Palestij nen zetten VS klem fe i püW- P" r?M rif BUITENLAND 9 599,- 599,- y p mm hnu a Aanklacht tegen wapenproducent Nabestaanden van mensen die twee jaar geleden om kwamen bij de schietpartij op een school in de Ameri kaanse stad Newtown, be ginnen een rechtszaak tegen wapenproducent Bushmas- ter. Zij vinden dat de Bush- master AR-15, waarmee de dader 26 mensen doodde, niet aan het publiek ver kocht mag worden, omdat het een militair wapen is. Geëxecuteerde Chinees onschuldig Een Chinese tiener die in 1996 ter dood is gebracht, blijkt toch onschuldig. De vi- cepresident van het hoogge rechtshof bood gisteren zijn excuses aan de familie aan en beloofde een schadever goeding. De toen 18-jarige jongen bekende na een ver hoor van 48 uur een moord. Hij trok de bekentenis tij dens het proces in, maar werd toch veroordeeld. Deeltjesversneller gaat weer aan De grootste deeltjesversnel ler ter wereld, onder de grond bij de Zwitserse stad Genève, wordt begin vol gend jaar opnieuw aangezet De 27 kilometer lange cyclo tron was sinds vorig jaar in onderhoud en zou nu nog sneller en krachtiger zijn. In het apparaat werd al het Higgs-deeltje, dat alles mas sa geeft, ontdekt Vier Britse jongens verdacht van moord Vier jongens van 13 en 14 jaar zijn in de Britse hoofd stad Londen aangehouden op verdenking van moord op een 52-jarige man. Het lichaam van de man is ge vonden in zijn appartement De man zou zijn doodgesto ken na een verhitte woor denwisseling tussen hem en een groep jongens die het flatgebouw probeerden bin nen te komen. WESTELIJKE JORDAANOEVER Dat is de opvatting van de Pales tijnse Autoriteit. Die wil de Veilig heidsraad laten stemmen over een resolutie - ingediend door Jor danië - die van Israël eist dat het binnen twee jaar de Westelijke Jordaanoever ontruimt waar dan een Palestijnse staat wordt geves tigd. De Joodse staat moet zich te rugtrekken tot de grens van voor de juni-oorlog, de Groene Lijn. De stemming zou morgen kun nen worden gehouden, maar de Palestijnen zijn niet tegen een la tere datum, zodat er tijd is voor onderhandelingen met Europese landen. In 2012 heeft de Algemene Verga dering van de Verenigde Naties Palestina erkend als niet-lidstaat. Amerika en de Europese landen stemden tegen. De laatste maan den is er echter een golf van sym pathie voor de Palestijnse staat over West-Europa gespoeld. Dat gebeurde uit frustratie over het mislukken van het vredesoverleg tussen Israël en Palestijnen, on der leiding van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken John Kerry. Zweden erkende eind oktober Palestina. Daarna stem den de parlementen van Groot- Brittannië, Ierland, Spanje en Frankrijk voor de erkenning van Palestina. Ook de Belgische rege ringspartijen zijn daar voor. Frank rijk, Engeland en Duitsland berei den een Veiligheidsraadresolutie voor. Daarin wordt opgeroepen de onderhandelingen te hervat ten, waarbij binnen twee jaar een Palestijnse staat naast Israël moet worden gecreëerd. De regering van Benjamin Netan yahu is daarmee in de verdedi ging gedrukt. Met de voortduren de bouw van nederzettingen in bezet gebied, heeft hij ervoor ge zorgd dat het beleid van Israël op steeds minder sympathie kan re kenen. Volgens pas vrijgegeven cij fers van het Israëlische Bureau voor Statistiek is onder het pre- WEST-* OEVER kW-* IA >- mierschap van Netanyahu de be volking in de nederzettingen snel ler gegroeid dan die in Israël. Van 2009 tot het begin van dit jaar nam de Joodse bevolking op de Westoever toe met 23 procent, tot 355.993 mensen. De totale bevol king in Israël nam in die tijd met 9,6 procent toe. Met het Palestijnse streven om Is raël via de Veiligheidsraad tot een terugtrekking te bewegen, komt Washington - dat vetorecht heeft - in een lastig parket. De rege- ring-Obama is tegen het nu erken nen van de Palestijnse staat en het stellen van een tijdslimiet voor de terugtrekking van Israël uit bezet gebied. Aan de andere kant wil Amerika ook niet de Ara bische bondgenoten van zich ver vreemden, waarmee het een alli antie is aangegaan in de strijd te gen de Islamitische Staat. Achter de schermen zal minister Kerry nu zijn best doen een com promis te bedenken waardoor de resolutie niet in stemming wordt gebracht. U raist mfortCUist; fefj 8/10 dagen Van der Valk Barcarola, Barcelona 8 dagen Lungern, centraal Zwitserland 10 dagen Gardameer - Verona Venetië 10 dagen Schotland Loch Lomond en Edinburgh •if» 12 dagen Lutago, Zuid-Tirol DINSDAG 16 DECEMBER 2014 leidt ook tot controverses tussen gevers in België willen dat het de stakers en werkwilligen die zij be- vakbonden verboden wordt zo ac- letten aan het werk te gaan. Werk- tie te voeren, foto Didier Lebrun/HH NEWTOWN H O H HOT GENÈVE LONDEN BESCHOUWING PALESTINA door Joost Sijtsma NEW YORK - Als er linksom, via on derhandelingen met Israël, geen Pa lestijnse staat komt, dan maar rechtsom, via de Veiligheidsraad. Salfit Ramallah f Jericho hlehem Jeruzalem 20 km Groene Lijn (grens voor 1967) Onder Palestijns bestuur Israëlisch militair gezag Israëlische nederzettingen Israël wil leger permanent in Jordaanvallei infographic JD/DPd Diverse vertrekdata 2015 Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! Diverse vertrekdata 2015 iL"*y Diverse vertrekdata 2015 uw Diverse vertrekdata 2015 r- -j» j Diverse vertrekdata 2015 Brochure en (0318) 58 09 58 boekingen: www.b0lderman.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 13