TO@S 1 PZC IJsselstein wereldnieuws FZC 2 IN HET NIEUWS SNELRECHT COLOFON De versnelde rechtspraak ligt onder vuur. Een kijkje achter de schermen bij een 'straffabriek'. Maak iemand abonnee! paul kusters m toosenhenk.nl D HET KNMI-PLUSPAKKET T: 0118-43 4050 T: 0113- 31 5670 T: 0115- 64 5740 T: 0111-45 4650 T: 088-0139995 DEVENTER - Wat doe je met een zatlap die de boel 's avonds laat op stelten zet bij een McDonald's in Zwolle? Als de politie pools hoogte neemt, reageert hij opvlie gend. „Klootzakken", roept hij naar twee agenten. Ze arresteren hem en sluiten hem een nachtje op in het politiebureau. Acht uur later kruipt officier van justitie Hanneke Menke achter haar computer in een kantoor in Deventer, 40 kilometer verderop. Ze zit aan een bureau in het 'hoofdkwartier' van de versnelde rechtspraak in Oost-Nederland. Op een tv-scherm staan tiental len namen van verdachten die de afgelopen uren zijn opgepakt voor vergrijpen als vandalisme, beledi ging, inbraak en huiselijk geweld. Ze zitten vast in politiebureaus in een gebied dat strekt van Zwolle tot Nijmegen. „Ik zie of spreek de ze mensen in principe niet, alle in formatie staat hier op mijn scherm", zegt Menke. Zij beslist nu over het lot van de verdachten: ze bepaalt of iemand naar huis gaat met een werkstraf, celstraf of boete. Ook kan ze een zaak sepo neren of besluiten dat een zaak voor de rechter moet komen. Na een telefoontje met het bu reau in Zwolle hakt Menke de knoop snel door: de dronkenlap bij de McDonald's mag naar huis. Hij krijgt een strafbeschikking mee van 360 euro, voor beledi ging van de agenten. „Die boete moet hij betalen. Als hij binnen twee weken in verzet gaat, kan de zaak alsnog voor de rechter ko men", zegt Menke, „maar de meeste verdachten doen dat niet." Dit is ZSM: versnelde rechtspraak door het Openbaar Ministerie (OM). ZSM staat voor Zo Spoedig, Selectief, Slim, Samen en Simpel mogelijk. In Nederland zijn elf ZSM-locaties. Al twee jaar pro beert het OM zo wachttijden in de rechtspraak te verkorten. Bij lichte vergrijpen wordt de straf liefst al op de dag van de aanhou ding bepaald. Niet de rechter, maar het OM legt RECHTERS BALEN dus straf op. Daarop is kritiek: het OM straft zwaarder dan rechters, en verdachten - die snel naar huis willen - gaan vaak akkoord met een straf terwijl ze niet beseffen dat dat ze een strafblad oplevert. Officier van justitie Menke staat er niet alleen voor. Naast haar zit ten medewerkers van reclasse ring, slachtofferhulp en kinderbe scherming. Vaak kijken die instan ties eerst naar een dossier voor een straf wordt gegeven. „Dat is zeker nodig bij ingewikkelde za ken als huiselijk geweld", vertelt Menke. „Daar speelt vaak van al les. Ik wil dan niet in m'n eentje besluiten." In de ZSM-locatie voor Oost-Ne derland - die van 8.00 tot 22.00 uur bemand is - bevindt zich ook een kamertje met een tv-verbin ding. Via die verbinding kunnen verdachten praten met bijvoor beeld de reclassering. „Vandaag is het rustig", zegt Menke. „Je hebt dagen dat de winkeldiefstalletjes je om de oren vliegen. Dan zit ik de hele dag te bellen." Op het kantoor van Menke zitten politieagenten, die haar alle beno digde informatie bezorgen. ZSM- coördinator Hennie Karsten stuurt hen aan. „Voordat ik hier ging werken, heb ik flink geschol den op dat hele ZSM", vertelt hij. „Agenten op straat balen ervan. Dit systeem levert extra werk op. Een agent kan een verdachte pas vrijlaten als de officier van justi tie een besluit heeft genomen. Die verdachte moet je soms een dagvaarding geven, dat kost zo een uur." Karsten is nu positief: „Iedereen weet nu snel waar hij aan toe is. Je ziet direct de gevol gen als iemand de fout in gaat." Media van over de hele wereld pikten het verpletterende huwe lijksaanzoek op van de 'vliegende Romeo' (Duitse krant Bild) uit 'the sleepy Dutch