Demonstraties VS symboliseren grotere onvrede Parijs ontsteekt in woede om dovende haard BUITENLAND 9 Zoals filmmaker Spike Lee het tij dens de demonstratie in Washing ton zaterdag zei: „Zwart leven doet ertoe." Ook in andere grote steden, zoals Boston en Dallas, gingen dit weekeinde tienduizen den Amerikanen de straat op. Op de Amerikaanse televisie en in de kranten werden de protest marsen voorzichtig vergeleken met die van 1963, toen honderd duizenden Amerikanen in Was hington samenkwamen om gelij ke rechten voor zwart en wit te ei sen. Martin Luther King hield daar zijn befaamde I have a dream-toespraak. De moeder van de omgekomen Eric Garner zei dat zaterdag een bepalend moment was in de ge schiedenis van Amerika. Om de protesten van 2014 eenzelfde be weging te noemen als die van de jaren '60 is nog wat vroeg; presi dent Barack Obama reageerde tot nu slechts met het in het leven roepen van een task force, die de samenwerking tussen politie en de Amerikanen in de woonwij ken gaat onderzoeken. De fami lies van de overleden mannen wil len bovendien dat agenten alle maal verplicht worden een came ra op hun lichaam te dragen. Maar, zeggen tegenstanders, die camera's kunnen de agenten hoe dan ook zelf uitzetten op momen ten dat het hun schikt. Bovendien is de moord op Garner door om standers gefilmd, wat de uit spraak van de jury (de dader hoef de volgens de jury niet te worden vervolgd) op geen enkele manier heeft beïnvloed. „Leden van het Congres, we me nen het. Als er met kerst iemand voor de deur staat, is het niet de Kerstman, ik kan het zijn", zei Al Sharpton, oprichter van het Natio nal Action Network, in de micro foon in Washington. In januari van 2015 wordt het nieuwe Con gres in Washington geïnstalleerd. De Republikeinen hebben vanaf dan een meerderheid in zowel het Huis van Afgevaardigden als de Senaat. Gevreesd wordt dat pre sident Barack Obama en het Con gres de komende twee jaar nauwe lijks zullen samenwerken. Niet al leen is Amerika boos over de on eerlijke behandeling van zwarte jonge mannen, maar ook over on gelijkheid - ook in ras - in het al gemeen in de VS. In het land waar de familie die de super markt Walmart oprichtte, net zo veel vermogen heeft als de 42 pro cent van de armste Amerikanen samen, zijn de demonstraties een symbool voor een veel breder heersende onvrede. „I can't breathe", ik kan niet ade men, riepen de demonstranten in New York, terwijl ze vanaf Was hington Square Park over Fifth Avenue liepen. Op hetzelfde mo ment vertrok voorganger Sharp ton in Washington met 25.000 volgers richting het Capitool. Daar gingen vorige week al hon derden stafmedewerkers van het Congres op de foto met hun han den in de lucht, inmiddels een symbool voor de ontevredenheid. Het is wat de zwarte tiener Mi chael Brown deed om duidelijk te maken dat hij geen wapen droeg, voor hij in augustus in Ferguson werd neergeschoten door een blanke agent. VS zijn boos over de oneer lijke behandeling van zwar te jonge mannen en over on gelijkheid in het algemeen. De moeder van de omgeko men Eric Garner noemde zaterdag een bepalend moment in de geschiedenis De eerste salvo in de oorlog tegen de open haard werd gelost in 2013, toen Airparif, een organisatie die luchtvervuiling meet, een nieuw instrument in gebruik nam. Daar mee werden voor het eerst micro scopisch kleine deeltjes gemeten die alarmbellen op het stadhuis deden rinkelen. Op 13 december 2013, stelde Airpa rif vast, bevatte één liter Parijse lucht zes miljoen deeltjes van minder dan één micrometer (0,001 millimeter). Was dat erg? Ja, zegt Sabine Host van de Obser- vatoire Régional de Santé, belast met medisch onderzoek in de stad. „Deze deeltjes kunnen biolo gische barrières nemen." Ze pene treren de longen, en zelfs de her senen. Gevolgen: kanker, ademha lingsziektes, hersenbloedingen en vervormingen van de foetus. Om de aard van de vervuiling aan schouwelijk te maken, 'vertaalde' Airparif de meting in gewone siga- rettentaal: op straat inhaleerde ie mand evenveel kleine deeltjes als in een afgesloten kamer van twin tig vierkante meter met acht vol- continue paffende medeburgers. Die vergelijking verbijsterde de Parijzenaren, maar iedereen dacht dat auto's en fabrieken de belang rijkste boosdoeners waren. Wie stookte er nog op hout? Vanaf 2015 doven de vlammen in de open haard, vanaf 2020 worden dieselau to's geweerd uit Parijs. Maar Airparif had ook de her komst van de kleine deeltjes ach terhaald: 45 procent kwam uit de schoorstenen van gebouwen, 35 procent werd door knalpijpen uit gebraakt. „Een open haard werpt in een middag evenveel kleine deeltjes uit als een acht jaar oude dieselau to die enkele duizenden kilome ters rijdt", zegt Julien Assoun van regionale milieudienst DRIEE. Voor burgemeester Hidalgo staat het besluit vast: vanaf 2015 doven de vlammen in de open haard, vanaf 2020 worden dieselauto's ge weerd en is een groot deel van het centrum in voetgangers gebied getransformeerd. Parijzenaren, zegt zij, leven zes maanden korter dan een gemid delde inwoner van Frankrijk, en elk jaar zijn er in de stad 1400 no deloze sterfgevallen. Hidalgo haal de het getal van 1400 uit een ne gen jaar oud EU-onderzoek naar de gevolgen van kleine deeltjes. Daaruit bleek dat in Frankrijk jaar lijks 42.000 mensen vroegtijdig sterven door deze vervuiling. Sommige Parijzenaren beschuldi gen Hidalgo van politiestaat methoden. „Moet ik straks een houtblok onder mijn jas naar bin nen smokkelen?", vraagt Caroli ne, die in de Marais woont, en niet van plan is zich aan het ver bod te houden. MAANDAG 15 DECEMBER 2014 JAKARTA - Het dodental door een aardverschuiving op het Indonesische eiland Java is zaterdag opgelopen naar zeventien. Reddingswerkers proberen met blote handen in de modderstroom te zoeken naar 91 vermisten, omdat in het afgelegen gebied geen graafmachines voorhanden zijn. De aardverschuiving in de heuvelachtige regio Banjar- negara werd veroorzaakt door stortregens. Honderden huizen zijn bedolven onder de modder, evenals grote bos gebieden en elektriciteitspalen. Vijftien mensen konden door reddingswerkers worden gered, foto HH door onze correspondent Maartje van Hoek NEW YORK - Een sliert demonstran ten van langer dan anderhalve kilo meter wandelde zaterdag door New York en Washington om de wereld iets duidelijk te maken. De verontwaardiging in Amerika over blanke agenten die zonder vervol ging zwarte burgers kunnen om brengen, groeit nog steeds. door onze correspondent Cees van Zweeden PARIJS - Enkele weken voor kerst is in Parijs een schoorsteenbrand uit gebroken. Als het aan de burge meester ligt, worden dit de laatste feestdagen bij de open haard. Ann Hidalgo wil vanaf 1 januari het sto ken van hout in de stad verbieden, maar heeft daarmee woede en on begrip geoogst van half Parijs.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 66