Stille revolutie bij Radio 2: nieuwe 6 BINNENLAND KEUKENTAFELGESPREK Thuis of elders? ledereen die zorg wil van de gemeente heeft recht op een keukentafelgesprek, vindt de rechter. Hoe gaat dat in zijn werk? VENRAY - Er past niet eens een keukentafel in het kleine apparte ment van Sandra (41) in Venray. Wel staat er een salontafel, met glaswerk erop. WMO-consulent Marjorie Seelen, die voor de ge meente Venray komt inventarise ren welke zorg Sandra nodig heeft, kijkt om zich heen. Spie en span is het niet, maar goed ge noeg. „Iedereen heeft zijn eigen norm. We weten wat vies is", zegt ze. Seelen zit dan al een uur bij Sandra en neemt tot in detail haar situatie door: woont ze goed, heeft ze sociale contacten? Een le ven komt gecomprimeerd op haar notitieblok voorbij. Sandra heeft de neiging te vervui len. Ze heeft een persoonlijk heids- en aanpassingsstoornis en angsten en depressies. „Ik vind het nu écht netjes", zegt ze te- vree. Ze zit in een hoek van de bank in een slobbertrui en loszit tende spijkerbroek. Af en toe staat ze midden in het gesprek op voor een sigaret op haar balkon. Haar vaste begeleidster van Met ggz (geestelijke gezondheidszorg) zit ook in de kamer. Is er chaos in Sandra's hoofd, dan is er ook chaos in haar huis, zegt ze. Vóór de poetshulp kwam, kon de woon kamer er redelijk bij liggen, maar In een keukentafelgesprek bepaalt de gemeente in overleg met de cliënt hoeveel zorg nodig is. Het kan gaan om huishoudelijke hulp en langdurige zorg voor zie ken en ouderen. Op 1 januari gaan er meer zorgtaken naar gemeen ten. 51 procent van de mensen krijgt zo'n 'ongedwongen' keuken tafelgesprek ook werkelijk thuis, blijkt uit onderzoek van de BMC groep. 21 procent heeft het ge sprek elders. In 28 procent van de gevallen wordt het telefonisch of schriftelijk afgehandeld. Het gaat dan vaak om herindicaties. moest je niet de deur van San dra's slaap- of badkamer opentrek ken. Nu poetst Sandra samen met een hulp. Die zegt wat ze moet doen. „Ik doe met één dweil het hele vertrek. Zij spoelt de dweil tussendoor uit. Daar leer ik van", zegt ze. Sandra vertelt dat ze zelf haar was doet, terwijl daar tijd voor de hulp voor staat. De consu lent dubt of de hulp dan een half uurtje minder kan komen. Sandra krijgt een privacyverklaring te te kenen, want de gemeente wil aan de poetshulp vragen of het ook volgens haar ietsje minder kan. Vervuiling wil niemand. Een medisch team controleert of Sandra thuis haar medicijnen in neemt. De vaste begeleidster, die eens per week komt, houdt in de gaten of Sandra zichzelf verzorgt. Zit ze in een dip, dan schiet dat er al gauw bij in. Ze leert Sandra om de vaat nooit langer dan twee da gen te laten staan. Misschien komt ze straks minder vaak langs: „Wij bezuinigen ook. We gaan op proef mensen om de week uitno digen in groepen. Dan hoeven we niet zo vaak naar iedereen toe." Soms heeft Sandra ruzie met haar bewindvoerder, die bepaalt hoe veel zakgeld ze krijgt. Dan bemid delt haar begeleidster. Boodschap pen doet ze zelf. Eens in de twee weken ziet Sandra bij haar moe der haar 12-jarige dochter. „De ene keer eten we dan nasi", zegt Sandra, „en de andere keer friet." Ze loopt naar een hoek van de ka mer en zet een breiwerk op haar hoofd. „Het is een hoed of een tas." Vier halve dagen gaat