town' IJssel stein, volgens het Amerikaanse persbureau AP. Een man wilde zijn vriendin van uit een hoogwerker ten huwelijk vragen, maar de kraan viel om en sloeg een gat in het dak van de bu ren. Volgens de eigenaar van het kraanbedrijf was het de bedoeling dat Romeo 'in een bakje' voor het raam van Julia zou worden getild. Daar zou hij dan een romantisch plaatje voor haar draaien en haar ten huwelijk vragen. Dat leidde tot forse schade, een onbewoonbaar verklaard huis en buren die vanwege instortingsge vaar in een hotel moesten slapen. Bij een poging de kraan overeind te zetten, viel die opnieuw om, met nog veel meer schade tot ge volg. Het romantische hoogstandje werd opgepikt door kranten van Nieuw-Zeeland tot Californië. De publieke omroep van Nieuw- Zeeland spreekt van 'a smashing proposal'. Het Canadese CTV News deed er nog een schepje bo venop: 'verpletterend huwelijks aanzoek leidt tot evacuaties'. Het Zwitserse blad 2oMinuten spreekt van een aanzoek 'dat er goed inhakte'. Bij een poging de kraan overeind te zetten, viel hij opnieuw om. Met nog veel meer schade tot gevolg 'StrafFabriek' draait op volle toeren Edisonweg 37E, Vlissingen Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen 0118-43 4000 www.pzc.nl Uitgever Erik van Cruijthuijsen Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adj.) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118-43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen E-mail: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen E-mail: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland E-mail: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel directeur Ivo van der Velde Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Onze excuses. Meld het via www.pzc.nl/geenkrant U ontvangt restitutie en u kunt de krant van vandaag lezen via E-paper. Vragen? Bel: 088-0139910 Abonnementstarieven Deze vindt u op www.pzc.nl/tarieven Abonneren, wijziging vakantie service? Informatie kunt u vinden op onze site www.pzc.nl/service of bel: 088-0139910. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitge verij Provinciale Zeeuwse Courant, onder deel van Koninklijke Wegener NV. Publicatie recht beeldende kunst via Beeldrecht. Voor meer informatie: copyright@wegener.nl Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Weg ener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereen komst. Deze gegevens kunnen gebruikt wor den om u op de hoogte te houden van inte ressante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig gese lecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt in trekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar ma ken bij PZC Lezersservice. Zie ook het priva cy statement op www.pzc.nl door Peter Winterman In 2013 stroomden 184.700 zaken binnen bij ZSM. Het OM kon in twee derde van deze zaken een eerste beslissing nemen over de af wikkeling. In 42 procent van de za ken gebeurde dat binnen een dag, in 77 procent binnen een week. Volgens Frits Bakker, voorzitter van de Raad voor de Rechtspraak, gaan alleen nog de zwaardere, in gewikkelde zaken naar de recht banken. Daardoor neemt de werk druk voor rechters enorm toe. www.pzc.nl/abonneewerftabonnee En u als trouwe abonnee ontvangt een VVV-cadeaubon t.w.v. 50,-* De nieuwe abonnee leest de krant 24/7 digitaal nieuws 2 maanden gratis en betaalt vervolgens normaal Maak iemand abonnee op: www.pzc.nl/abonneewerftabonnee *Voorwaarde is dat u én de nieuwe abonnee minimaal 6 maanden abonnee blijven. door Bob van Huët IJSSELSTEIN/LONDEN - Er waren al het niet zo complimenteuze Dutch uncle (botterik) en Dutch courage (dronken bravoure) in de Engelse taal, sinds zaterdag bestaat ook de Dutch marriage proposal. Die zal de boeken in gaan als een finaal uit de hand gelopen huwelijksaanzoek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 64