'Botsing vliegtuigen hangt in de lucht' Dodental aardverschuiving Java loopt op 8 BUITENLAND Met de golf van arrestaties bij Türkse media, vindt een ware heksenjacht plaats op Erdogans tegenstanders. KOPENHAGEN - Een botsing boven de Baltische Golf tussen een passa giersvliegtuig en een Russisch mili tair toestel is nog maar een kwes tie van tijd, vreest de Zweedse mi nister van Defensie Peter Hultqvist. Vrijdag kwam het boven Zweden al bijna tot een botsing van een passagiersvliegtuig met een Rus sisch toestel dat zijn 'transponder' - het instrument waarmee vlieg tuigen hun positie aan elkaar doorgeven om ongelukken te voorkomen - had uitgeschakeld. „Dit is opmerkelijk en zeer ern stig. Dit verhoogde risico op onge lukken kan uiteindelijk tot doden leiden", aldus Hultqvist. De vroegere Letse minister van Defensie, Artis Pabriks, voegde er aan toe dat zijn land dit jaar al meer Russische militaire vliegtui gen langs de grenzen had gedetec teerd dan in de afgelopen negen jaar bij elkaar. „Als het zo door gaat komen we dichtbij een twee de incident zoals in de Oekraïne is gebeurd", aldus Pabriks die refe reerde aan het neerhalen van vlucht MH17 van Malaysian Airli nes. Daarbij waren geen overle venden. Het Russische militaire toestel van vrijdag was niet te zien op de radar van de burgerluchtvaart. Zweden stuurde er gevechtsvlieg tuigen op af. Het passagiersvlieg tuig, dat was opgestegen vanuit de Deense hoofdstad Kopenha gen, kreeg de opdracht koers te wijzigen. Volgens de Russen was er nooit gevaar en zorgen juist Na- vo-vliegtuigen voor risico's door vaak zonder transponder te vlie gen. In maart kwam een Russisch mili tair vliegtuig op honderd meter af stand van een passagiersvliegtuig dat ook in Kopenhagen was opge stegen. Volgens de Russen was er nooit gevaar en zorgen juist Navo-vliegtuigen voor risico's ISTANBUL - Voor draaiende came ra's, omringd door protesterende collega's, wordt hoofdredacteur Ekrem Dumanli van het dagblad Zaman weggevoerd door de poli tie. „De vrije pers zwijgt niet", scandeert de menigte. De show is live te volgen op bijna alle tv-ka- nalen. Dat is niet voor niets. De bood schap is helder: President Erdo gan houdt niet van tegenstanders. Niet van kritische media en al he lemaal niet van de Gülenbeweging. De arrestatie van Dumanli gisteren is onderdeel van een grootscheepse operatie te gen media met nauwe banden met Fethullah Gülen. Op tal van plaatsen in Turkije viel de politie gisteren binnen. Met minstens twintig arrestatiebeve len voor journalisten en script schrijvers. In heel Turkije werd in gegrepen met een operatie die werd omschreven als 'gericht te gen leden van een bende die de macht probeert te grijpen'. Ook de baas van een TV-kanaal werd opgepakt. Alle arrestanten zijn aanhangers van Fethullah Gülen. Deze in de VS wonende 73-jarige islamitische prediker - vroeger een bondgenoot van de AKP-regering - is in het 'Nieuwe Turkije', zoals Erdogan het graag mag noemen, staatsvijand num mer 1 geworden. Volgens Erdogan was Gülen het brein achter het corruptieschandaal binnen rege ringskringen, dat bijna precies een jaar geleden het land beroer de. Sindsdien is de regering bezig met een ware heksenjacht op Gülen-aanhangers. Aanklagers en politie-officieren in het hele land werden overgeplaatst. De media die pro-regering zijn, lieten geen spaan heel van de Gülenisten. 'De parallelle staat', noemt Erdogan de oppositie. Zaterdag waarschuw de hij al voor een nieuwe actie. De invallen komen twee dagen na dat Erdogan nieuwe maatregelen had aangekondigd tegen aanhan gers van zijn rivaal. Hij beschul digt zijn voormalige bondgenoot ervan een coup te willen plegen. De beweging van de invloedrijke geestelijke is in een machtsstrijd verwikkeld met het kamp van Er dogan en zijn AK-partij. De twee leiders waren politieke bondgeno ten, maar kregen ruzie. Gülen woont sinds 1999 in zelfgekozen ballingschap in de Amerikaanse staat Pennsylvania. De gisteren gearresteerde journa listen worden ervan verdacht een coup te beramen tegen de rege ring. Een bekende tactiek van de AKP-regering om kritische oppo sitie de mond te snoeren. Het roept herinneringen op aan het beruchte Ergenekonproces, waar bij naast legerofficieren ook kriti sche journalisten en activisten werden opgepakt en voor jaren in de cel belandden. Zij werden er eveneens van verdacht een staats greep te beramen. Journalistenorganisaties stonden gisteren op hun achterste benen. Het is treurig gesteld met de pers vrijheid in Turkije. Journalisten die zich te kritisch over de over heid uitlaten, worden ontslagen, of erger: gearresteerd. Bij het kantoor van de krant Za man in Istanbul protesteerden be togers tegen de politieactie. ©nationale vacaturebank LIMA Akkoord Lima over raamwerk klimaattop In de Peruaanse hoofdstad Li ma hebben de ruim 190 deelne mende landen aan de VN- klimaattop een akkoord be reikt. Ze werden het eens over een raamwerk voor een nieuw klimaatverdrag, dat in 2015 tij dens de volgende top in Parijs kan worden getekend. Dat ak koord is erop gericht opwar ming van de aarde te voorko men en moet de opvolger wor den van het Protocol uit 1997. China en de Verenigde Staten lagen eerder nog op ramkoers, omdat China vond dat een nieuw klimaatverdrag te veel drukte op de armere landen. HONGKONG Ontruiming laatste protestplek Hongkong De autoriteiten in Hongkong gaan vandaag het laatste pro testkamp ontruimen. Dat heeft de politie zaterdag aangekon digd. Daarmee moet een einde komen aan meer dan twee maanden van demonstraties in de straten van de stad, waarbij betogers meer democratie ei sen en minder inmenging van China. De politie heeft de laat ste demonstranten in het druk ke winkelgebied Causeway Bay opgeroepen barricades te verwijderen, hun persoonlijke bezittingen mee te nemen en het gebied op vreedzame wijze te verlaten. Erdogan kortwiekt Vrije pers' door onze redactie buitenland door onze correspondent Jessica Maas t Onder ert Etalee oekt Sme gewdt t B ust <e F tuurt I nstalle rt Servee ert InBecteert rt Stoffeer. liegt waar orgt Zor lacht PI t Ontw ktSmee Bewer ewerkt ert Verk t Zor Dördis eert Mas meedt nderz erkoo n - Herstel Etaleert.Mas Fotografe ert inst Werkt kt Sme t Vervoer t Coor ntwerp t Produ

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 67