Sandra naar de dagbesteding. „Maar we gaan kijken of je één halve dag naar een activiteit voor de hele wijk kunt", zegt haar begeleid ster. Dat brengt Sandra tussen buurtgenoten en scheelt in de kos ten. „O", zegt Sandra. „Daar weet ik niks van." Maar ze vindt het best. Ze heeft vertrouwen, zegt ze, dat het allemaal goed komt. De naam Sandra is gefingeerd. Opnieuw huidkanker bij Van Vollenhoven Pieter van Vollenhoven (75) heeft opnieuw een vorm van huidkanker. Dat heeft de Rijks voorlichtingsdienst gisteren ge meld. Het kwaadaardige weefsel wordt vandaag polikli nisch verwijderd in het Antoni van Leeuwenhoekziekenhuis in Amsterdam. De regelmatige controle van de echtgenoot van prinses Margriet zal daar worden voortgezet Van Vollen hoven had al eerder huidkan ker. In juni 2001 werd hij voor het eerst geopereerd. Ook heeft hij beginnend hartfalen en liep hij vorig jaar tweemaal een longontsteking op. 'Kind jihadpaar uit huis om Turkije-plan' Een plan om naar Turkije te verhuizen, is waarschijnlijk de reden dat het kind van de ver oordeelde Syriëganger Maher H. en zijn vrijgesproken vrouw Shukri F. tijdelijk uit huis is ge plaatst Dat zegt H.'s advocaat Peter Plasman. Volgens hem zou de vrees bestaan dat het reisdoel niet Turkije maar Sy rië is. Shukri F. werd onlangs door de rechter vrijgesproken van ronselpraktijken voor de ji had. Er komt nog een hoger be roep. Haar man werd veroor deeld - als eerste teruggekeer de Syriëganger - en kreeg drie jaar cel. Hij zit vast. Een van de nieuwe gezichten is Jurre Bosman, per januari zen dermanager van NPO Radio 2 en 5. Met zijn 37 jaar valt hij maar net in de Radio 2-doelgroep van 35 jaar en ouder. In de aanloop naar zijn officiële benoeming is hij als interim al druk met de Top 2000 en het overleg met de om roepen over waar het naartoe moet met NPO Radio 2. „De zen der gaat niet volledig op de schop, want het is een succes. We berei ken meer dan twee miljoen men sen per week en hebben met de Top 2000 een groot evenement in huis", zegt hij. „Maar Radio 2 mag beter op de kaart worden gezet. Misschien is het een beetje te veel als water uit de kraan, te vanzelf sprekend dat het er is. We mogen trotser zijn op de zender. We heb ben een fantastisch dj-team." De stille revolutie bij Radio 2 is al begin 2014 ingezet met de komst van dj Gijs Staverman, die de lunchuren van de naar Radio 1 ver trokken coryfee Frits Spits over nam. Wouter van der Goes ver- ving inmiddels met zijn Wouti Dag het Knooppunt Kranenborg in de middaguren, waarmee Bert Kranenbarg na dertien jaar stopte. Hij presenteert nu op de zaterdag ochtend Grand Café Kranenbarg, dat weer in de plaats kwam van Cappuccino, waaraan na bijna twintig jaar een einde kwam. Chaos in het hoofd, chaos door Wllma de Cort HUISHOUDELIJKE HULP BEGELEIDING FINANCIËN DAGBESTEDING DEN HAAG ZOETERMEER door Saskia Wassenaar HILVERSUM - Ging Radio 1 per 1 ja nuari van dit jaar rigoureus op de schop, bij Radio 2 voltrekt zich een stille revolutie. Nieuwe gezichten zijn aangetrokken, uit langlopende programma's wordt de stekker ge trokken en in de programmering komt straks meer aandacht voor evenementen en festivals, Neder landse muziek en cabaret. I Gijs Staverman foto HH I Bart Arens foto TROS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 12