Circussen: onze dieren gaan niet naar een opvang i De nieuwe Roadmaster dj's en andere inhoud molenaar X Ilv tnef leAlek! 0800 - 27 40 400 8d uaor de guaÜA (h*aeluu*e: BINNENLAND 7 „Organisaties als Wilde Dieren de Tent Uit zullen zorgen voor de dieren die niet meer in circussen mogen worden gebruikt", zegt een woordvoerder van staatssecre taris Dijksma, die afgelopen week end het verbod bekendmaakte op olifanten, tijgers en andere wilde dieren in circussen. „Over finan ciële compensatie voor de eigena ren wordt nog gesproken." Wilde Dieren de Tent Uit staat te trappelen om opvang voor de beesten te regelen. „Sinds het ver bod twee jaar geleden werd aange kondigd in het regeerakkoord, hebben we niet stilgezeten", zegt directeur Leonie Vestering van de vereniging. „We willen niet dat de dieren van de regen in de drup belanden en aan buitenlandse cir cussen worden verkocht. Samen met organisaties zoals de Stich ting Aap hebben wij een enorm netwerk aan opvangcentra in de hele wereld. Die staan klaar om deze getraumatiseerde dieren op te vangen en gespecialiseerde zorg te bieden." Zo kunnen olifan ten volgens haar eerst terecht in Europese dierentuinen, om van daaruit naar opvangcentra in Afri ka, Azië en de Verenigde Staten te worden gebracht. Voor katachtige roofdieren als tijgers heeft de stichting een adres in Zuid-Afri- ka. „Ons doel is de dieren terug te brengen naar een voor hen zo na tuurlijk mogelijke omgeving." Circusdirecteuren vinden dat een waardeloos plan. „Het is regelrech te moord om een olifant die 27 jaar in Nederland heeft geleefd naar de Afrikaanse zon te sturen", zegt Adri Lammers van de Vereni ging Nederlandse Circus Onder nemingen. Met Wilde Dieren de Tent Uit, dat jaren voor het ver bod heeft gelobbyd, willen de cir cussen volgens hem niet praten. De circusorganisatie pleit voor maatwerk. „De dieren moeten bij hun baas kunnen blijven." Zo heeft de circusfamilie Freiwald, die met olifant Buba door Neder land trekt, ook een dierenpark in Duitsland. „Daar zou Buba haar oude dag kunnen doorbrengen." Het gaat niet om honderden die ren. Volgens het ministerie van Economische Zaken traden twee jaar geleden in Nederland 119 'wil de' circusdieren op. Slechts een deel daarvan is eigendom van Ne derlandse circussen. Volgens Wil de Dieren de Tent Uit gaat het nu nog slechts om 'achttien of negen tien dieren'. Het verbod raakt ech ter ook circussen die acts met wil de dieren inhuren, stelt Lammers van de circusorganisatie. „Zij moe ten omschakelen naar andere shows en daar reclame voor ma ken. Dat kost ook geld." Er wordt nog gesproken over com pensatie van circussen. Het trans port van de dieren naar buiten landse opvangcentra zou ook geld kosten. Wilde Dieren de Tent Uit rekent daarvoor op donateurs. Zo hebben in het verleden luchtvaart maatschappijen het vervoer ge sponsord, aldus Vestering. TIPS VOOR CLIËNT Ook in de ochtend wordt het an ders. Daniël Dekker maakt vrij dag na zestien jaar voor het laatst zijn Gouden Uren. Hij gaat aan de slag als hoofdredacteur van Ster- ren.nl, het AvroTros-platform voor Nederlandstalige muziek. Dekker blijft op Radio 2 Muziekca fé presenteren. De plek van Gou den Uren wordt ingenomen door Aan de Slag van dj Bart Arens, die de oversteek maakt van 3FM. Radio 2 wil vanaf volgend jaar va ker verslag doen van grote evene menten en festivals, te beginnen met het Eurovisie Songfestival. „Dat was al verbonden aan Radio 2. De première van het nieuwe liedje van Trijntje Oosterhuis was niet voor niets op onze zender. Maar we gaan het met AvroTros nog groter aan pakken", aldus Bosman. Neder landse muziek en cabaret gaan een groter deel uitmaken van de programme ring. „Er is niet echt een ande re zender die dat nu doet", zegt Bosman. „Ik denk dat juist onze doelgroep op het betere Ne derlands product zit te wachten. Dat gaan wij brengen. Dan moet je denken aan een zanger als Dil lenburg, die misschien nog niet zo bekend is, maar goede liedjes maakt. Kris Berry is ook zo'n ar tiest." Met trots presenteert Molenaar de nieuwe Roadmaster scootmobiel. De meeste veilige scootmobiel ter wereld, van Deens fabricaat. Kies voor veiligheid en comfort, vraag nu de gratis brochure aan of kijk op www.molenaar.nl De voordelen op een rij: 55 tot 75 km rijden op een volle accu Snelheid tot 15 km per uur Verkrijgbaar met 3 of 4 wielen Voorzien van ergonomische stoel Inclusief verlichting Comfortabele vering Met gratis Molenaar Pechhulp (via de ANWB) DINSDAG 16 DECEMBER 2014 in huis door Annemieke van Dongen DEN haag - Wat gebeurt er met de wilde dieren die vanaf september verboden zijn in de piste? Volgens de overheid gaat Wilde Dieren de Tent Uit opvang regelen. Maar cir cussen willen niks met die club te maken hebben. Olifant treedt op bij de circusfami lie Freiwald. foto Herman Engbers/HH Zet vooraf punten op papier: Welke ziektes en beperkingen heeft u? Wat kunt u zelf nog? Wat niet meer? Hoe zal dit op de lange duur zijn? Leg een prognose van de dokter of an dere medische documenten klaar. Ga na wie u kunnen helpen: de kinderen, de buurvrouw? Overleg van tevoren met hen of ze inderdaad klaarstaan. Bedenk: de gemeente kan mantelzorg niet verplichten. Als u het spannend vindt, zo'n keukentafelgesprek, kunt u de belangrijkste mantelzorger uit nodigen. Die mag dan ook aan geven wat hij zelf nodig heeft. Ook kunt u vragen om een on afhankelijk cliëntondersteuner. Dit kan bijvoorbeeld een vrij willige ouderenadviseur zijn. Denk goed na waarbij u hulp nodig heeft, zoals het schoon maken van uw huis, het opbou wen van contacten, het doen van uw administratie. Vraag altijd wat u aan eigen bij drage moet betalen. Soms valt de eigen bijdrage zo hoog uit, dat u beter op eigen kosten iets kunt regelen, bijvoorbeeld een aanpassing aan uw huis. De gemeente kan u naar een 'algemene voorziening' verwij zen. Dit is een voorziening voor een groep mensen, bij voorbeeld een bepaalde activi teit in de wijk. Vraag ook dan naar de eigen bijdrage. De tips zijn van seniorenbond AN- BO en patiëntenfederatie NPCF. illustratie Mark Reijntjens Wouter van der Goes foto Q-Music ALLEEN VERKRIJGBAAR BIJ MOLENAAR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 11