Ze wilden geld hebben." Brussel dag lang spookstad door onze correspondent Petra Janbroers De nationale staking van gisteren was een vervolg op drie regionale stakingen die de afgelopen weken al delen van België troffen. De Belgische vakbonden, met na me de socialistische bond voor overheidspersoneel ACOD die ambtenaren, onderwijzend perso neel en de spoorwegen vertegen woordigt, willen uitvoering van de bezuinigingsplannen van de rege- ring-Michel voorkomen. Het gaat vooral om de verhoging van de pensioenleeftijd naar 67 jaar en besparingen op pensioe nen en salarissen. De staking legde het openbaar ver voer, het vliegverkeer, de scheep vaart, fabrieken en overheidsdien sten stil. Premier Michel is niet van plan te zwichten voor de stakingsacties. De vakbonden dreigen al met nieu we acties volgend jaar. I Vakbondsleden blokkeren een toe gangsweg naar luchthaven Zaven- tem bij Brussel. De stakingsgolf door onze correspondent Jessica Maas ISTANBUL - Op de voorpagina van het Turkse dagblad Zaman staat de Nederlander Joost Lagendijk; sa men met tientallen collega's, de monden dichtgeplakt met zwarte tape. Het is een protest tegen de arrestaties van Turkse journalisten afgelopen zondag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 14